Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

10. 9. 2018

Chcete začít dlouhodobě cestovat? Nepotřebujete znalosti, ani tučné konto. Stačí se soustředit na potřebné věci, a vytřídit nálezy, kterým je už čas dát Sbohem. Jak si udělat pořádek v životě?

Nepotřebné věci můžete prodat, darovat, nebo prostě odložit do odpadkového koše. Zbavíte se tak pomyslných pout, zavzpomínáte si na staré dobré časy a začnete se soustředit na svůj nový cíl: vycestovat.

Minimalismus – lehký život, snadné cestování

Když jsem se po osmi měsících strávených v Brazílii vrátila do studentského bytu v Praze a do dětského pokoje v Pardubicích, najednou jsem viděla spoustu věcí, které pro mě přestaly mít hodnotu. Během let nashromáždíme spousty maličkostí, které rychle zaplní prostor.

Je lepší žít, než hromadit, “ říká Adam Marčan, zakladatel služby Naucmese.cz a známý český minimalista. Méně mít, více žít je heslo, jenž vyznávají lidé po celém světě, kteří se rozhodli omezit svoje vlastnictví a naopak znásobit zážitky a finance. Říkají si minimalisté a někteří z nich celkem vlastní jen 15 věcí. Stěhují se do miniaturních domů, protože tak mohou žít s nižšími náklady a bez času stráveného nekonečným úklidem.

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

Vyzkoušejte darování věcí za odvoz nebo prodej v online aukci

Zní vám to neuvěřitelně? Nezoufejte, nemusíte hned bezhlavě vyhazovat všechny věci. Stačí jen trochu probrat šatník a vlastně všechny skříně, poličky a šuplíky. Tak zjistíte, že se u vás doma schovává spousta věcí, které pro vás třeba už nemají žádný význam.

Věci si v klidu projděte. Slovníky a učebnice jsem vystavila na internet a prodala. Oblečení rozdala, věnovala charitě nebo nabídla na internetových aukcích. Ale co s tím zbytkem?

Jak si udělat pořádek v životě?

Udělejte si dostatek času (budete potřebovat zhruba půlden na kontrolu věcí a další půlden na jejich nabízení na internetu nebo známým), pusťte příjemnou hudbu a hurá do toho. Nashromáždit vlastnictví, které máte doma, vám určitě trvalo déle, než jedno odpoledne, a tak vám i o něco déle bude trvat předměty protřídit.

Loučení se s věcmi, které pro vás měly význam v minulosti, bude zpočátku těžké. Usnadní to ale váš odjezd do zahraničí a taky začnete žít více svůj život, ne život svých věcí. Marie Kondo, japonská odbornice na uklízení a autorka bestselleru Zázračný úklid, radí všechny věci (oblečení, kosmetiku, dárky…) nejdříve srovnat na jedno místo a potom jednu po druhé brát do rukou a odpovědět si v duchu na otázky: Přináší mi tohle radost? Přidá to mému životu hodnotu? To vám zjednoduší rozhodování.

7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka

Co vyhodit:

  • staré účtenky a jízdenky, potvrzení
  • neskladné dárky bez praktického účelu (přestaňte se bát karmy)
  • malé roztomilé sošky zvířátek a plyšáky
  • popsané sešity (zápisky ze základní školy můžou být zábavné a klidně si je projděte a nějaké stránky si nechte, ale…komu je chcete ukazovat?)
  • dokumenty, které máte i v elektronické podobě
  • prošlou kosmetiku (!)

Věci, které se „někdy můžou hodit“, ale ještě jste je nikdy nepoužili, nabídněte někomu z rodiny. Plakáty, obrazy nebo nádobí a kuchyňské potřeby, které jste si schovávali, ale s sebou na cesty si je nevezmete, nabídněte v online aukcích. Myslete na to, s čím se chcete ostatním prezentovat, dostatkem věcí nebo zážitků?

Může se stát, že při úklidu narazíte na super věc, kterou jste dlouho sháněli, anebo hůře, kterou jste si už znovu koupili. V první variantě balte do batohu na cesty, v druhé darujte, prodávejte, nabízejte známým i neznámým.

Pokud najdete doma věci k prodeji, využijte toho – cestovatelské peníze navíc se vždycky hodí.

Jak odjet do zahraničí. Dovolená za méně, než nájem v Praze

Co si nechat:

  • staré kreditní a debetní karty (hodí se jako falešný úlovek pro odehnání zlodějů)
  • skladné osobní památky a malé dárky (pokud je to něco, co se vám vejde do batohu a s čím byste klidně procestovali svět…já třeba používám pohledy od kamarádů jako záložky do knih)
  • výtvarné potřeby (uložte je do krabice a dejte k rodičům, jednou se budou hodit)
  • originály důležitých dokumentů (v zahraničí se občas může hodit třeba vysokoškolský diplom s dodatkem v angličtině)
  • pracovní smlouvy (nechte na bezpečném místě, neberte je s sebou)

Digitální úklid

Pořádek si udělejte také ve stolním počítači. Pokud ho používá i někdo jiný, nějakými těmi odstraněnými gigabyty mu uděláte velkou radost. Fotky a hudbu nahrajte na paměťovou kartu nebo externí disk a vezměte s sebou.

Co si sbalit na dlouhou cestu do zahraničí či Erasmus? Zvolte správný postup

Dokumenty, například smlouvy z banky, si vyfoťte a uložte na cloud nebo pošlete na svůj email.

Cestování s čistou hlavou

Tím, že si uklidíte ve svém starém domově a zbavíte se přebytečných věcí, získáte svobodu: bez všech svých věcí z minulosti budete sami sebou. Do kufru si celý svůj život zkrátka nesbalíte a na cestách poznáte, že třeba oblíbená česká hudba vám na cestách připomene domov více, než zápisky ze střední a pět froté ručníků od babičky.

Tak tedy, šťastné třídění, prodávání a vyhazování!

Inspirativní zdroje pro materiální očistu:

Méně mít, více žít

přednáška Adama Marčana na TEDxYouth v Praze

The Minimalists, blog a Youtube kanál

theminimalists.com

Minimalistický průvodce e-book

ke stažení zde: http://pruvodce.minimaliste.cz/

Zde můžete nabídnout své věci:

http://vsezaodvoz.cz/

https://www.nevyhazujto.cz/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou