Menu
JenProCestovatele
Výlety Vysočina

Kamenici nad Lipou proslavila 800 let stará lípa. Na zámku se tradičně koná festival Hračkobraní

Kamenice nad Lipou je krásné město v okrese Pelhřimov na Českomoravské vrchovině u řeky Kamenice. Bohaté historické jádro města má turistům rozhodně co nabídnout, stejně tak i stejnojmenný zámek, který se nachází přímo ve městě. Jaká je jeho historie a co na turisty čeká ve městě i jeho okolí?

Historie města Kamenice nad Lipou

Počátky města i původního hradu spadají do 13. století. Město vzniklo jako osada v okolí původní hradní tvrze, která byla postavena nejspíše kolem roku 1248. Tehdejšími majiteli hradu byl rod Benešoviců. Významným příslušníkem tohoto rodu byl i Tobiáš z Bechyně, který byl rádcem královny Elišky Přemyslovny. Další majitelé panství se střídali, byli jimi například Jan Sezima z Ústí, Jindřich ze Stráže, Jan ze Šelmberka, rod Leskovců či rod Malovců. Právě Jan Malovec nechal v letech 1580–1583 přestavět hrad na renesanční zámek.

V 17. století zámek sňatkem získal Matěj Vencelík z Vrchovišť, kterému však byl kvůli účasti na stavovském povstání zabaven veškerý majetek a panství koupil Španěl Jindřich Paradis z Eschaide. Za sedmdesát let působení tohoto rodu v kraji byl lid velmi utlačován a přišel o mnohá práva i zdroje příjmů, například o vaření piva. Vše vedlo k následným sporům při změně majitele, které byly nakonec ukončeny.

V roce 1740 se panství ujala hraběnka Marie Terezie z Golčů, rozená Hartigová, která nechala v kostele Všech svatých pocházejícího ze 13. století, namalovat obraz pro hlavní oltář, o rok později provedla větší opravy zámku a nechala před pivovarem postavit kašnu. V roce 1765 byla na náměstí vztyčena socha svatého Václava a na vrchu Melíšku (původně Kalvárie), kde se v letech 1720–1736 těžila stříbrná ruda, byla postavena křížová cesta. Zhotovil ji kameník Martin Brož z Jindřichova Hradce.

Zámek Moravské Budějovice vznikl přestavbou měšťanských domů. Dnes v něm sídlí muzem

Rozkvět města v 19. století

Dalšími majiteli města i zámku byli Vratislav z Mitrovic a Jan Nádherný, který založil hamry a nechal postavit novou radnici. V roce 1805 Kamenici prodal hraběti Františku Sickingenovi, ten ji o rok později nabídnul Janu Rilkemu, což byl dokonce příbuzný známého německého básníka Rilkeho. V roce 1821 Kamenici získal hrabě Rey. Postavil novou školu a nechal vysázet břízy podél cesty směrem k vrchu Bradlu.

Posledním významným majitelem byl vídeňský bankéř Jan Jindřich Geymüller a jeho rodina. V době vlastnictví tohoto rodu došlo k přestavbě zámku a rozkvětu města Kamenice nad Lipou. V roce 1839 byla dokonce v jenom z křídel zámku zřízena dílna na krumplování vlny, kde bylo zaměstnáno přes 200 dělníků, kteří tak měli práci. Dílna ale fungovala pouze tři roky. V roce 1875 byla Antonínem Rücklem ve Včelničce založena i sklárna. Ve městě se nacházejí dva pivovary, pivovar Kamenice a pivovar Kokeš. V Kamenici nad Lipou se například narodili hudební skladatel Vítězslav Novák (1870–1947) a významný český pediatr Alois Epstein (1849–1918).

Geymüllerové spravovali zámek až do roku 1945. O rok později, po vyvlastnění, byla na zámku zřízena dětská ozdravovna. Od roku 1998 vlastní zámek Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a po roce 2004 byl zpřístupněn veřejnosti.

Památná lípa v Kamenici nad Lipou

Kolem zámku se nachází anglický park s 800 let starou lípou vysazenou již ve 13. století, podle níž město dostalo svůj název. Lípa byla v roce 1824 zasažena bleskem, takže z ní zůstal pouze čtyřmetrový dutý pahýl, na kterém byl v 19. století vytvořen taneční parket.

Dačice – navštivte honosný empírový zámek i pomník kostky cukru

Expozice na zámku v Kamenici nad Lipou

Dnes se na zámku pravidelně od roku 2006 koná v době letních prázdnin týdenní festival hraček z přírodního materiálu nazvaný Hračkobraní. Dále se zde pořádají i jiné akce, také svatby, a návštěvníci si mohou prohlédnout mnohé stálé i dočasné expozice, například Kované železné práce – mříže, truhly, klíče, zámky, klepadla a další kované architektonické doplňky od gotiky do počátku 20. století, Hračky pro kluky i děvčata (ze sbírky Františka Kyncla) – hračky z konce 19. a z 20. století, Studijní depozitář nábytku 19. a 20. století – vývoj nábytkového designu v Čechách, na Moravě a v dalších evropských zemích a Muzeum pro všechny smysly – expozice Městského muzea seznamující návštěvníky hravou formou s více než 750letou historií města Kamenice nad Lipou.

Další památky v Kamenici

Na vrchu Bradlo se nachází lesní hřbitov s kaplí svaté Máří Magdalény z roku 1348, cesta k ní je lemovaná kamennou křížovou cestou z roku 1765, která sem byla přesunuta z vrchu Kalvárie (dnes Melíšek). Pod kaplí byla vybudována rodinná hrobka Geymüllerů a v roce 1937 v ní byly objeveny nezřetelné fresky. Turisty může zaujmout také Židovský hřbitov z roku 1803 na vrchu Antonka.

Tipy na výlety v okolí

A pokud by vám samotné město Kamenice nestačilo, můžete v okolí navštívit zámek v Žirovnici, Provaznické muzeum v Deštné, hrad Kámen, zámek Červená Lhota nebo zříceninu hradu Choustník.

Co nabízí město Žirovnice: Výstavy květin, pivovarnictví i tradičního knoflíkářství

Zdroje: wikipedie, navylet.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kamenici nad Lipou proslavila 800 let stará lípa. Na zámku se tradičně koná festival Hračkobraní