Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Kde se dobře dýchá? V těchto městech je čistý vzduch samozřejmostí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 8. 2018

Existuje mnoho různých srovnání a žebříčky všemožných nej. Už jste se ale setkali se seznamem, kde by byla vypsána hlavní města s čistým vzduchem? Tak teď tu jeden máte. V dnešním článku se dozvíte jména měst, kam se můžete bez obav vydat, když chcete dýchat čerstvý vzduch.

Než se dostaneme k čistému vzduchu, můžeme si říct, kde je nejšpinavější. Nejzanešenějším a nejhorším městem vůbec je Rijád, hlavní město Saudské Arábie. Hned za ním je indické Dillí a Dauhá v Kataru. Čistota vzduchu se posuzuje podle PM indexu (měření prašnosti).

Podívejte se, kam vyrazit za čistým vzduchem.

Helsinky ve Finsku

Helsinky jsou živé a pulzující město. Přesto, že se jedná o nejlidnatější město v zemi, o čistotu vzduchu se zde bát nemusíte. Víte proč? Finská metropole chce do roku 2025 doslova vyhnat auta z běžného městského života. Nahradit je má místní MHD, které má být vysoce moderní a uživatelsky příjemné. Nikdo tak už nebude potřebovat auto. Velmi in je zde doprava na kole a město jde cyklistice vstříc. Ve městě existuje ohromné množství cyklotras. Místní jsou z nich nadšení a vy budete jistě taky.

Edinburgh ve Skotsku

Edinburgh je hlavní město Skotska a univerzitní město ve Velké Británii. Dříve bylo velmi znečištěné toxickým smogem a špinavou vodou. Časy se zde ale změnily a dnes je situace přesně opačná. Vzduch v tomto městě na pobřeží Severního moře je nyní mnohem čistější než v kterémkoliv jiném evropském městě. Edinburgh byl v roce 1995 zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.

10 míst, která navštívit ve Skotsku. Užijte si nádhernou přírodu i památky

Ottawa v Kanadě

Ottawa je hlavním městem Kanady, i když ne největším. Velikostně jí patří až šestá příčka. Rozkládá se na jižní straně řeky Ottawa. Kanadské město si udržuje svou čistotu již od roku 1950. Tehdy jeden francouzský architekt přišel s ohromným nápadem a navrhl veliký pás zeleně, který se bude táhnout městem. Tak zde zůstala zachována příroda, která vzduch osvěžuje a čistí. Navíc je zde velmi propracovaný systém cyklostezek, který místní hojně využívají a tím pádem i méně jezdí autem. A kvalitní je i veřejná doprava.

Stockholm ve Švédsku

Ve švédské metropoli se opravdu můžete zhluboka nadechnout. Stockholm je plný zeleně díky obrovskému množství parků a čistotě města napomáhá i mentalita zdejších obyvatel. S pýchou se tak řadí mezi nejčistší metropole světa. V roce 2010 bylo město korunováno jako Evropské hlavní město zeleně. Mimo růstu zelených ploch byly také ve městě sníženy emise o 25 procent od devadesátých let. Cílem je obejít se do roku 2050 zcela bez fosilních paliv a vylepšení veřejné dopravy.

Švédsko a jeho města: těchto osm byste měli určitě navštívit

Monako

Monacké knížectví leží na pobřeží francouzské riviéry a se svou rozlohou 2,02 km čtvereční se řadí mezi nejmenší státy na světě, ale zároveň i mezi země, kde je druhá největší hustota osídlení. Přesto zde nedýcháte špatný vzduch. V Monaku se vyskytuje jen velmi málo prachových částic s indexem PM 2,5 i přesto, že zdejší elita jezdí zásadně v drahých autech nebo se prohání na svých jachtách. Není tu ale takřka žádný průmysl.

Canberra v Austrálii

Canberra je hlavní, ale ne největší město Australského svazu. Leží na jihovýchodě státu v Teritoriu hlavního města Austrálie. Ve městě se nachází mnoho ploch s přírodní vegetací a díky toku získala Canberra přezdívku bush capital. Žije zde pouze čtyři sta tisíc obyvatel, a tak má výhodu oproti jiným metropolím. Při jeho návštěvě si rozhodně tělo nezanesete škodlivinami.

Madrid ve Španělsku

Hlavní město Španělska je zároveň i největším městem v zemi. Leží přímo v centru této krásné země a má ideální polohu pro metropoli. Madrid je město několika tváří. Nachází se zde rušné ulice, krásné historické centrum i nádherná architektura. Jeho obyvatelé se chtějí po ulicích pohybovat volně, a proto v nich často nenajdete žádná auta. Čistému vzduchu nahrávají nejen stále větší pěší zóny, ale také dobrá cena MHD a dobrá poloha Madridu.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

Montevideo v Uruguay

Hlavní město Uruguaye leží na východním pobřeží Atlantského oceánu. Je významným námořním i turistickým přístavem a bývá označováno za nejbezpečnější město v celé Latinské Americe. Montevideo má spoustu písečných pláží, zelených prostranství, krásné architektury a vína. Je uvolněné a čisté, což je přesně to, po čem touží každý cestovatel.

Wellington na Novém Zélandu

Wellington je nejen hlavní město Nového Zélandu ale také významný přístav. Jde o nejjižněji položené hlavní město na světě a žije v něm méně než půl milionu obyvatel. I přesto jde o jedno z nejlidnatějších míst v zemi.  Ve městě sídlí také nejvyšší státní instituce Nového Zélandu jako je parlament, vláda a nejvyšší soud.  Místo je známé pro svou úžasnou přírodu a život na čerstvém vzduchu v souladu s přírodou. Vláda chce ale na čistotě vzduchu dál pracovat, a tak zavádí opatření na lepší využití energie a chce pomoci městu zbavit se škodlivých emisí.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Kde se dobře dýchá? V těchto městech je čistý vzduch samozřejmostí