Menu
JenProCestovatele
Švédsko

Švédsko a jeho města: těchto osm byste měli určitě navštívit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 4. 2018

Švédsko rozhodně není mrazivé a chladné, a to ani jeho obyvatelé, i když se to někdy říká. Tato severská země má obrovské kouzlo a znalí cestovatelé to dobře vědí. Vidět polární zář je nepopsatelný zážitek. Krásná jsou i jeho města a o těch bude v dnešním článku řeč především. Která byste si rozhodně neměli nechat ujít?

1. Stockholm

Švédské hlavní město nemohlo chybět. Patří rozhodně k nejkrásnějším v zemi. Takřka ve všech zahraničních článcích a knihách jsou v souvislosti se Stockholmem zdůrazněny dvě věci: krása města a dostupnost vody. Běžně se také nazývá „Benátky severu“. Rozkládá se na 14 ostrovech na pobřeží jihovýchodního Švédska a u ústí jezera Mälaren.

Ve Stockholmu vás čekají jedinečné historické památky, zábavné nakupování a skvělá kuchyně. Procházejte se malebnými dlážděnými ulicemi na Starém Městě, objevte Djurgården nebo Vasamuseet – nejnavštěvovanější skandinávské muzeum.

2. Visby, Gotland

Visby na ostrově Gotland je pravděpodobně nejvíce zachovalé středověké město v severském regionu a je již více než 20 let místem, které patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato malá perla Baltského moře je požehnána nejzachovalejší středověkou zdí na severu Evropy a zříceniny starých kostelů.

V létě se město stává jedním z nejoblíbenějších letovisek. Najdete zde moře, pláže a příznivý noční život. Kombinace středověkého města a nádherné přírody je jedním slovem neodolatelná. Navíc se zde můžete skvěle najíst, protože ostrov Gotland je vyhlášený svými kvalitními restauracemi.

3. Nora, Västmanland

Návštěva Nory v kraji Västmanland je jako vstup do muzea. Velké části města vypadají stejně jako před stovkami let a mnohé stavby poházejí až z let 1700 a 1800. Město Nora se stalo jedním z nejvyhledávanějších malých měst ve Švédsku. Je okouzlující a lemované dlážděnými uličkami, nádvořími a obchody připomínající dávné časy. Zde můžete poznat ve zkratce velký kus švédské historie.

Město žije kulturou. Nechybí umělecké výstavy, divadlo i festivaly. Velké plus je i blízkost vody. Chcete-li si město opravdu užít, jděte pěšky a vezměte si průvodce. Poslechněte si zajímavosti a neuvěřitelné příběhy osobností města. Prohlédněte staré domy i farmy. A nezapomeňte si dát šálek lahodné kávy v Café Slottspigorna, Kvarnvägen 7.

Co vidět ve Stockholmu: Poznejte krásy hlavního města Švédska

4. Ystad, Skåne

Středověké kořeny, dlážděné ulice – Ystad, na jižním břehu Skåne, je okouzlující i stylový. Pro své významné gotické památky bylo město zařazeno mezi města na Evropské cestě cihlové gotiky.

Stojí zde pravděpodobně nejstarší hotel ve ŠvédskuHotel Continental. Návštěvníci by neměli minout kostel Panny Marie, klášter Grey Brother a divadlo Ystad. Za návštěvu stojí i muzeum Charlotte Berlins.

Nejoblíbenější prohlídka s průvodcem je ta po stopách policisty Kurta Wallandera. Rozvedený obézní kriminální komisař policie v Ystadu fascinoval lidi po celé Evropě. Mnoho lidí hledá Ystad jen proto, aby navštívilo známá místa, která do svých detektivek zakomponoval spisovatel Henning Mankell.

A na své si zde přijdou i milovníci koupání. Kolem města se rozkládá 40 kilometrů dlouhý úsek pobřeží s nádhernými písečnými plážemi.

5. Vadstena, Östergötland

Krásná Vadstena je obklopena úžasnou přírodou a leží na čisté vodě Vätternu. Samotné město nabízí nahlédnutí do historie. Stojí zde nejlépe zachovalý renesanční zámek v severském regionu a klášter Vadstena založený ve 13. století. Klášter je považován za jednu z nejvýznamnějších historických památek ve Švédsku. Jedná se o královský palác z roku 1250, který se později stal prvním klášterem a nyní je součástí klášterního muzea.

Ve městě můžete zkoumat středověkou historii, plavat v druhém největším jezeře ve Švédsku nebo se jednoduše jen projít a užívat si krásné prostředí.

Ve Vadsteně se nachází muzeum hraček, které je pravým místem milé nostalgie. Prohlédněte si panenky a auta z doby vašich babiček a dědečků. Ideální místo pro mladé i staré.

Kam cestovat v roce 2018? Podle Lonely Planet je špičkou těchto 10 měst

6. Helsingborg, Skåne

Helsingborg je oblíbeným místem na severozápadním pobřeží Skåne. Nachází se zde všechno, co může srdce cestovatele chtít: krásná příroda, skvělé restaurace, hrady, zahrady i možnost rozmanitých výletů. Navíce je ve středu města dokonce pláž. Jaké město může tohle nabídnout?

Helsingborg se řadí k nejstarším městům ve Švédsku a jeho vznik se oficiálně datuje k 21. květnu 1085. Přístavní město leží při severním ústí mořského průlivu Øresund naproti dánskému Helsingøru s pevností Kronborg, kde se odehrávala Shakespearova hra Hamlet.

Ve městě jsou studené lázně Kallis a Pålsjöbaden. Ze saun máte nádherný výhled z velkých oken.

7. Östersund, Jämtland

Malý, ale skvělý. Östersund je relativně malé město, ale velmi krásné. Milovníci přírody ocení blízkost jezer i hor. Město stojí u jezera Stora a zve vás na venkovní aktivity v mnoha různých podobách. Příroda je zde dostupná takřka na každém rohu.

Kromě toho žije město i bohatým kulturním životem. Přes rok se zde koná mnoho událostí a užije si každý, kdo miluje hudbu, divadlo i různé další kulturní akce.

Velký význam má především v pořádání akci mezinárodního významu v biatlonu. Každý rok se zde jezdí závody Světového poháru v biatlonu a v letech 1970 a 2008 se zde konalo Mistrovství světa v biatlonu. Další se chystá na příští rok. Ve městě se také pořádají mezinárodní závody v rychlobruslení.

První podvodní restaurace v Evropě. Oběd pod mořskou hladinou si brzy dáte v Norsku

8. Mariefred, Södermanland

Město Mariefred má krásné okolí, útulné domy a všude na vás dýchá bohatá historie. V Mariefredu je snadné žít la dolce vita – sladký život.

Okouzlující centrum města nabízí kavárny, restaurace, galerie a malé obchody. Ale důvod, proč sem určitě jet, je hrad obklopený jezerem Mälaren. Hrad Gripsholm je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejlepších švédských historických památek. V současné době se v hradě nachází muzeum, kde jsou k vidění četná umělecká díla a v jedné části hradu se nachází i Národní sbírka portrétů, která je jedna z nejstarších na světě a obsahuje přes 2000 obrazů.

Od konce května do poloviny září je na jezeře Mälaren vidět parní loď, která tak bezpečně ukazuje, že je letní sezona. Loď vyplouvá už od roku 1903.

Za návštěvu stojí farma Callnaderska z přelomu století. Najdete zde staromódní zahradu s kořenovou zeleninou, sklep s nástroji, muzeum kartáčů a útulnou kavárnu.

Návštěva Švédska je jedinečnou zkušeností. Ukrývá v sobě jedinečnou směsicí moderního, jedinečné přírody i historických památek. Věřte, že jedna cesta sem rozhodně nestačí.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Švédsko a jeho města: těchto osm byste měli určitě navštívit