Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Kostelec nad Orlicí má Nový zámek rodiny Kinských. Dominuje mu překrásná knihovna i rozlehlý park

V krásném městečku Kostelci nad Orlicí v Pardubickém kraji nedaleko Rychnova nad Kněžnou a Hradce Králové se rozkládá nádherný zámecký park označený jako přírodní rezervace Kostelecký zámecký park, v němž stojí poměrně mladý zámek rodiny Kinských postavený až v 19. století. Proto se mu také říká Nový zámek. Co tento skvost nabízí a co všechno si lze prohlédnout v oblasti Kostelecka a v jeho blízkém okolí?

Historie Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí

Budova zámku byla vystavěna v empírovém stylu v roce 1829 až 1833 hrabětem Josefem Kinským, jehož dědeček koupil Starý zámek v Kostelci roku 1796. Tak se hraběcí rodina Kinských usadila ve zdejším kraji. První zmínka o Kostelci nad Orlicí pochází z roku 1316, kdy ještě existovala původní starší tvrz, později přestavěná na Starý zámek, při jejímž dobývání zahynul Jan z Vartenberka. Městský znak byl Kostelci udělen panovníkem Jiřím z Poděbrad po roce 1454. Na konci 15. století a v 16. století patřil Kostelec Pernštejnům, od začátku 17. století pak Hrzánům z Harasova, kteří právě starou tvrz přestavěli na Starý zámek.

Rychnov nad Kněžnou jako rodiště Karla Poláčka. Co vidět v tomto historickém městě?

Od 18. století Kostelec vlastnila rodina Kinských, kteří k Novému zámku podle návrhů architekta Heinricha Kocha nechali zřídit také rozlehlý zámecký park mající 30 hektarů. Čestný dvůr na západní straně byl v roce 1847 uzavřen východním křídlem podle návrhu místního stavitele Edmunda Christena. Tento moderní novodobý zámek již měl rozvod vody i teplovzdušné vytápění.

Místo zámku chov prasat

Po válce v roce 1948 byl zámek znárodněn a bohužel využit ke zcela praktickým účelům – k provozu Výzkumného ústavu pro chov prasat. Budova začala postupně chátrat a teprve až v 70. letech nesmyslná devastace zámku konečně skončila. Starý zámek byl po válce již ve špatném stavu a byla nařízena jeho demolice.

V 80. letech započaly rekonstrukční práce, ale zámku se dostalo zasloužené péče až po revoluci, kdy byl v roce 1991 v restituci vrácen rodině Kinských. Josef Kinský postupně obnovil postupně všechny budovy a v jeho poslání po jeho smrti pokračoval jeho syn František Kinský až do roku 2008.

Zámecké expozice rodiny Kinských

Od roku 2012 byla otevřena expozice Život v biedermeieru. Zámecké prostory byly vybaveny původním mobiliářem z doby 19. a počátku 20. století. K dispozici je jídelna, pracovna hraběte Františka se sbírkou dýmek, Zrcadlový sál, dětský pokoj, hudební salonek, další pokoje a překrásná knihovna. Ve druhém patře zámku se nachází Galerie Kinských, kde se každý rok konají různé výstavy. V přízemí jsou pak umístěny muzejní expozice města Kostelce nad Orlicí.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Nádherný park pak dokresluje atmosféru zámku a je velmi oblíbeným místem pro klid a odpočinek. Roste v něm spousta vzácných dřevin a překrásných rostlin, díky hnízdění mnoha ptáků je chráněnou přírodní rezervací již od konce 40. let. Ze zámeckého parku lze dohlédnout na nedalekou zříceninu Potštejn.

V areálu zámku je i dětské hřiště a oblíbená Toniova kavárna a restaurace. Na zámku se rovněž koná spousta kulturních a společenských akcí a samozřejmostí jsou i svatební obřady.

Tipy na výlety v okolí Kostelce nad Orlicí

Prohlédnout si můžete také město Kostelec nad Orlicí se spoustou památek a památných starých starých stromů, dále nedalekou zříceninu hradu Potštejn a zámek Potštejn, zámek Častolovice a minizoo v zámeckém parku, zámek Doudleby nad Orlicí nebo hrad Litice nad Orlicí.

Zámek Doudleby nad Orlicí je kouzelné místo na výlet pro celou rodinu. Natáčel se zde i film Bathory

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, zamekkostelecno.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kostelec nad Orlicí má Nový zámek rodiny Kinských. Dominuje mu překrásná knihovna i rozlehlý park