Menu
JenProCestovatele
Asie

Laos – cestování po opomíjeném klenotu jihovýchodní Asie

Redakce

Redakce

18. 6. 2018

Laos, původně pojmenovaný Lan Sang tedy Země milionu slonů, se pozvolna dostává do hledáčku cestovatelů. Nabízí překrásnou přírodu i majestátní Mekong.

Svérázný a malebný Laos

Laos byl dlouho turistickému ruchu uzavřený a ještě před pár lety nebylo možné získat víza. Dnes už je Laos světu otevřený, takže je možné sem jet obdivovat bezpočet přírodních úkazů a krás, pozůstatky francouzského kolonialismu, nekonečná rýžová pole a Mekong, který tvoří hlavní dopravní tepnu Laosu.

Lidé jsou tu usměvaví a přátelští, i když turisté jsou tu vnímání především jako snadný zdroj výdělku a nemilosrdné smlouvání o ceny je nutné. V Laosu se snoubí hluboká buddhistická spiritualita s těžkým komunismem. Cestovat po Laosu jde velmi levně, i když vzhledem k nerozvinuté infrastruktuře poněkud komplikovaně.

Průvodce Rough Guides Laos láká na plavbu po Mekongu na duši

Jak jet do Laosu

Většina cestovatelů, kteří míří do Laosu, cestuje po tzv. severním okruhu.  Mnoho z nich volí let do thajského Bangkoku a následný přesun autobusem nebo vlakem na sever země do Chiang Mai. Odtud se pokračuje na laoské hranice, většinou s přestupem thajském v příhraničním městě Chiang Khong.

Lístek na autobus nebo minivan se dá pořídit online, případně u jedné z mnoha cestovních kanceláří. Ty často mívají podobu jednoho stolu postaveného na ulici. Mezi Thajskem a Laosem vede přes Mekong most, přes který přepravuje místní obyvatele i turisty autobus za 20 bahtů.

Ve značně předimenzované budově hraniční kontroly je potřeba vyplnit dva formuláře a společně s fotkou a 30 dolary předat úředníkům, kteří vám vystaví vízum. Zdánlivě snadný proces vytištění víza a nalepení do pasu trvá klidně i půl hodiny.

Vítejte v Laosu a obrňte se trpělivostí. Všechno se tu nese v poklidně lenivé atmosféře, kterou si záhy zamilujete. Na laoské straně už budou čekat songthaew (místní název pro tuk-tuk), které vás zavezou do první destinace města Huay Xai.

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?

The Gibbon Experience – adrenalin v pralese

Městečko Huay Xai je samo o sobě ospalé místo na břehu Mekongu s pár ulicemi a guesthousy. Cílem cestovatelů se stalo díky atrakci The Gibbon Experience, která nabízí dvou nebo třídenní trek do pralesa, kde se většinu času pohybujete zavěšení v sedáku jízdou po ziplinách. Jedná se o asi o nejzajímavější atrakci, kterou Laos nabízí.

Výlet je optimální dopředu zarezervovat na internetu, ale dá se pořídit i na místě. V kanceláři podepíšete prohlášení, že souhlasíte s rizikem smrti. Není se ale čeho bát. Celý systém lan, ukotvení i postrojů, v nichž se na ziplinách jezdí, podléhá přísným kontrolám a celou dobu vás hlídají dva průvodci.

Následuje video s bezpečnostní instruktáží a poměrně divoká jízda cestou necestou otevřeným songthaew na kraj pralesa. Konkrétní místo záleží na tom, jakou variantu zážitku si zvolíte. V každém případě vás čeká spaní v domcích v korunách stromů s nádhernými výhledy a neuvěřitelná adrenalinová jízda téměř padesátikilometrovou rychlostí po lanech nad pralesem a propastmi.

Na výběr jsou tři možnosti. Klasický třídenní zážitek, při kterém je největší šance, že budete moci pozorovat gibbony. Verze pojmenovaná Vodopád trvá také tři dny a zavede vás k vodopádu hluboko v pralese. Expresní zážitek je dvoudenní a nabízí nejvíce jízdy na ziplinách.

Kam cestovat do Asie? 14 nejlevnějších destinací 2017

Laos jedině po Mekongu

Cestování po Laosu, Projížďka po řece Mekong v An Giang

Projížďka po řece Mekong v An Giang

Z Huay Xai se dá jet autobusem do národního parku Nam Ha anebo po Mekongu tzv. slow boat do bývalého hlavního města Luang Prabang. V případě, že se rozhodnete pro plavbu po Mekongu, lístky na přepychové lodě i levné bárky nabízejí po celém městě. Vyplatí si udělat malý průzkum, protože ceny se dost liší.

Dvoudenní plavba po Mekongu se zastávkou na přespání v městečku Pak Beng probíhá v pomalém tempu, takže je dost času sledovat dění na březích i na vodě. Slow boat projíždí kolem vesnic, které jsou přístupné pouze z vody. K večeru můžete zahlédnout vesničany, jak se svorně v Mekongu myjí, perou prádlo a kolem dovádějí děti.

Na lodi se dá pořídit voda a základní občerstvení, takže je lepší vybavit se na cestu vlastním proviantem. Levnější lodě nejprve naberou turisty a pak každý volný centimetr čtvereční zaberou Laosani, pytle rýže a vůbec všechno, co je potřeba převézt. Na druhou stranu je to skvělá příležitost, jak pozorovat skutečný život v Laosu.

Luang Prabang – skvost zapsaný v UNESCO

Socha Buddhy v Luang Prabang, cestování po Laosu

Socha Buddhy v Luang Prabang

Luang Prabang býval sídlem krále a hlavním městem. Z období, během kterého byl Laos součástí francouzské Indočíny, zůstala ve městě nádherná koloniální architektura. Spolu s množstvím chrámů, tradiční kulturou a dalšími historickými památkami je Luang Prabang právem zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Středem města vede hlavní třída lemovaná, obchůdky, restauracemi, bary a kavárnami, která se v noci změní na jeden velký trh s místními suvenýry, oblečením a tradičními výrobky. Nad ní se tyčí kopec se stúpou Wat Pak Huak. V historickém centru lze navštívit řadu buddhistických chrámů a kolem něj líně proudí Mekong.

Luang Prabang je dobrá základna pro podnikání výletů po Mekongu i po pevnině. Navštívit lze třeba vápencové jeskyně s buddhistickou modlitebnou, vesnici, ve které se tradičním způsobem pálí laoská whisky nebo se podívat do sloního kempu a projet se na slonovi. Každý den brzy ráno vycházejí do ulic mniši prosit o almužnu, což je stejnou měrou místní tradice jako turistická atrakce.

Zašlá sláva Vang Vieng

Vang Vieng, cestování po Laosu

Vang Vieng

Na břehu řeky Nam Song v úchvatné krasové oblasti leží městečko Vang Vieng. Dříve to byla vyhlášená batůžkářská destinace, ve které trvale probíhal jeden nekončící večírek. Nejvyhlášenější zábavou byl tubing, sjíždění řeky na nafouklých duších od traktorů spojené s konzumací alkoholu a drog v mnoha barech, které řeku lemovaly.

Po několika incidentech, při kterých se turisté pod vlivem utopili, byla většina barů zavřena a zůstaly jen dva. Řeku je možné dál sjíždět na duších nebo na kánoích. Jako vzpomínka na divoké časy zůstala ve městě řada velký hospod a diskoték, které dnes zejí prázdnotou. Kolem Vang Vieng je mnoho míst, kam se dá jet na výlet po vlastní ose motorkou nebo v rámci organizovaného zájezdu. Krasové oblasti a celá řada vápencových jeskyní, vodopády s jezírky, modré laguny, rýžová políčka a vesnice, kde se dosud žije tradičním způsobem života.

Prázdné hlavní město Vientiane

Vientiane, cestování po Laosu

Vientiane

Hlavní město Vientiane je příjemné koloniální místo s pár moderními prvky. Pro cestovatele tu není nic moc k vidění a většina z nich sem míří jen jako do přestupní stanice. Kousek od města je totiž letiště a odjíždějí odsud lůžkové autobusy do Vietnamu, Thajska a Kambodže. Vientiane také slouží jako výchozí bod pro jižní okruh, který Laos nabízí

Samotné město má ospalou atmosféru a podél něj se líně táhne Mekong. Večer nábřeží ožije a objeví se na něm mnoho stánků se vším, co si jen člověk dokáže představit.

Ideální je navštívit Laos od listopadu do května, kdy je zde suché období. Hlavní turistická sezóna začíná v listopadu a končí v únoru. Teploty jsou v tomto období příjemné, i když ve vyšších polohách bývá v tomto období poměrně chladno. Naopak čím víc na jih a do nížin pocestujete, tím bude potřeba méně oblečení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Laos – cestování po opomíjeném klenotu jihovýchodní Asie