Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Létání v těhotenství. Do kdy může těhotná žena cestovat letadlem?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 3. 2018

Jste těhotná? Je dovoleno během těhotenství létat? Pravidla se liší v závislosti na tom, s jakou leteckou společností cestujete. Je mnoho otázek, které vás v souvislosti s létáním v těhotenství mohou napadat. Přinášíme důležité informace, které potřebujete vědět.

Hned na úvod máme dobrou zprávu. Těhotenství neznemožňuje lidem dostat se z bodu A do bodu B. Avšak podmínky, kdy a jak budete létat i pravidla se mohou u jednotlivých leteckých společností lišit. Nemusíte se však obávat, společnosti se na velmi konkurenčním trhu snaží vyjít maximálně vstříc potřebám a požadavkům svých cestujících. A těhotné ženy mezi ně rozhodně patří.

Do kdy můžete v těhotenství létat?

Většina leteckých společností umožňuje neomezené lety až do 28. týdne v případě jednočetného těhotenství. Další pravidla platí, pokud čekáte více než jedno dítě. Po 28. týdnu už některé společnosti vyžadují písemné lékařské osvědčení. V něm váš lékař uvede, že můžete let absolvovat. Toto potvrzení si od vás může vyžádat každý člen posádky i zaměstnanec letiště. Od 36. týdne je obvykle cestování letadlem těhotným ženám zakázáno. Některé letecké společnosti let umožňují, ale jen na omezený počet hodin.

České aerolinie umožní létat letadlem pouze do konce 34. týdne a do konce 28. týdne při těhotenství s vícerčaty.

Společnost Ryanair nemá žádná omezení do 28. týdne. Poté je již potřeba mít potvrzení do lékaře nebo porodní asistentky, které nesmí být starší jak dva týdny. Už několikrát se stalo, že společnost odmítla vzít na palubu těhotnou ženu, která toto potvrzení neměla. Ženy s bezproblémovým těhotenstvím mohou cestovat až do 36 týdne. Pokud čekají dvojčata nebo více dětí, mohou létat jen do 32. týdne. Po porodu může matka opět cestovat po 48 hodinách. V případě, že rodila císařským řezem nebo byla potřebná další operace, může letět asi za deset dnů, ale jen se svolením lékaře.

Stejné podmínky jako Ryanair má i British Airways.

Pokud cestujete s Easyjet, můžete létat až do konce 35. týdne. Pokud čekáte dvojčata, nesmíte cestovat déle než do 32. týdne.

Co jste nevěděli o létání, ale chtěli jste se zeptat. Máme pro vás pár faktů

Kdy je nejlepší v těhotenství letět?

Těhotným ženám se nejlépe létá ve druhém trimestru těhotenství. V této době je cestování nejbezpečnější. Riziko potratu je velmi nízké a porod ještě hodně vzdálený. Navíc už obvykle vymizí komplikace, které se projevují v prvním trimestru (nevolnost, únava). V těhotenství se nedoporučuje létat v malých letadlech, které nemají vyrovnávání tlaku, pokud by měla letět nad 4000 metrů. Pokud máte během těhotenství jakékoliv potíže, vždy se raději informujte u svého lékaře, zda vám cestu letadlem schválí.

Během letu dodržujte pitný režim, protože v letadle je suchý vzduch a alespoň jednou za hodinu se projděte a protáhněte si nohy a kotníky. Během sezení procvičujte nohy, procvičujte prsty u nohou a protahujte nárt, aby se vám rozproudila krev. Nezapomeňte pohodlné a volné oblečení a pohodlné boty.

Abyste se během letu mohla pohodlně protáhnout a kdykoliv vstát, je nejlepší sedadlo v uličce, abyste nikoho neobtěžovala. Trpíte-li nevolností, zvolte sedadlo nad křídlem nebo v přední části letadla, protože jsou zde menší pohyby letadla a let je klidnější. Při odbavení k letu nabízejí pracovníci odbavovací přepážky těhotné ženě přednostní výběr v letadle, pokud je to možné. Většinou to ale nesmí být sedadlo v blízkosti nouzového východu.

Jak může vypadat peklo v letadle? Stačí k tomu jedno malé dítě

Pojištění pro těhotné

Většina cestovních pojištění nebo některá úrazová pojištění hradí náklady v případě akutního onemocnění nebo nehod, ke kterým dochází do 28. týdne těhotenství. Po tomto období je obvykle potřeba už nějaké speciální připojištění. Proto si raději dopředu prověřte, jak vaše pojištění pokrývá náklady spojené s předčasným porodem a případnou dopravou zpět domů vás i vašeho dítěte. V rámci EU to může stát klidně i půl milionu. Let záchranné služby z Thajska klidně i sedm set tisíc a víc.

Ať letíte jednorázově nebo létáte pravidelně, vždy a za všech okolností se o své cestě poraďte raději s lékařem. Ten zná váš zdravotní stav a dokáže objektivně zhodnotit, zda si cestu letadlem dovolit můžete nebo bude vhodnější zůstat doma.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Létání v těhotenství. Do kdy může těhotná žena cestovat letadlem?