Menu
JenProCestovatele
Itálie

Lyžování v Itálii na Sella Ronda – klenot lyžování s proslulým okruhem areálů a propojenými sjezdovkami

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 12. 2018

Sella Ronda v Itálii je velkou lyžařskou senzací. Sjezdování kolem masivu Sella je opravdovým klenotem lyžování a nikdy na něj nezapomenete. Proslulý okruh areálů s propojenými sjezdovkami je dlouhý 39 až 42 kilometrů podle zvolené trasy. K jeho udolání potřebujete skvělou kondici a celý den volna. Středisko obklopuje nejedno věhlasné a luxusní středisko – Val Gardena, Alta Badia, Arabba či Val di Fassa e Carezza.

Mezi oblíbené destinace pro lyžaře patří Sella Ronda už hodně dlouho. Na takřka 250 sjezdovkách se vyřádí i ten nejnáročnější návštěvník. Dříve se na území tohoto známého střediska nacházely čtyři oddělené lyžařské areály. Po jejich propojení ovšem vzniklo něco mnohem zajímavějšího. Můžete jen po okruhu buď ve směru hodinových ručiček nebo proti směru.

Lyžování známé po celém světě

Na Sella Rondu se dostanete ze středisek Val di Fassa e Carezza, Val Gardena, Arabba a Alta Badia. Střediska na okruhu nabízí 550 kilometrů sjezdovek a napojení na Dolomiti Superski. Tím se vám zvýší možnost lyžování až na 1200 kilometrů sjezdovek, což z tohoto místa dělá největší ski oblast na světě.

Zmíněná střediska ale nabízí mnohem víc než jen lyžování. K dispozici jsou snowparky, bazény, kryté haly, restaurace, obchody či wellness. A není daleko z Čech. Od nás se tam dostanete cestou přes Německo a Innsbruck. Kdo jede z Moravy a Slezska, měl by se držet rakouské dálnice A1 a rovněž projet přes Innsbruck a Brennerskou dálnici.

Jak naplánovat návštěvu Sella Rondy?

Okruh Sella Ronda je především výlet s úžasnými výhledy. Na okružní jízdu se za hezkého počasí vydává denně více než deset tisíc lyžařů. V 70. letech byla Sella Ronda jedním z prvních lyžařských okruhů v Alpách a dodnes ji zatím nic nepřekonalo, protože okolí masivu Stella je úžasné a vy projíždíte dramaticky proměnlivou krajinou.

Pokud chcete mít sjezdovky alespoň trochu pro sebe, musíte se na ně vydat ve vhodném období a konkrétní dny. Na projetí stezky oběma směry si raději nechte dva dny, i když zkušený lyžař zvládne trasu asi za čtyři hodiny. Uhnat se ale určitě nechcete. Největší nával turistů zde bývá většina na začátku týdne. Překvapivě tu není tak velký počet turistů v sobotu, protože se mění turnusy.

Kam na lyže do Švýcarska? Čekají na vás skvělé sjezdovky, luxusní ubytování i důraz na ekologii

Oblasti střediska Sella Ronda

Alta Badia

Užijí si zde rodiny s dětmi i zkušení lyžaři. Nachází se ve výšce přes 1500 metrů nad mořem a nabízí nejrůznější druhy sjezdovek. Nejznámější je Gran Risa, kde se každý rok v prosinci jezdí Světový pohár.

Araba

Tato oblast leží ve výšce 3000 metrů nad mořem a hodí se spíš pro zkušené lyžaře. Nejvyšší bod Punta di Penia si oblíbili horolezci.

Val Gardena

Skvělé místo hlavně pro jarní lyžování. Disponují zde kvalitní zasněžovací technikou. Můžete si vyzkoušet místní slalom, běžky nebo si odpočinout u některého ze stánků s drinky a občerstvením.

Val di Fassa E Carezza

Poslední oblastí je středisko, které se nachází mezi horskými masivy Gruppo del Sella a Marmolada. Patří k nejnavštěvovanějším údolím v Dolomitách.

Kolik stojí skipas na Sella Ronda?

Dospělí zaplatí za jednodenní skipas 61 EUR a za šestidenní 304 EUR. Děti od 8 do 16 let 43 EUR na jeden den a 213 EUR na šest dní. Senioři nad 65 let pořídí skipas na jeden den za 55 EUR a na šest dní za 273 EUR.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Sella Ronda nabízí více než jen lyžování

Pokud si chcete užít i něco jiného než jen lyžování, vybrali jste si správně. Okolní vesničky přímo vybízí k návštěvě. Vyjeďte lanovkou na Marmoladu a podívejte se na ledovec nebo si vychutnejte wellness služby z nabídky hotelů. Pohled na majestátní vrcholky Dolomit mezi malými mráčky si však nesmíte nechat ujít za žádné situace. Po tomto pohledu se do Sella Rondy určitě zamilujete.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Lyžování v Itálii na Sella Ronda – klenot lyžování s proslulým okruhem areálů a propojenými sjezdovkami