Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Kam na lyže do Švýcarska? Čekají na vás skvělé sjezdovky, luxusní ubytování i důraz na ekologii

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 12. 2018

Švýcarsko, známé především svou neutralitou, se během let stalo známé hlavně pro svůj vysoký standard, kvalitní služby i skvělý servis. Mnoho lidí v něm vidí opravdu top lyžařskou destinaci. Možná vás odradí jeho cena, protože je opravdu dražší, ale ten komfort za to určitě stojí a rozdíly nejsou tak enormní.

Země uprostřed Alp má natolik unikátní genius loci, že by si sem měl zajet zalyžovat – alespoň jednou za život – každý, kdo si chce užít lyžařské nebe.

Perfektní služby a skvělá atmosféra

Švýcarsko má celkem 20 kantonů a 6 polokantonů. Oficiálně se zde hovoří čtyřmi jazyky (německy, francouzsky, italsky a rétorománsky). Na celém území se ale jistě domluvíte i anglicky. Na horách se většinou setkáte s milými a příjemnými lidmi, kteří si váží svých hostů a poskytnuté služby jsou na té nejvyšší úrovni.

Místní hory nabízí na 5400 km sjezdovek. Nadmořská výška alpských středisek je 515 až 3889 m. Ne nadarmo patří země k nejhornatějším ze všech alpských zemí. Hory strmě šplhají do závratných výšek. Až do dubna bývají na úpatí hor nejvyšší teploty okolo -5 °C, na horských vrcholcích se v případě nepříznivého počasí snadno dočkáte teplot i kolem -25 °C. Ve všech větších lyžařských střediscích je mimořádná kvalita a množství přírodního sněhu.

Nejbližší lyžařské středisko od Prahy je Oberes Toggenburg (622 km), od Brna Samnaun (751 km). Nejvzdálenější od Prahy Val d’Hérens (1002 km) a od Brna Saas Free (1 210 km).

Jednou z věcí, která švýcarské Alpy proslavila, je vysoká úroveň ubytování. Bohužel i také trochu cena. Obojí stojí dost vysoko. Naštěstí se zde ale najdou místa, která odpovídají cenové úrovni např. Rakouska (malá střediska).

Lyžování ve Švýcarsku – dokonalé ve všech ohledech

Majestátní horské masivy, kouzelné scenérie i vyhlášená střediska v podhorských vesničkách a městech vám dokáží vyrazit dech. Všechno postaveno v souladu s tradiční architekturou i rázem krajiny. Z bílých svahů si odnesete perfektní zážitky a překvapí vás vysoký sportovní standard. Skiareály s dlouhými tratěmi jsou ve Švýcarsku pravidlem. Užijte si úžasná převýšení, spanilé sjezdy do údolí nebo skvěle vybavené snowparky. Široká nabídka volných terénů a sjezdu nadchne i pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Lyžování v Itálii. Proč je pro zimní sporty ideální?

Aktivity pro všechny

Ve Švycarsku dokázali udělat ze zastaralých věcí něco unikátního. Zmínit můžeme zubačky na Jungfraujoch či na Gornergrat v Zermattu nebo velkokapacitní kabiny na Mont Fort ve čtyřech údolích či na Piz Gloria nad Mürrenem. Samozřejmě zde můžete i odpočívat. Nechybí termální lázně, vyhlídkové projížďky v kočáru taženém koňmi, výlety vlaky (soupravy Glacier Express a Bernina Express jsou světově proslulé). Rodiny s dětmi ocení místní pohostinnost i kluby pro děti a možnost hlídání.

Švýcarské Alpy a lyžování

Alpy protínají Švýcarsko v oblouku, který je dlouhý 1200 km. Plochu asi 3000 kilometrů čtverečních pokrývají ledovce a sněhové masívy. Největším ledovcem je Aletschgletscher s plochou 119 kilometrů čtverečních. Nejvyšší vrchol švýcarských Alp, Monte Rosa, dosahuje výšky 4633 metrů nad mořem. Symbol švýcarských Alp a jedna z nejkrásnějších hor na světě, Matterhorn, má výšku 4478 metrů nad mořem.

Švýcarská plošina spojuje Alpy s Jurou, má 250 km na délku a 60 km na šířku. Její průměrná nadmořská výška dosahuje 610 metrů nad mořem. Nachází se mezi Ženevským jezerem na jihu a Bodamským jezerem na severu.

Milovníci lyžování ocení vysokou kvalitu lanovek a dopravních zařízení na sjezdovkách i jejich vysokou kvalitu. K dispozici je široký výběr ubytování, spousta restaurací se skvělým jídlem, různé kavárny a zábava.

Lyžařské tratě ve Švýcarsku se většinou rozdělují do pěti oblastí: Berner Oberland, Wallis a západošvýcarské Alpy, pak centrální Švýcarsko, východní Švýcarsko a kanton Graubünden.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Berner Oberland

Berner Oberland leží jižně od Bernu a patří k velmi oblíbeným oblastem v zemi. Prvními lyžaři zde byli na přelomu našeho století Angličané. Krásu krajiny zde ukazují hlavně hory Figer, Mönch a Jungfrau. Jejich střediska Grindelwald, Wengen a Mürren poskytují mnoho lyžařských terénů o celkové délce přes 300 km. Hodí se hlavně pro středně a velmi náročné lyžaře. Velmi těžká trať vede z Lauberhornu do Wengenu a každoročně se na ní pořádá Světový pohár ve sjezdu mužů. Velkou zajímavostí je zubačka ze stanice Kleine Scheidegg až do sedla Jungfraujoch. Ve výšce 3454 metrů nad mořem si můžete užívat výhled na čtyřtisícové vrcholy a užívat si pocit, že jste dosáhli nejvýše položené železniční stanice v Evropě.

Les Portes du Soleil

Les Portes du Soleil (brána k slunci) je největším lyžařským střediskem v Evropě. Nachází se na jich od Ženevského jezera a délka sjezdovek je kolem 700 km. Mimo úžasného lyžování si můžete užívat i úchvatné pohledy na okolní hory. Také lyžařský areál Les Quatre Valées (čtyři údolí) nabízí dostatek kvalitních sjezdovek o délce takřka 400 km. V údolí obklopeném ledovci leží středisko Saas Fee. Kdysi to byla jen malá skromná vesnička, kde si obyvatelé jen těžko vydělávali na živobytí. Totéž platí i o dalším nádherném středisku, Zermattu.

Wallis

Oblast Walliských Alp je trochu hůř dostupná, ale cesta tam se vyplatí. Takřka vždy zde panuje pěkné počasí a nechybí kvalitní sněhová pokrývka. Místo vyniká mnohými přírodními krásami. Největším pokladem jsou dozajista čtyřtisícovky, které tvoří osu Wallisu a v řadě za sebou se jich vypíná 34. Dominanty tvoří Matterhorn a Monte Rosa.

Centrální Švýcarsko

Lyžařská střediska v centrálním Švýcarsku se sice nemohou pochlubit takovou velikostí, ale nabízí různě členité a zajímavé terény, kde si přijde na své každý lyžař. Vesnička Engelberg nabízí i letní lyžování na Titlisu. Z něho vede nejdelší trať v oblasti. Nad obcí se tyčí Gemsstock. Z něj se vám naskytne úžasný rozhled na více než 600 alpských vrcholů.

V Číně vznikne největší světové lyžařské středisko

Důraz na ekologii

Pro Švýcary je ekologie a čistota země velice důležitá. Mnoho lyžařských center, např. Zermatt, Saas-Fee, Wengen či Mürren, patří mezi tzv. car-free střediska – oblast bez automobilové dopravy. Co to znamená? Své auto zaparkujete na speciálním parkovišti a do střediska vás už doveze vláček nebo elektrické taxi. Tato doprava už bývá v ceně hotelového servisu.

Ideální místo pro zimní dovolenou

Stále ještě váháte? Zdá se vám Švýcarsko daleko nebo příliš drahé? Cesta tam ale není delší než k moři do Itálie nebo do Chorvatska. Švýcarské Alpy skrývají mnohé přírodní poklady, světově nejproslulejší lyžařská střediska i neopakovatelnou atmosféru původních horských vesniček se zachovalými domky a kostely. Lyžování i ubytování je zde nadstandardní a atmosféra okouzlující.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na lyže do Švýcarska? Čekají na vás skvělé sjezdovky, luxusní ubytování i důraz na ekologii