Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Malaga, město Slunečného pobřeží. Jaké památky a pláže si nenechat ujít?

Malaga je město na jižním pobřeží Španělska v autonomní oblasti Andalusie a zároveň centrum stejnojmenné provincie. Představuje oblíbenou turistickou destinaci, a to především díky své dechberoucí krajině, krásným plážím, průzračně čisté vodě a vynikajícímu jídlu. Malaga zkrátka z mnoha důvodů stojí za návštěvu. Jaké památky v Malaze určitě vidět, na jaké pláže vyrazit a jaká tradiční jídla ochutnat?

Proč vyrazit na dovolenou právě do Malagy?

Některé důvody již byly zmíněny. Malaga skýtá nesčetně krásných pláží, památek a přírodních zajímavostí. Na své si zde přijdou jak milovníci dobrého jídla a ti, kteří si chtějí odpočinout na pláži, tak příznivci vodních sportů či pěších a cyklistických výletů.

Malaga je jedním z nejstarších měst na světě (byla založena Féničany již v roce 770 př. n. l.), proto zde o pamětihodnosti rozhodně není nouze. Také se zde narodily některé známé osobnosti, namátkou například slavný kubistický malíř Pablo Picasso nebo herec Antonio Banderas.

Pokud jste milovníkem teplého a slunečného počasí, oceníte také skutečnost, že v Malaze svítí slunce v průměru 300 dní za rok. Díky tomu sem nemusíte jezdit výhradně v létě. Zvláště pokud vás lákají spíše památky nebo sportovní aktivity, je lepší Malagu navštívit mimo hlavní turistickou sezónu.

Mezi turistická lákadla tohoto španělského města patří také místní kultura, která v sobě mísí vlivy starověkého Kartága, pod jehož nadvládou byla Malaga do roku 218 př. n. l., římské říše, dále islámu, který zde měl výsadní postavení po dobu dlouhých 800 let, a nakonec křesťanství, jež zde dominuje od dobytí města křesťanskými vojsky v roce 1487. Dnes je Malaga jedním z kulturně nejbohatších španělských měst, což z ní činí velmi zajímavou a turisticky lákavou destinaci.

Počasí v Malaze

Pro středozemní podnebí, které v Malaze panuje, jsou typická horká, suchá léta a mírné, vlhké zimy. Po naprostou většinu roku zde svítí sluníčko a léto bývá velmi horké, teploty běžně přesahují 30 °C.

A kdy je nejlepší do Malagy vyrazit? Pokud máte rádi horko, je ideální čas na dovolenou v Malaze od června do září. Průměrná teplota moře je v tomto období 24 °C.

Podzim, zima a jaro jsou zde z hlediska teplot velmi příjemné, pokud tedy plánujete spíše výlety a sport namísto relaxu u moře, vyrazte sem právě v tomto období. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy se teploty pohybují průměrně kolem 17 °C.

Jaké tradiční jídlo v Malaze ochutnat?

Vzhledem k vlivům mnoha kultur, které se v této oblasti v průběhu dějin střídaly, je místní kuchyně velmi rozmanitá a specifická. Důležitou roli hraje samozřejmě i skutečnost, že se zde používá celá řada tradičních lokálních ingrediencí, jako jsou například olivy, mandle, rozinky, sezónní ovoce a zelenina, mořské plody a mnoho dalšího.

Jaká jídla v Malaze rozhodně stojí za ochutnání? Mezi typické místní pokrmy patří například polévka gazpachuelo malagueño, která se připravuje z ryb, brambor, majonézy, vinného octa a mořských plodů. Na rozdíl od klasického gazpacha je tato polévka teplá a konzumuje se hlavně v zimě.

Dalším tradičním jídlem z Malagy je tzv. plato de los montes de Malaga, což bychom mohli přeložit jako „pokrm z hor Malagy“. Jedná se vlastně o talíř, na kterém se nachází různé ingredience – smažené brambory, smažená vejce, klobása, chorizo, smažená zelenina, vepřové maso a další. Jedná se o těžké a syté jídlo, na kterém si pochutnáte především v chladnějším počasí.

V létě si dejte studenou polévku porra antequerana, která se velmi podobá gazpachu. Jde o rajčatovou polévku zahuštěnou chlebem, jež se podává doplněná vejcem natvrdo, šunkou a dalšími ingrediencemi.

Nezapomeňte ochutnat také espeto, což jsou opečené sardinky podávané jako špízy. Nejčastěji na toto jídlo narazíte v blízkosti pláží poblíž Malagy.

V parných letních dnech se můžete osvěžit salátem pipirrana, který se připravuje z paprik, rajčat, cibule, tuňáka, oliv a mořských plodů. Samozřejmě nechybí kvalitní lokální olivový olej, který salátu dodává lahodnou chuť.

Jaké památky v Malaze určitě nevynechat?

Pokud jde o historické památky, má Malaga rozhodně co nabídnout. Jaká místa patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle?

Alcazaba

Pevnost Alcazaba je zřejmě neznámější turistickou atrakcí Malagy. Byla postavena v 11. století Maury a sloužila jako sídlo islámských vládců a zároveň jako obrana před nájezdy křesťanských vojsk. Pevnost je ve velmi dobrém stavu – během prohlídky uvidíte nádvoří, terasy, fontány a honosné zahrady. Alcazaba stojí na kopci, díky čemuž si užijete také krásný výhled na okolí.

Římský amfiteátr

V dolní části pevnosti Alcazaba se nachází starý římský amfiteátr. Jedná se o vůbec nejstarší místo v Malaze – amfiteátr byl postaven již v 1. století n. l. za vlády Augusta. Jeho pozůstatky však byly objeveny až v 50. letech minulého století po zničení budovy, jež byla postavena na místě amfiteátru.

Gibralfaro

Hrad Gibralfaro se nachází v docházkové vzdálenosti od Alcazaby. Cesta je však poměrně strmá, proto možná raději zvolíte cestu autobusem. Hrad byl postaven ve 14. století a jeho hlavním účelem byla ochrana Alcazaby. Kompletní informace a různé zajímavosti z historie se můžete dozvědět během prohlídky hradu. Návštěva tohoto místa stojí za to už jen proto, že jde o vůbec nejlepší vyhlídku v celém městě. Uvidíte odsud nejen Malagu a moře, nýbrž i Gibraltarský průliv (alespoň za předpokladu, že je příznivé počasí).

Katedrála

Další významnou historickou památkou Malagy je katedrála, která patří mezi nejvyšší v celé Andalusii. Stavba katedrály započala v 16. století a pokračovala celých dvě stě let. Nicméně poté byla z důvodu nedostatku finančních prostředků zastavena a katedrála je dodnes nedostavěná. Přesto se můžete vydat na bezmála 90 metrů vysokou věž, ze které uvidíte celé město. Přístupné jsou také interiéry katedrály, které si v případě zájmu můžete projít.

Rodný dům Picassa

Při prozkoumávání Malagy se zastavte také v muzeu Casa Natal de Picasso, které sídlí v rodném domě tohoto světoznámého umělce. Muzeum najdete v samém srdci Malagy, na náměstí Plaza de la Merced. Nedaleko se nachází i výše zmíněné památky, jejich prohlídku tak můžete spojit s návštěvou muzea.

TOP pláže v Malaze

Historické památky samozřejmě nejsou jediným důvodem, proč vyrazit do Malagy. Nachází se zde také nesčetně nádherných pláží, které přímo vybízí k odpočinku a koupání v křišťálově čisté vodě. Které pláže v Malaze a okolí patří mezi ty nejkrásnější?

Malaga je součástí přímořského regionu Costa del Sol neboli Slunečné pobřeží, který je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Španělska. A to právě díky plážím, jež skýtá.

Pokud jste na dovolené v Malaze, určitě vyrazte na nedalekou pláž Playa Malagueta. Pokud vám nevadí trocha cestování, můžete zajet kousek za město na pláže El Palo, Playa El Salón, Playa de la Misericordia nebo Playa El Cristo. V okolí města o pláže není nouze, tudíž jistě najdete to pravé místo pro vás. Nejsnazší je dopravit se na vzdálenější pláže autem, které si můžete zapůjčit v jedné z místních půjčoven.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Malaga, město Slunečného pobřeží. Jaké památky a pláže si nenechat ujít?