Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Nejdelší sjezdovky v Evropě. Užijte si nekonečnou jízdu na lyžích

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 1. 2018

Nahoru vyjedete lanovkou a ani se nestačíte pořádně rozjet a už jste zase dole. Tak to většinou vypadá na českých horách. I když jsou samozřejmě krásné a nikdo jim jejich kvality neubírá, zkušený lyžař milující dlouhou jízdu hledá přeci jen trochu něco lepšího. Zkuste vyrazit na jednu z nejdelších sjezdovek v Evropě. Zážitek to bude nesrovnatelný.

Užít si sjezd dlouhý více než deset kilometrů u nás sice nemůžete, ale zase kvůli tomu nemusíte jezdit až tak daleko. Klidně můžete zůstat v Evropě a věřte, že máte na výběr. Mimo dlouhých sjezdovek na vás čekají i krásné výhledy na horské masívy a dokonale upravená lyžařská střediska s veškerým komfortem a pohodlím. Tady je 10 nejdelších sjezdů, kde si skutečně užijete.

1. Valle d’Aosta v Itálii

Valle d’Aosta patří k těm menším krajům v Itálii. Toto údolí se nachází na trojmezí Itálie, Francie a Švýcarska. Na jednom konci můžeme obdivovat majestátní alpský štít Matterhorn a na druhém nejvyšší evropskou horu Mont Blanc. Lyžařské středisko Breuil-Cervinia v Itálii je schované v údolí Valle d’Aosta. Nachází se na úpatí hory Matterhorn a celé údolí lemují alpské vrcholy pokryté ledovcem. Sjezd dlouhý až 22 km začíná na Malém Matterhornu a dojedete až do údolí Valtournenche.  Sjezdovka není jen nejdelší v Evropě, ale řadí se k nejdelším na světě. Na sjezdovkách se lyžuje od konce listopadu do půlky dubna. Sjezdovka je řazena do kategorie červené – střední. V areálu si můžete užít na 56 sjezdovkách o celkové délce 200 km.  Přes průsmyk Theodulpass se dostanete do dalšího známého lyžařského střediska – Zermatt ve Švýcarsku.

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

2. Chamónix ve Francii

Chamonix patří bezesporu k těm nejatraktivnějším lokalitám, které nabízí francouzské Alpy a nejen ony. V roce 1924 se zde konaly zimní olympijské hry. Ski areál Chamonix Mont-Blanc se nachází na úpatí hory Mont Blanc. Údolím protéká říčka Arve Chamonix a velmi často je místo využíváno i pro vysokohorskou turistiku. Velkým lákadlem je sjezdovka Valle Blanche, která začíná na vrcholu Aiguille du Midi a je dlouhá 20 km. Volným terénem přes ledovcové údolí se dostanete až dolů. Nahoru vyjedete pohodlně kabinovou lanovkou a během sjezdu si užijete nejen radost z jízdy, ale i nádherné výhledy. Trať se doporučuje sjíždět jen s průvodcem.

3. Zermatt ve Švýcarsku

Ski areál Zermatt je velmi oblíbený a patří pod lyžařské ikony švýcarských Alp. Toto městečko se nachází na konci údolí na úpatí majestátního Matterhornu. V celém okolí hory si můžete vychutnat mnoho nádherných výhledů a skvělé lyžování. Lyžařský areál je ideální i pro ty nejnáročnější. Nejlepší a zároveň nejdelší trať dlouhá 17 km vede z Malého Matterhornu až dolů do Zermattu. Začíná mírným traverzem. Cestou dolů vás čekají různé úrovně – chvíli je trať takřka vodorovná a v jednu chvíli velmi prudká s označením černá.

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat

4. Bernese Oberland ve Švýcarsku

V oblasti Bernese Oberland leží lyžařské středisko Mürren—Schilthorn s úžasnou, ale náročnou sjezdovkou dlouhou 16 km. Je označena jako černá a rozhodně není vhodná pro začátečníky. Vede z vrcholu Piz Gloria. Náročný sjezd s převýšením téměř 2200 m vede do nejnižšího bodu Lauterbrunnenu. Spodní část je ale sjízdná jen za velmi dobrých podmínek. V celém Jungfrau Ski regionu je celkem k dispozici 213 km sjezdovek. Oblast tvoří dvě údolí, která se stýkají v Interlakenu.  Bernese Oberland toho ale nabízí víc. Pro nelyžaře je zde připravena nejdelší sáňkařská dráha v Evropě s rozlohou 15 km, nádherný závěsný most Peak Walk, který spojuje dva vrcholy na Glacier, a také mnoho závodů, které se zde každý rok pořádají.

5. Isere ve Francii

Také tato sjezdovka má 16 km a začíná v nadmořské výšce 3200 metrů. Leží v regionu Auvergne-Rhône-Alpes ve ski areálu Les Deux Alpes. Sjezdovka začíná na vrcholu ledovce a končí ve vesničce La Grave. O přepravu se stará na 50 vleků a lanovek, které návštěvníky vyvezou na více než 220 km sjezdovek. Z vrcholu je nádherný výhled na Mont Blanc.

6. Grandes Rousses ve Francii

Sjezdovka Sarenne se táhne od Pic Blanc až do vyhlášeného lyžařského střediska Alpe d’Huez. Nachází se v pohoří Grandes Rousses v Savojských Alpách. Je černě značená a 16 km dlouhá. Překonává převýšení 2000 metrů.  Skládá se ze dvou částí. Zažíná poměrně strmými úseky, které jsou někdy velmi zrádné, ale potom následuje mírnější úsek, který vede až do údolí. Té nejprudší části se můžete vyhnout přes sjezdovku Marmottes 3. Na čerstvém prašanu je sjezd na Sarenne docela náročný a rozhodně nic pro nezkušené. Nahoru se dostanete jednoduše kabinovou lanovkou, která vás vyveze až na samý vrchol Pic Blanc a na vás je se pak dostat nějak dolů.

7. Vanoise ve Francii

V pohoří Vanoise se nachází ski areál La Plagne, kde na vás čeká sjezdovka dlouhá 15 km. Sjezd začíná na vrchu ledovce Bellecote a končí v Montchavinu. Na trase vás čekají lehčí i náročnější úseky. Rodinné lyžařské středisko nabízí majestátní výhled a skvělou atmosféru pro každého milovníka hor. Savojské La Plagne prý patří se svými 10 000 čtverečními kilometry „lyžařské plochy“ mezi největší evropské areály. Je to ale myšlené rozlohou, ne celkovou délkou sjezdovek.

8. Valais ve Švýcarsku

Valais je domovem 45 vrcholů vyšších než 4000 metrů. Poskytují nádherné pozadí a skvělé podmínky pro nadšené lyžaře. Ve středisku Les Diablerets na vás pak čeká 14 km dlouhá trať.  Začíná na vrcholu Scex Rouge a vede z ledovce až do údolí. Nástup je značen černě a troufnou si na něj jen největší dobrodruzi, postupně se mění na střední obtížnost. Celý sjezd je lepší absolvovat s instruktorem. Sjezdovek tu ale naleznete mnohem víc – od plochých modrých po strmější červené. Celý areál tvoří 45 lanovek a vleků a sjezdovek o délce 125 kilometrů. Velkým zážitkem je cesta lanovkou na vrchol Col du Pillon, kde je umístěna i panoramatická restaurace od Mariana Botty.

Nevíte, jak vybrat běžky správně? Poradíme

9. Haute Savoie ve Francii

Ski areál Flaine se nachází v regionu Haute-Savoie.  Modrá sjezdovka  s délkou 14 km začíná v Les Grandes Platières a vede až do Sixt-Fer-à-Cheval. Odtud vás odveze zdarma kyvadlová doprava do Grand Massif Express v Samoëns. Užijete si pohodový sjezd, krásnou přírodu a nenáročné lyžování jako stvořené pro začátečníky. Po cestě se můžete ještě zastavit v Gers lake, které je oblíbeným místem každého návštěvníka.

Lyžařský areál je spojený se středisky Morillon, Carroz, Samoens a Sixt Fer à Cheval. Dohromady tvoří Grand Massif s celkem 265 kilometrů trasy. Díky své výjimečné poloze zde opravdu hodně sněží, takže o sníh rozhodně není nouze.

10. Jungfrau ve Švýcarsku

V kouzelné horské krajině střežené trojicí vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau se nachází vše, co je pro Švýcarsko typické – nádherné vesničky, železnice i turistické atrakce a samozřejmě dokonalé lyžařské podmínky. Nachází se zde různě těžké tratě i mnoho atrakcí pro nelyžaře. Do všech koutů areálu se dostanete lanovkami nebo vlakem. Perfektní sjezdovka pro všechny začátečníky nebo pro ty, kdo milují spíše pomalejší a klidnější jízdu vede z Lauberhornu a má 13 km. V Grindelwaldu na vás mimo lyžování čeká i skvělá sáňkařská dráha, která má 15 kilometrů.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Nejdelší sjezdovky v Evropě. Užijte si nekonečnou jízdu na lyžích