Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Nemáte na Provence? Navštivte levandulové farmy v Čechách či na Moravě!

Levandule je jedna z nejoblíbenějších bylinek, která lidstvo uchvátila svou příjemnou vůní i vzhledem. Fialová pole levandule jsou proto jednou z nejpopulárnějších atrakcí Provensálska na jihu Francie. V menším měřítku se však s nimi setkáváme i u nás, i když k moři je to trochu dále…

Proč zrovna levandule? Využití má v kosmetice i v kuchyni

Levandule úzkolistá neboli lékařská (Lavandula angustifolia) pochází ze Středomoří, kde se také v největším rozsahu pěstuje. Mnoho lidí ji však má také na své zahrádce, a ono se není čemu divit. Tato hluchavkovitá bylina působí na zdraví, krásně voní a na záhoně také nádherně vypadá.

Díky obsaženým látkám má levandule účinky uklidňující a uvolňující, a to nejen díky omamné vůni. Může se nasušit a umístit do postele, kde pomůže s nespavostí, nebo použít k přípravě nálevu. Asi největší tradici má použití levandule v koupelích a také do vonných olejů či parfémů.

Levandulový olej údajně přispívá k hojení natržených svalů či úlevě od bolesti kloubů. Inhalace nebo kloktání zase pomáhá od zánětů dýchacích cest. To všechno však je třeba aplikovat se správným dávkováním, neboť silně koncentrovaná bylina může být spíše ke škodě než k užitku.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách: Proč se mu přezdívá české Versailles?

Levandule pod Řípem: Dny otevřených dveří vám umožní fialovou procházku

Chystáte-li se v létě navštívit horu Říp, možná není od věci se také podívat na levandulovou farmu. Židovice jsou totiž od Řípu jen čtvrt hodiny cesty autem. Místní levandulová pole se každoročně na pár dnů otevírají.

První možností, jak se projít židovickými poli s levandulí, jsou dny otevřených dveří. Pod podmínkou, že rostliny nebudete ničit ani trhat a že pes bude na vodítku, můžete vstoupit na šest polí a spatřit přes 50 různých kultivarů levandule. V přilehlém višňovém sadu je možno sednout si na trávu a udělat si piknik.

Letos v létě umožnila levandulová farma veřejnosti přístup i mimo dny otevřených dveří, a to skrze možnost rezervace komentovaných prohlídek. Pole si také mohou po dohodě pronajímat fotografové, focení zvířat však po minulých zkušenostech s poškozením rostlin nebývá každému schváleno.

Po většinu roku, kdy pole jsou uzavřena, vám bude dostupný zážitek nákupu zboží z obchůdku Levandule pod Řípem, kde seženete nejen svazečky této byliny, ale také například levandulovou čokoládu, levandulový džem nebo balzám na rty.

Levandulový statek Bezděkov: Eshop, komentované prohlídky i možnost svateb

Tento levandulový podnik je pravděpodobně nejvíce návštěvnicky přívětivá levandulová farma v ČR. Levandulový statek sídlí v Bezděkově, části města Úsov na Severní Moravě. Zde si můžete objednat komentovanou prohlídku, v rámci které je možnost nastříhat si trochu levandule přímo na poli. V letní sezóně je na kraji pole nabízeno občerstvení a chcete-li, můžete uprostřed fialového moře zažít i svou svatbu.

Levandulová farma Bezděkov také nabízí možnost vychutnat si přímo v levandulovém poli masáž, na kterou masérce dodávají vlastní levandulový olej. Pole je propůjčováno i místnímu instruktorovi jógy a aby toho nebylo málo, v červenci se zde koná Levandulový festival s hudbou, stánky a besedami o ekologickém zemědělství, které se zde při pěstování levandule uplatňuje.

Součástí firmy je i expozice, kde se dozvíte o levanduli všechno možné, a obchůdek s místními levandulovými produkty. Mezi poli a lesy vás provede i Levandulová stezka. Bezděkov však není jediné místo působení tohoto podniku – majitelé také provozují levandulová bistra v Úsově a Olomouci a levandulovou kavárnu v Zábřehu.

Tipy, co vidět ve francouzské Provence

Levandule chodouňská je bio a používá se v celé řadě výrobků

Již je tomu nějaký pátek, co vyrostla ve středočeské Chodouni farma levandule i konopí. Levandulové údolí je celoročně přístupný areál, kde můžete zažít celou řadu událostí. Nutno podotknout, že místní levandule má bio kvalitu a dá se zde sehnat mnoho různých produktů, které ji obsahují.

Levandulové pole Chodouň nejen krášlí, ale také oživuje. Můžete se zde dokonce ubytovat nebo si zajít na jídlo, podle aktuálního programu se zde konají různé semináře (nejen) o bylinkách, zdraví a ezoterice. Velmi hodnotné a poučné jsou workshopy, kde si můžete zkusit vyrobit levandulový krém či parfém. Součástí workshopů i jiných aktivit je poznání Příběhu Levandule chodouňské a dokonce i aromaterapie.

Lavandia – obchod a bio levandulová farma na jižní Moravě

I na jihu Moravy se můžete setkat s levandulovou farmou. Starovičky u Hustopečí v okrese Břeclav jsou domovem firmy Lavandia, držitele ceny Mladý farmář roku 2020. Na pole můžete vstoupit za poplatek 60 Kč (děti 20 Kč) a věnovat se relaxaci. V období, kdy levandule kvete, zde má veřejnost možnost samosběru, což se určitě vyplatí.

Můžete se zde zúčastnit i workshopů vázání květin a existuje i možnost školních exkurzí. Naprostou samozřejmostí je obchůdek s levandulovými polštářky a potravinami s příměsí místní levandule, které vznikají v nedalekých malých firmách. A pro ty, kdo sem zrovna nemají cestu, má levandulová farma Starovičky eshop.

Malá ale šikovná Křivoklátská levandule

V Nezabudicích nedaleko Křivoklátu na vás čeká malý rodinný podnik Křivoklátská levandule, který co do kvality určitě má co nabídnout. Setkáte se zde také s jinými bylinami a můžete obdivovat místní kravičky. Majitelka v červenci o víkendech na pole pouští veřejnost a kromě obdivování krás levandule umožňuje i samosběr.

Jádrem tohoto projektu jsou však samozřejmě produkty z bio levandule, které si zde můžete zakoupit. V současnosti se zatím jedná hlavně o levandulové polštáře a pytlíky. Roztomilou covidovou vychytávkou je samoobslužný prodejní box, kde si ve kteroukoliv denní dobu můžete vložené zboží vzít a zaplatit za ně převodem na uvedený účet nebo vhozením peněz do kasičky.

Kdo byl vězněn na hradě Křivoklátě? Císař Karel IV. nebo alchymista Edward Kelley!

Karpatská levandulová farma Strání

Na Slovácku u slovenských hranic se můžete pokochat levandulovou farmou, ke které patří také Chalupa levandule. Strání tedy skýtá nejen procházku levandulovými poli, ale také přepychovou možnost ubytování.

Rodinný podnik začal koupí a rekonstrukcí starého domu s pozemkem, pak se k tomu přidalo pěstování levandule a ovocných stromů. Dnes jsou zde dva malé ale přepychové apartmány s bazénem, saunou, grilem a zahradou, které nijak neopouštějí myšlenku vesnického života.

K zakoupení jsou zde domácí džemy, sirupy, levandulové polštářky, sazenice a kosmetika. Aby toho však nebylo málo, v obchůdku najdete i vyřezávané dekorativní předměty ze dřeva. Veškeré plodiny jsou zde pěstovány ekologicky a mají certifikát bio kvality.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Jizerská levandulovna, eko obchůdek s vlastními bylinkami

Co se týče Jizerské levandulovny, farma zde není tak úplně turistickou atrakcí ale spíše environmentálním sociálním podnikem. Levandulovna funguje teprve od roku 2019 a určitě stojí za to ji podpořit. Je to rodinná firma v obci Raspenava na severu Čech, která se snaží o co největší ekologickou udržitelnost. Příležitosti k výdělku nabízí osobám znevýhodněným na trhu práce.

Produkty Levandulovna prodává například v okolních bezobalových prodejnách, má však i eshop. Nabízí svíčky, sirupy, polštáře a všelijakou tělovou kosmetiku s obsahem vlastnoručně vypěstované levandule. Chcete-li se dozvědět více, neváhejte navštívit blog Jizerské Levandulovny s celou řadou zajímavých článků.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Nemáte na Provence? Navštivte levandulové farmy v Čechách či na Moravě!