Menu
JenProCestovatele
USA

Nevada: Stát USA, který zaujme všechny outdoorové nadšence

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

2. 1. 2022

Co se vám vybaví pod pojmem Nevada? Poušť a Las Vegas jsou asi nejpravděpodobnější odpovědi. To však není všechno, co bychom měli mít v povědomí. Nevada je obrovskou příležitostí zažít unikátní severoamerickou přírodu se vším všudy. Seznámíme vás s některými přírodními i kulturními atrakcemi. Mějte i tak oči otevřené: na cestách po Nevadě se totiž jistě naskytne možnost objevit mnoho dalších.

Kde leží Nevada a jaké je v Nevadě podnebí?

Nevada se nachází na západě USA, od pobřeží ji dělí území státu Kalifornie. Leží v časovém pásmu UTC -8. To se vztahuje na skoro celou Nevadu, čas se však ve městě West Wendover liší. Je tam o hodinu víc, protože město leží na hranici s Utahem, kde přiléhá k městečku Wendover.

Jak to vypadá v Nevadě? Zajímavostí je, že se jedná o nejsušší stát USA. Najdeme zde velkou poušť a nízké srážky. Mimo města však není jen pustina ale i rozmanitá vegetace. Dobrodruhům se zde líbí jak terén, tak i vizuální podoba místní přírody. Zimy jsou, hlavně na severu, poměrně dlouhé. Na horách bývá dlouho sníh, což se odráží i na názvu státu – španělsky „zasněžená”.

Historie Nevady: Vlajka s pelyňkem, stříbro a zlato

Území dnešního státu Nevada si nejdříve zabrali Španělé, pak v roce 1821 přešlo pod Mexiko. Ve čtyřicátých letech 19. století si je nárokovali Mormoni, kteří se usadili v dnešním Utahu. Od roku 1864 je Nevada součástí USA.

Dnes má Nevada hlavní město Carson City, zkratku NV, motto „All for Our Country” a něco přes 3 miliony obyvatel. Státní rostlinou je pelyněk, který v místním suchém klimatu dobře prospívá a který byl užíván v medicíně původních národů. Můžeme ho vidět i na nevadské vlajce. Oficiální přezdívkou Nevady je „stříbrný stát” na základě četných stříbrných dolů. Významná je také těžba zlata. Na pečeti státu Nevada uvidíte vyobrazení jak dolu, tak i zemědělství a hor.

Las Vegas – město hříchu, které nikdy nespí

Největší a nejslavnější město Nevady je Las Vegas, jak všichni víme z televize. Lidé se sem jezdí bavit všelijakými způsoby: jsou tu obrovská casina, můžete se tu nechat okamžitě oddat a velmi snadno se tu shání společnost na večer. Každý, kdo s sebou nemá děti, se sem může přijet takto pobavit – ale doporučujeme zachovat si rozum(nost).

Las Vegas je zároveň i normální město, kde žijí lidé a kde jsou k vidění i jiné věci. Stojíte-li o střízlivější zábavu, můžete například navštívit muzeum. The Mob Museum je muzeum zaměřené na organizovaný zločin a prosazování zákona. Nebo zajděte do hotelu Luxor, kde mají výstavu věnovanou lodi Titanic. Kromě muzeí je ve městě také velké ruské kolo, stadion a další turistické atrakce.

Jak přežít v poušti? Hrozí extrémní výkyvy teplot, nedostatek vody a škorpioni.

Red Rock Canyon a Mount Charleston: Z Vegas rovnou na hory

Poté, co jste dohýřili, můžete si z Las Vegas vyjet do přírody. Na západ od města jsou dvě významné lokality, kam se chodí aktivně rekreovat jak turisté, tak i místní obyvatelé.

První z nich je přírodní rezervace Red Rock Canyon. Čekají vás tu skály z červeného a žlutého pískovce, místní suchomilné rostliny i živočichové včetně kriticky ohrožené želva Agassizovy. V Red Rocku se můžete procházet, projíždět na kole nebo třeba praktikovat horolezectví.

Velmi populární je také hora Mount Charleston (3632 m. n. m.). V oblasti kolem vrcholu najdete nejen turistické trasy, ale též tábořiště, skiareál a restaurace. Můžete tu zažít celodenní túru s krásnými výhledy, oblečte se ovšem pořádně, jelikož nahoře je půl roku sníh.

Nevadské pláně = jedinečná šance vidět zblízka divoké koně

Mustangy v Americe najdeme hlavně v západních státech, přičemž více než polovina žije na území Nevady. Tito divocí potomci španělských koní jsou dnes kontroverzním tématem. Ekologové si dělají starosti, jelikož jde vlastně o invazivní druh, který se rychle množí. Amerika je na své mustangy pyšná a málokdo by na ně chtěl vztáhnout ruku. Stáda jsou ale monitorována.  Když je koní moc, zodpovědné spolky je odchytávají a dávají je k adopci.

Chcete-li mustangy zahlédnout na vlastní oči, můžete navštívit například Simpson Park Range v centrální Nevadě. Máte-li v plánu potulovat se po volné krajině, pak existuje pravděpodobnost, že se se stádem divokých koní setkáte. Kdo má zájem tuto pravděpodobnost zvýšit na jistotu, mohou si domluvit zážitkovou prohlídku s průvodcem. Takové prohlídky nabízí například Sonny Boys Tours sídlící ve městě Reno: k dispozici jsou 4 různé okruhy.

Kde vidět vzácná zvířata v jejich přirozeném prostředí? Máme pro vás několik tipů

Národní park Great Basin: Prastaré stromy a krápníkové jeskyně

Great Basin National Park se nachází na východě státu Nevada a patří mezi méně známé národní parky v USA. Tím líp pro vás – nebudou tam davy lidí. Kdo se nachází poblíž, měl by tam určitě zajet. Jde totiž o místo s dechberoucí scenérií.

Také by vás mohlo zajímat, že tu rostou nejstarší neklonální stromy na planetě Zemi. To znamená, že místní borovice, staré 5 tisíc let, mají stále stejné kmeny i kořeny. Klonální stromy by byly takové, které se samy vegetativně rozmnožují a jejich nejstarší části/jedinci už tím pádem zanikly.

Kdo si udělá rezervaci měsíc předem, může se vydat na prohlídku místních jeskyní. Průvodce vám poví spoustu zajímavostí ohledně geologie i biologie tohoto místa. Lehmanovy jeskyně v parku Great Basin jsou plné krasových vápencových útvarů. Žije tu různý hmyz a jiní členovci, hodně času tu tráví také netopýři a jiní drobní savci.

 Aktivní dovolená v Utahu: Hory lákají k túrám i lyžování!

Lake Tahoe, jedno z nejkrásnějších jezer světa

Jezero Tahoe leží na kalifornsko-nevadské hranici a je to největší severoamerické jezero alpského typu. Z obou stran se sem sjíždějí tisíce turistů. Můžete tu totiž sportovat, fotografovat, odpočívat i hrát golf či sázet v casinech. U jezera jsou k zapůjčení kánoe i paddleboardy, na pobřeží si můžete udělat krásnou procházku či cyklovyjížďku.

Jezero vypadá překrásně, tak ale buďme ohleduplní, aby ještě nějakou dobu vydrželo. V poslední době je totiž celkem na štíru s kvalitou vody.

Black Rock Desert a bohémský festival Burning Man

Máte-li uměleckou a svobodnou duši, neváhejte a vydejte se na Black Rock Desert na severozápadě Nevady. Jedná se o překrásnou lokalitu s vápenci a vulkanickými horninami, kde vyvěrá několik horkých pramenů. Jinak je to celkem pustina – ovšem až na konec léta, kdy se tu pořádá Burning Man.

Burning Man je událost, při které se v poušti pálí obří socha člověka. Tomuto monumentálnímu zapálení předchází několik dní koncertů, světelných show a jiných vystoupení. Lidé sem jezdí nejen za zábavou, ale také za vlastní expresí. V poušti vždy vznikne dočasné městečko neboli autonomní zóna, která na konci zase zanikne.

Nejkrásnější jezera světa. Lákají romanticky založené turisty i filmové tvůrce

Projekt Burning Man je organizátorům i účastníkům svatý. Pořádá se na základě deseti principů:

  • radikální inkluze: Každý je vítán.
  • dary: Obdarovávání lidí okolo.
  • dekomodifikace: Žádná reklama, žádné peníze. Vstupenka stojí pár set dolarů, uvnitř zóny se však peníze používají jen na pár výjimečných typů transakcí.
  • radikální soběstačnost: Protože tu nefunguje trh, všichni si musí své jídlo, pití a jiné potřebné věci přivézt sami.
  • komunita: Snaha dělat věci společně.
  • radikální sebevyjádření: Každý je unikát a sebeexprese každého je darem pro druhé lidi (pokud druhým neubližuje).
  • občanská odpovědnost: Organizátoři musí účastníkům jasně dát najevo, že se mají chovat slušně a neporušovat zákony.
  • nezanechat stopy: Po ukončení festivalu je třeba oblast dokonale uklidit. Snaha tu je, ale Burning Man má přesto nezanedbatelný dopad na životní prostředí.
  • účast: Chceme-li změnit sebe a společnost, musíme se účastnit dění kolem sebe.
  • bezprostřednost: Zbořit bariéry mezi sebou a sebepoznáním, zbořit bariéry mezi lidmi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nevada: Stát USA, který zaujme všechny outdoorové nadšence