Menu
JenProCestovatele

Perly Šumavy. 4 tipy na méně známé šumavské lokality

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 11. 2018

Šumavské hvozdy stále zůstávají jedním z nejčastějších turistických cílů, a přitom si  uchovávají svou nedočtenou přírodu. Ledovcová jezera, zurčící řeky, hluboké hvozdy a velké louky, malebné hrady, roubenky i samotné chalupy – všechno to je Šumava. Tento kout naší země se jen tak neomrzí a nemusíte jezdit jen na ta nejnavštěvovanější místa. Máme pro vás tipy na čtyři méně tradiční lokality.

Znáte třeba obec Annín, která spadá pod Dlouhou Ves na Klatovsku? Stálých obyvatel byste napočítali jen několik desítek, přesto tu ale mají něco, na co jsou po právu hrdí. Před dvěma lety se jim tu po desítkách let znovu rozhořel oheň ve sklářské peci jejíchž historie sahá až do roku 1796. Místní mistři skláři jsou opravdu odborníci, kteří se zasadili o to, že jejich luxusní křišťálové a barevné sklo sklízelo a sklízí úspěchy po celém světě.

Kostel svatého Mořice

Z kopce nad Annínem se do údolí řeky Otavy dívá kostelík svatého Mořice. Byl založen jako pozdně románský chrám někdy kolem roku 1230. První písemné zmínky o něm jsou ale o sto let mladší. Je známý hlavně díky svému legendárnímu faráři na Mouřenci, jak se kostelu říká. Páter Andraschko si zde odsloužil takřka padesát let, od časů Rakousko-Uherska až po vysídlení Němců.

Pod Poledníkem

Pozoruhodným šumavským místem je obec Prášily. Tato vesnice má dokonce i svůj čestný titul: „největší obec v České republice, která není městem.“ Lidé si místo oblíbili zejména kvůli Prášilskému jezeru, které se nachází na severním svahu Polední hory neboli Poledníku. Kdy vystoupáte na vrchol hory, uvítá vás pěkná rozhledna, která sloužila jako základna protivzdušné obrany a po pádu želené opony byla předělána na vyhlídkovou věž.

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů

Horská synagoga

Kousek od Sušice se nachází obec Hartmanice, která zažívala největší rozkvět ve 14. století, kdy se v jejím okolí těžilo zlato. Postavena je zde nejvýše položená synagoga v Čechách s velmi pohnutým osudem. Němci krásnou stavbu zavřeli, komunisti z ní udělali sklad pneumatik. Dnes už horská synagoga zase v pořádku. Až se na ní pojedete podívat, zastavte se v Muzeu Šimona Adlera na Dobré Vodě, která se nachází asi dva kilometry od Hartmanic. Adler byl místní rodák, židovský historik a rabín, který zemřel v Osvětimi. Hned u jeho muzea stojí kostel, který je zasvěcený svatému Vintíři, německému mnichovi a poustevníkovi. Je to jediný takový kostel na světě. Uvnitř kostela vás zaujme zejména velký třímetrový skleněný oltář.

Vydejte se na výlet po Praze. Máme tipy na 9 zajímavých míst

Údolí štěstí Jana Wericha

Na Klatovsku se můžete podívat do Velhartic, které jsou známé hlavně díky mohutnému hradu pánů z Velhartic, kteří byli velcí důvěrníci Karla IV. Kdo miluje Erbenovu sbírku Kytici a zejména Svatební košile, neměl by minout místní, hrůzu nahánějící, hřbitov. Právě na něm se odehrává děj strašidelné básně. Na louce pod hradem, nedaleko malé řeky Ostružná, měl chatu Jan Werich, který místu přezdíval: „Údolí štěstí“. A také to bylo to poslední místo, které ještě viděl. Na podzim roku 1980 zde upadl do bezvědomí a v nemocnici se z něj už neprobral.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Perly Šumavy. 4 tipy na méně známé šumavské lokality