Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Potápěčská výbava v letadle. Jak s ní cestovat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 7. 2018

Když si sebou na dovolenou vezmete pouze šnorchl a ploutve, nijak výrazně to řešit nemusíte a prostě si takové věci přibalíte do kufru. Rybářský prut, sportovní loď či potápěčskou výstroj už ale musíte přepravit podle zvláštních pravidel, protože dostanou nálepku „sportovní vybavení“. Znáte je?

K moři létá nejeden vášnivý potápěč či milovník windsurfingu a jiných vodních sportů. Jestliže si chcete vzít svou sportovní výbavu letadlem, musíte vědět, jak na to. Potápěčské vybavení obvykle obsahuje neopren, ploutve, masky, šnorchly, kompenzátory vztlaku a další nezbytné pomůcky. Berete-li si sebou i vzduchové láhve, musí být při přepravě prázdné.

Jak letět s potápěčskou výstrojí?

Do sportovního vybavení se řadí potápěčské a rybářské potřeby, kánoe, sportovní lodě a windsurfingová prkna. Přepravování takového vybavení se řídí zvláštními pravidly. V první řadě byste měli oznámit letecké společnosti, se kterou letíte, že sebou budete mít speciální věci. Určitě se zeptejte, zda firma nenabízí přepravu zdarma, třeba v sezóně, v určitých třídách nebo do vybraných destinací, protože běžně je účtován poplatek. Přepravu zdarma nabízí společnosti hlavně kvůli konkurenci a bylo by škoda takovou možnost nevyužít, pokud existuje. Každá letecká společnost má svá pravidla pro povolené rozměry, počet, hmotnost a cenu zavazadel.

Poplatek za přepravu vašeho vybavení plaťte online, protože to bývá levnější než přímo před odletem na letišti. Ušetřit můžete až 80 % ceny. Vybavení nad 32 kilogramů odbavte cargem jako zboží a kontaktujte prodejce letenky nebo leteckou společnost.

Jídlo do letadla 2018. Povolené potraviny v příručním zavazadle

Jak správně zabalit potápěčskou výstroj do letadla?

Potápěčskou výstroj musíte dobře zabalit. Ideální bude pytel na vodní sporty, který je lehčí než kufr a dá se koupit ve vodáckých potřebách ve velikostech od 60 do 100 litrů. Pro vaše potřeby by měl plně dostačovat 80litrový.

Při balení dejte na dno neopren, který utlumí nárazy, nad něj na záda křídlo a po stranách ploutve. Mezi to vložte křehčí věci, navrch oblečení a úplně nahoru ručník, aby vše bylo dobře přikryté. Myslete na váhový limit. Obecně platí pro zavazadlo limit do 20 kg a k tomu ještě příruční zavazadlo. Kupte si tedy co nejlehčí, bez koleček a dalších součástí, které by mohly zvyšovat váhu.

Své vybavení také můžete zabalit do pevné fólie a až teprve poté vložit do pytle. Bude alespoň lépe chráněné před otřesy. Část věcí můžete dát do příručního zavazadla. Všechny přístroje musí být vypnuty a křehké části pečlivě zabalené, aby se nerozbily při přepravě.

Podívejte se na váhový limit letecké společnosti a dobře zkontrolujte, kolik váží vaše zavazadla. Vždy je lepší se limitu držet. Vyhnete se zbytečným problémům.

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?

Pár tipů pro let s potápěčskou výstrojí

Lidé míří za potápěním nejčastěji do Egypta, Indonésie či Karibiku. Při letu s vlastní výbavou, musíte řešit, jak ji do letadla dostanete, jak přístroje bezpečně zabalíte i kolik za to zaplatíte. Každá letecká společnost má své podmínky nastavené jinak. Obvykle je surfové prkno či windsurfingový set zabalený v ochranném obalu považovaný za jedno zavazadlo. U ČSA Aerolinky musí lidé zaplatit poplatek v případě, kdy sportovní vybavení překračuje bezplatný limit pro zavazadla. U EasyJet můžete mít víc odbavených zavazadel, ale žádná jednotlivá položka nesmí být těžší než 32 kg. U sportovního vybavení existuje různá povolená hmotnost a odlišné poplatky. Obvykle se pohybují od 1000 Kč a výš.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Potápěčská výbava v letadle. Jak s ní cestovat?