Menu
JenProCestovatele
Německo

Proč navštívit Bavorsko? Krásná příroda, úchvatné zámky i nezapomenutelné kroje

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 11. 2018

Bavorsko přitahuje turisty z mnoha zemí a není se čemu divit. Nadchne všechny milovníky přírody, zámků, piva i odpočinku. Je lákavé v každém ročním období, ať už se zdržíte den nebo týden. Uvidíte ho jednou a navždy si ho zamilujete.

Svou popularitu si Bavorsko vysloužilo zejména díky své úžasné a čisté přírodě, krásným horám, průzračné vodě jeho jezer, lahodnému pivu i zajímavým lidovým zvykům. Přinášíme vám hned devět důvodů, proč ho navštívit. Určitě si mezi nimi vyberete i vy, proč se tam určitě vydat. V Bavorsku se vám bude líbit a od nás to není daleko.

Pohádkové zámky

Bavorsko je taková země pohádek, zejména díky zámkům, které nechal postavit Ludvík II., který velice obdivoval francouzského krále Ludvíka XIV. Na jednom z ostrovů na jezeře Chiemsee nechal postavit zámek Herrenchiemsee, který je velice podobný francouzským Versailles. Zrcadlový sál Herrenchiemsee má dokonce o deset metrů víc.

Další zámek s názvem Linderhof si nechal Ludvík II. postavit výhradně jako své vlastní útočiště. Mezi všemi krásnými zámky v Bavorsku, je ale jeden králem. Hovoříme o pohádkovém Neuschwansteinu, jehož siluetu zná snad každý i díky tomu, že posloužila jako inspirace pohádkám Walta Disneyho.

Úchvatná a nezničená příroda

Příroda je v Bavorsku doopravdy úchvatná. Užijete si hory a alpskou krajinu. Zasahují totiž až sem. Nádherné jsou třpytivé hladiny čistých jezer, hustě zalesněná údolí i vodopády. Střediskem Alp v Bavorské části je Garmisch-Partenkirchen. Zde se v zimě živě lyžuje a v létě provozuje letní turistika na úpatí nejvyšší německé hory Zugspitze, která je vysoká takřka 3000 metrů.

Čistá jezera s průzračnou vodou

Jezera jsou velkým lákadlem zdejší krajiny. Hladiny křišťálově čistých vodních ploch lákají ke koupání, projížďkám na lodi, nejrůznějším vodním sportům i procházkám po okolí. Idylické je třeba jezero Königsee v Berchtesgadenských Alpách. To patří k největším a nejčistějším v Německu.  Od hladiny jezera se zdvihají vysoké hory.

Příliv a odliv zažijete na jezeře Chiemsee, které je někdy označované jako „Bavorské moře“. Nádherná jsou ale i jezera Hintersee, Schwansee a další. Největší německé jezero Bodensee patří k Bavorsku, Rakousku i Německu.

10 nejlepších míst na koupání v Německu

Vzrušující hlavní město Bavorska Mnichov

Milujete nakupování a ruch velkoměsta? Pak je Mnichov rozhodně dobrou volbou. Určitě nesmíte minout ulici Kaufinger Strasse. Zajděte se podívat na orloj na Marienplatz, Viktualienmarkt s pestrým tržištěm plným ovoce, zeleniny a ryb. Kdo miluje kulturu, měl by navštívit některou ze státních galerií a muzeí. Stará a Nová pinakotéka, Pinakotéka moderny, Museum Brandhorst nebo galerie Lenbachhaus. Také rekonstruované Státní muzeum egyptského umění stojí za vidění. A ještě nesmíme zapomenout na BMW Welt a BMW Museum nebo i samotnou továrnu BMW.

Velký seznam památek UNESCO

V Bavorsku najdete hned sedm památek na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří mezi ně historické jádro města Bamberg, staré město a čtvrť Stadtamhof v Regensburku, barokní würzburská rezidence s velkými zahradami, kde měli své sídlo mocní říšský biskupové.

V roce 2012 byla na seznam přidána Markraběcí opera v Bayreuthu, která je jedním z posledních a zároveň nejkrásnějších barokních divadel na světě v původní podobě. Krásný je i poutní kostel Wies v Pfaffenwinkelu (rokoková stavba s ohromujícím interiérem). Na seznamu jsou i stará města Řezna a Bamberk, která se tam dostala díky své středověké architektuře a prehistorická obydlí na kůlech stojící v Alpách nebo pozůstatky hraničního opevnění Římské říše, které je druhou nejdelší stavbou vytvořenou člověkem.

Jak se dostat do tropů za pár hodin autem? Navštivte Tropical Islands

Romantická stezka

V Bavorsku se nachází jedna z nejkrásnějších turistických stezek Německa. Říká se jí „romantická stezka“. Prochází překrásným venkovem, protíná několik hezkých městeček s hrázděnými domky, z nichž některé jsou dodnes obehnány středověkým opevněním. Na trase se nachází i města jako Würzburg, Rothenburz ob der Tauber nebo hrad Neuschwanstein. Stezku dlouhou 410 km si můžete projet na kole, autem, vlakem či speciálním autobusem.

Tradice a zvyky

Bavorsko je zastáncem nejmodernějších technologií a pokroku, ale zároveň dbá i na zachování svých tradic a zvyků. Tradiční kroje má doma ve skříni snad každý a nevytahují je rozhodně jen při zvláštních příležitostech, ale klidně i jen tak na procházku.

Muži mají kožené kalhoty Lederhosen a ženy si zase opečovávají tradiční oděv Dirndl tvořený šaty s těsně upnutým živůtkem na šněrování a širokou sukní. Patří k němu ještě blůzka a zástěra.

Bavoři milují různé akce a festivaly, karnevalové průvody, slavnostní stavění májky, procesí na koních v období letnic, slavnosti slunovratu, shánění dobytka z horských pastvin, slavnosti vína i vánoční trhy nebo Oktoberfest.

Pivní festival Oktoberfest

Čechům se v Bavorsku líbí z mnoha důvodů a jedním z nich je dozajista i stejná láska ke zlatavému moku. Pivo se zde s oblibou pije z litrových tupláků a kolem Mnichova můžete ochutnat ohromující výběr značek. Právě v hlavním městě se také každoročně koná Oktoberfest, což je největší pivní slavnost na světě. Tradici si festival drží už od roku 1810, kdy se pořádala oslava pro obyvatele království na louce za Mnichovem na počest svatby korunního prince Ludvíka. Od té doby se koná pravidelně rok co rok.

V Bavorsku se nekoná jen Oktoberfest, ale mnoho jiných festivalů nejrůznějšího zaměření. Fanoušci rocku znají Rock im Park v Norimberku, významný je i Tabertal Open-Air Festival v Rothenburgu, International Jazz Week v Burghausenu nebo International Festival for New Music Theater v Mnichově. Konají se tu i festivaly klasické hudby – Mozart Festival v Augsburgu či Wagner Festival v Bayreuthu.

Znáte největší pivní festival? Vyrazte na Oktoberfest do Mnichova

Bavorské speciality

Nejen láska prochází žaludkem, ale i cestování. Bavorská tradiční kuchyně není úplně nejdietnější, ale rozhodně si pochutnáte. Ochutnejte vepřovou pečeni Schweinbraten, vepřové koleno Schweinshaxe, žebírka Rippchen, ryby nebo typické bavorské klobásy s hořčicí a kysaným zelím. Ať už si dáte mírně kořeněný Bratwurst nebo tradiční bílou klobásu Weisswurst, rozhodně si pochutnáte.

Sladkou dobrotou jsou pak dozajista kynuté knedlíky přelité vaječným krémem Dampfnudeln, preclíky, vánoční norimberské perníčky a další dobroty. Vše se připravuje z kvalitních a čerstvých surovin většinou v bio kvalitě. Bavoři si umí svou kuchyni vychutnat při posezení s celou rodinou v hospůdkách nebo ve stínu stromů na zahrádce. K tomu si dají skleničku dobrého vína z Franků, které se servíruje v širokých plochých láhvích nebo si pochutnají na některém z mnoha druhů piv, která se vyrábějí ve více než 600 bavorských pivovarech.

Na vánoční trhy do Bavorska

Bavorské vánoční trhy sálají sváteční atmosféru na všechny strany. Na tradičních trzích můžete obdivovat místní řemesla, zaposlouchat se do tónů sváteční hudby a vychutnat si regionální pochoutky. Nejslavnější a nejstarší je norimberský Christkindlesmarkt. Městečko postavené ze dřeva a látek nabízí ručně vyráběné vánoční ozdoby, sladkosti včetně tradičních norimberských perníčků a nechybí ani norimberské klobásky. Vychutnejte si dokonalou atmosféru, chuť lahodného punče i tradiční vánoční koncerty, které se tu každoročně konají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč navštívit Bavorsko? Krásná příroda, úchvatné zámky i nezapomenutelné kroje