Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Proč navštívit horu Kleť: Nejstarší rozhledna skýtá výhled až do Alp

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

15. 12. 2021

Kleť (nadmořská výška 1087 m. n. m.) je dominantou hornaté CHKO Blanský les. Díky dobré přístupnosti z okolních měst se právem těší velké popularitě. Nejen však proto – z rozhledny uvidíte dokonce i Alpy, můžete se zde v přírodě ubytovat a mají tu i astronomickou observatoř.

Kleť a okolí: Vítejte v CHKO Blanský les

Kde najdeme Blanský les a horu Kleť? Jižní Čechy, konkrétně v podhůří jižního konce Šumavy. Blanský les se nachází mezi třemi většími městy: Českými Budějovicemi, Českým Krumlovem a Prachaticemi. Jde o část Prachatické hornatiny, kde ministerstvo kultury v roce 1989 vyhlásilo chráněnou krajinnou oblast. Předmětem ochrany je místní biotop, najdeme zde však i zajímavosti vytvořené lidmi: klášter Zlatá Koruna, zříceninu Dívčí Kámen či keltské oppidum.

Hora Kleť u Českého Krumlova má jeden z nejstarších zdokumentovaných názvů. V roce 1263 se o ní psalo jako o mons Nakletti. Název pochází buď ze slova klětЬ – komůrka, bouda – nebo klatЬ – špice, hrot.

Kleť patří k nejnavštěvovanějším místům – někteří zapálení horalové se sem vydávají skoro 400x ročně! Na svém výletě se však nemusíte omezit jen na ni. Dobrá vyhlídková místa najdete i na jiných kopcích a od věci není ani delší projížďka na kole.

Stavby na Kleti: Vysílač i nejstarší rozhledna z kamene u nás

Nenechte si ujít fascinující panorama, které uvidíte z rozhledny na Kleti! Věž je celkem 20 metrů vysoká a vyhlídková plošina se nachází jen o 2 metry níže. Stavba byla dokončena roku 1825 jakožto první kamenná rozhledna v českých zemích – a stále pevně stojí, tvrdá jako kámen. Cestou nahoru zdoláte 110 schodů.

Z Josefovy věže, pojmenované po jejím staviteli Josefovi II. ze Schwarzenbergu, uvidíte daleko do kraje. Uvidíte nejen okolní Blanský les, ale také Šumavu, Novohradské hory, Třeboňskou pánev, a za pěkného počasí i Alpy.

Přestože je tato věž na Kleti rozhlednou, zvládá zároveň i funkci televizního vysílače díky zařízení na svém vrcholu. Poblíž ale stojí i klasická štíhlá konstrukce vysílače, jakou má například Ještěd, Praděd nebo Lysá hora. Tento vysílač je 175 metrů vysoký a šíří do okolí vlny jak digitální televize, tak i čtyř stanic rozhlasu.

Lysá hora v Beskydech má z českých hor nejvíce obětí. Přesto je na ní vždy živo!

Observatoř na Kleti – hvězdárna na správném místě

Díky vhodným světelným podmínkám je na Kleti observatoř. Ta vznikla v roce 1957. Na hvězdy se odtud totiž milovníci hvězd chodili dívat i dříve. Nejvýše položená hvězdárna Česka spadá pod Hvězdárnu a planetárium České Budějovice a výzkumníci se zde věnují například objevování planetek a komet.

Pro turisty má hvězdárna Kleť otevírací dobu od 10:30 cca do 16:00, přičemž prohlídky začínají každou hodinu o půl. V červenci a srpnu se dovnitř můžete podívat každý den, v červnu o víkendech. Uvnitř se můžete podívat na sluneční skvrny, prohlédnout si výstavu fotografií a dozvědět se o výzkumném programu. Vstupné běžně dělá 70 Kč na osobu, 50 Kč pro děti a studenty. Občas se zde konají i speciální akce a přednášky.

Kam do hvězdárny či planetária. Tipy na výlety pro milovníky vesmíru

Tereziina chata na Kleti: Restaurace, romantika i teambuilding

Když už vážíte na Kleť cestu, proč se nahoře něčím dobrým neobčerstvit? Většina z nás jsou pravděpodobně dobrodruzi, kteří nedají dopustit na sendviče v ruksaku. Horská chata však „bodne” nejen těm, kteří jsou spíš zvyklí cestovat po městech než po horách. Když už tu ta možnost je…

Řeč je o Tereziině chatě, která byla postavena v roce 1925. Pojmenovali ji po manželce krumlovského vévody Jana a mezi turisty je populární už od samého začátku. Dnes se tu vaří tradiční česká jídla i některé pokrmy mezinárodní kuchyně. Mají zde však i prostory vhodné pro večírky nebo školení, a nechybí možnost svatební hostiny či dokonce obřadu.

Hledáte hotel na svatbu? Výjimečné příležitosti si zaslouží výjimečné ubytování

Když jsme u té romantiky, klidně si zabookujte na Kleti ubytování. Výjimečný zážitkový pobyt není jen pro páry. Kromě dvojlůžkových pokojů chata totiž nabízí i hostelové pokoje pro více osob.

Nahoře uvidíte kromě všech těchto významných staveb také pár drobných pomníků a sluneční hodiny. Ty jsou zde od roku 1974. Jde o unikátní astronomicko-uměleckou instalaci, která ukazuje čas, polohu Slunce i vstupy planet do souhvězdí zvěrokruhu.

V zimě na Kleť: Lyžování sjezdové i běžecké

I zasněžená hora láká turisty. Někteří se možná zaradují, že je na Kleti sjezdovka. Tuto informaci ocení hlavně zkušení lyžaři a milovníci adrenalinu. Povrch sjezdovky na východním svahu totiž není upravován. Výhodou je, že se s lyžemi můžete dát vyvézt lanovkou. Momentálně tu však není funkční vlek pro lyžování veřejnosti.

Zimním sportům svědčí i okolí Kleti. Běžky, a hlavně vaše nohy na nich, se jistě rády proběhnou po 45 kilometrech upravovaných běžeckých stop v podhůří.

Proč (ne)jet na horu Kleť lanovkou?

Vzhledem k tomu, že se nedá dostat na Kleť autem, tělesně znevýhodnění to nemají úplně lehké. Kdo však je schopen nastoupit na lanovku, ten může na svém výletě využít aspoň tuto možnost.

Lanovka na Kleť vede po severovýchodní straně, z obce Krasetín. Návštěvníky vozí už od šedesátých let. Kromě občasné údržby je lanová dráha v provozu skoro pořád, a to od 9:00 do 16:00. Základní jízdenka stojí 110 Kč za cestu nahoru a 90 Kč za cestu dolů.

Pokud se chcete dostat dolů jiným rychlým způsobem, půjčte si na Kleti koloběžku. Vrátit ji můžete na třech různých místech v podhůří podle zvolené trasy.

Lomnický štít. Vyvezte se oblíbenou visutou lanovkou až na vrchol

Kudy na Kleť? Turistické trasy ze všech stran

Výstup na Kleť z Českého Krumlova trvá zhruba 3 hodiny. Chcete-li jít z města rovnou na Kleť, vlakem se nejlépe dostanete na vhodné místo. Nádraží je totiž poměrně blízko kraji města. Nahoru vede zelená turistická značka. Zájemci o členitější převýšení mohou odbočit na modrou a pak nahoře na červenou, která je přivede k vrcholu okolo hvězdárny.

Zelená turistická trasa od vrcholu pokračuje směrem do vsi Holubov. Chcete-li tuto trasu využít a jít od nádraží Holubov na Kleť, výšlap bude také trvat cca 3 hodiny. Přes vrchol také prochází žlutá, a to na severu z Křemže (7,8 km nebo zkratkou 5,6 km) a na východě z Plešovic (6 km). Od jihovýchodu vede červená ze Zlaté Koruny (7 km), která pokračuje do Chvalšin (6,8 km). Již zmíněná modrá z Kleti na severozápadě prochází asi 20 km po kopcích Blanského lesa.

Výšlap na Kleť s kočárkem či s kolem

Jste-li místní, půjdete na Kleť trasou, která je nejblíže nebo svou oblíbenou, kterou už znáte. Kam ale přijet, cestuji-li z daleka? Kterou se dá pohodlně vytlačit kočárek či se vyvézt na Kleť na kole?

Chystáte-li se s kolem na Kleť, převýšení je přijatelné například na trase z Chvalšin, která se snaží co nejvíce kopírovat vrstevnice. To je také nejvhodnější cesta pro kočárek. Výstup však určitě nebude zadarmo.

Špatná není ani kombinace Javorové a pak Kuklvajtské cesty z Holubova. Celkově však mezi stoupáním po jednotlivých trasách nejsou příliš výrazné rozdíly. Roli bude hrát spíše preference rovnoměrného nebo členitého stoupání. Většina tras na Kleť patří spíše k náročným, jedete-li nahoru na kole.

Pro ty, kteří chtějí přistavit auto pod Kletí, parkoviště je nejblíže v Krasetíně pod lanovkou. V případě výšlapu od Českého Krumlova můžete zaparkovat na Granátníku nebo Novém Dvoře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč navštívit horu Kleť: Nejstarší rozhledna skýtá výhled až do Alp