Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Slavná světová muzea, která nabízí virtuální prohlídky. Doma se nudit nemusíte!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 3. 2020

Nařízené restrikce jsou náročné pro každého z nás. Počasí začíná nahrávat nejrůznějším výletům za poznáním, ale místo toho sedíme doma a nemůžeme nikam. Ani tak ale nemusíte úplně rezignovat na cestování. Je tu přece internet a po celém světě nabízí nejlepší muzea virtuální prohlídky jejich prostor. Která vám doporučujeme?

Google Arts & Culture kontaktovala přes 500 muzeí a galerií po celém světě, zda by nemohli své exponáty zpřístupnit lidem veřejně pomocí virtuálních prohlídek. A tak se také stalo. Mnoho slavných výstav teď uvidíte, aniž byste opustili gauč nebo třeba postel.

Ve sbírce Google Arts & Culture tak najdete Britské muzeum v Londýně, Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, Guggenheim v New Yorku a stovky dalších míst. Rozšiřte si své znalosti o umění, historii či vědě a třeba některá muzea zařadíte do svého seznamu cest na dobu, až zase bude možné vydat se za poznáním osobně.

Britské muzeum, Londýn

Úžasné muzeum, které se nachází v samém srdci Londýna v obvodu Camden a patří k největším a nejvýznamnějším v oblasti historii a kultury, jeho základem je sbírka lékaře a vědce sira Hanse Sloana. Umožňuje virtuální prohlídku Velkého dvora. Objevte starověké kameny Rossetta nebo egyptské mumie. Vychutnat si můžete stovky nejrůznějších artefaktů.

Guggenheimovo muzeum v New Yorku

Funkce Street View od společnosti Google vám umožní projít si slavné točité schodiště v Guggenheimu a nemusíte vůbec nikam chodit. Pro mnoho návštěvníků je dokonce právě ono a celá samotná budova tím největším uměleckým počinem. Mimo to vás ale čekají i další díla z období impresionistické, postimpresionistické, moderní a současné.

Ráj pro milovníky psů. V New Yorku otevřou muzeum s psí tématikou. Údajně největší na světě

Národní galerie umění, Washington, DC

Ve slavném americkém muzeu umění, kde najdete jednu z nejlepších uměleckých sbírek na světě vás čekají dvě online výstavy. První z nich je výstava americké módy z let 1740 až 1895. Pokochejte se vizualizacemi oblečení z koloniální a revoluční éry. A rozhodně byste neměli minout ani druhou online prohlídku, kterou je pohled na díla nizozemského barokního malíře Johannese Vermeera.

Musée d’Orsay, Paříž

Projděte si, alespoň virtuálně, tuto populární galerii v romantické Paříži. Obsahuje desítky slavných děl francouzských umělců, kteří pracovali a žili mezi lety 1848 až 1914. Mimo jiné můžeme zmínit díla od Moneta, Cézanne nebo Gauguina.

Národní muzeum moderního a současného umění, Soul

Do populárního muzea v Koreji se nyní dostanete z kteréhokoliv místa na světě. Virtuální prohlídka vede šesti patry současného umění nejen z Koreje, ale i z celého světa. Kořeny tohoto muzea sahají až k Muzeu císařské domácnosti z roku 1909. Založeno bylo roku 1945.

Ve Varšavě otevřeli nové muzeum vodky. Stojí za návštěvu?

Muzeum Pergamon, Berlín

Jedno z největších německých muzeí má co nabídnout nejen pro návštěvníky, kteří v něm mohou být fyzicky, ale i na internetu. Vy si můžete prohlédnout nespočet starověkých artefaktů, třeba Ištařina brána, Pergamonský oltář nebo Trhovou bránu.

Rijksmuseum, Amsterdam

Mistrovská díla nizozemského zlatého věku už na vás čekají. Vychutnejte si díla od Vermeera nebo Rembrandta alespoň v této formě. Google vám nabízí úchvatnou prohlídku nejvýznamnějšího muzea v zemi v jižní části Amsterodamu, kde se ve více než 200 sálech nachází přehled toho nejlepšího z nizozemského umění a historie.

Van Goghovo muzeum, Amsterdam

Van Gogh je pojem, který prostě musíte znát a teď máte možnost si jeho díla zblízka (nebo téměř zblízka) prohlédnout. Navštivte alespoň virtuální muzeum geniálního umělce a prohlédněte si jeho největší sbírku. Čeká vás přes 200 obrazů, 500 kreseb a více než 750 osobních dopisů.

Muzeum J. Paula Gettyho, Los Angeles

Snad každá metropole na světě má nějaký svůj skvost, který byste alespoň jednou za život měli vidět. A muzeum J.Paula Gettyho k nim rozhodně patří. Komplex nejrozsáhlejší soukromé sbírky uměleckých předmětů na světě se nachází takřka naproti legendárnímu nápisu Hollywood a najdete zde díla už od 8. století. Prohlédněte si obrovskou sbírku obrazů, kreseb, soch, fotografií nebo rukopisů.

Galerie Uffizi, Florencie

Poznejte jednu z nejznámějších italských rodin ve Florencii. Budova světoznámé galerie výtvarného umění v italské Florencii byla navržena Giorgiem Vasarim v roce 1560 přímo pro toskánského velkovévodu Cosima I. Medicejského. Původně v něm měly být jen kanceláře florentských úřadů, proto název Uffizi (kanceláře). Později ale byly zaskleny arkády v horních patrech a do nich vloženy vévodovy sbírky. Tuto krásu dnes můžete vidět vy třeba hned.

Kde se natáčeli Piráti z Karibiku? Místa nabízí i muzeum pro fanoušky

MASP, São Paulo

Muzeum de Arte de São Paulo (Muzeum umění) je neziskové muzeum a první moderní v Brazílii. K otevření došlo 2. října 1947. Zakladateli byli Assis Chateaubriand a Pietro Maria Bardi. Umělecká díla jsou zde umístěna na průhledných rámech z plexiskla. Kresba se tak vznáší ve vzduchu. Prohlédněte si virtuálně i tuto fascinující sbírku.

Národní muzeum antropologie, Mexico City

Muzeum, které bylo postaveno v roce 1964, se věnuje archeologii a historii mexického předhispánského dědictví. Podívat se můžete na 23 výstavních místností, které jsou plné starověkých artefaktů. Obsahuje cenné sbírky a vykopávky z aztéckého města Tenochtitlán (např. sochu boha Xochipillioho) nebo některé cennosti mayské kultury. Mezi nejznámější dozajista patří aztécký Sluneční kámen. Do Mexika je sice daleko, ale vy se na různé skvosty můžete podívat alespoň virtuálně. A rozhodně je o co stát.

Do sbírky Google Arts & Culture nešlo zahrnout veškerá muzea umění a galerie. Některé instituce mají vlastní virtuální prohlídky, a tak se jinam přidávat nechtějí. Proto pokud toužíte po jiných, zkuste přímo jejich stránky a možná rozšíříte své možnosti a vědomosti. Například slavný Louvre na svém webu takovou možnost nabízí. Užijte si každou chvilku strávenou objevováním světové historie a děl nevyčíslitelné hodnoty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slavná světová muzea, která nabízí virtuální prohlídky. Doma se nudit nemusíte!