Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Slavný Titanic by mohl znovu vyplout. První plavba se chystá na rok 2022

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 11. 2018

Titanik je zpět a je připraven k dokončení cesty, o kterou se jeho předchůdce pokusil před více než 100 lety. Titanik II, replika originální „lodi snů“, by měl vyplout v roce 2022 a následovat stejnou trasu. Tak jako v roce 1997 zpívala Celine Dion i tento projekt „pokračuje dál“.

Australský podnikatel a politik Clive Palmer, který za celým projektem stojí, oznámil o letošním září, že práce na lodi opět začaly. Byly přerušené po finančním sporu s čínskou vládou od roku 2015. O stavbě nového Titaniku se začalo uvažovat dokonce již v roce 2012.

Nová loď by měla být stejnou kopií původního originálu, který šel ke dnu v roce 1912 po střetu s ledovcem. Aby se zabránilo podobné katastrofě, bude Titanik II vybaven spoustou bezpečnostních prvků – svařovaný, nikoli nýtovaný trup, moderní navigační a radarové vybavení.

První plavba z Dubaje

Loď bude následovat stejnou cestu jako kdysi, ale současně i bude objíždět svět a okouzlovat cestující v každém přístavu, který navštíví. První plavba však povede z Dubaje do New Yorku. Plánovaná je na rok 2022.

7 tipů na výlety na lodi. Plavby jsou trendem současnosti

Společnost, která se na budování Titaniku podílí, uvedla, že loď získá devět palub, 836 kajut s ubytovací kapacitou až 2 435 lidí. Vstupenky si budete moct koupit do první, druhé a třetí třídy – stejně jako v originále. Také vybavení má být co nejvíce podobné původní předloze – včetně velkého schodiště, které hraje tak důležitou a nezapomenutelnou roli ve filmovém hitu Jamese Camerona.

Toto ovšem není první replika Titaniku, která se chystá. V roce 2016 oznámila Čína, že buduje další takovou loď s odhadovanou cenou 1 miliarda jüanů. Měla by být trvale zakotvena na řece Qujang.

V Londýně se otevře „hotel Titanik“. Dejte si oběd v jídelně, jakou měla i osudová loď

Potopte se k originálu

Než se dočkáte první plavby nového Titaniku, můžete se ponořit k tomu původnímu. Tedy za předpokladu, že máte opravdu dost peněz. Americká společnost OceanGate má v plánu organizovat potápěčské výlety k vraku původní lodi za cenu 105 129 dolarů za osobu. S potápěním by se mělo začít do roku 2019.

První a jediná plavba slavného Titaniku skončila tragédií, když více než 1500 lidí na palubě přišlo o život. Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že potápění k vraku lodi nebo snaha o vytvoření repliky, není dobrý nápad a podobné akce kritizují. Steve Sims, zakladatel The Bluefish, ale prohlásil, že na tom nevidí nic špatného. Lidé, kteří mají o takový zážitek zájem, mají k historii úctu a k lodi se navíc dostane maximálně osm až devět civilistů. Rozhodně pod mořskou hladinou nevzniknou davy.

Zatím není úplně přesně známo, zda začnou potápěčské výletu už příští rok nebo zda vůbec Titanik II někdy vypluje, ale jedna věc je jistá. Je to více než 100 let od první a jediné cesty Titaniku a celosvětový zájem o něj nevykazuje žádné známky oslabování. Teď můžeme jen doufat, že druhá plavba slavné lodi nedopadne stejně špatně, jako ta první.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Slavný Titanic by mohl znovu vyplout. První plavba se chystá na rok 2022