Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Sněhové řetězy na auto: Kdy je potřebujete a jak je nasadit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 1. 2018

Zimní pneumatiky jsou v České republice a nejen v ní, naprostou samozřejmostí. V podstatě nemáme ani na vybranou, protože povinnost mít v zimním období přezuté pneumatiky na autě, nám ukládá zákon. Někdy ale jenom ony nestačí a některé situace si mohou vyžádat použití sněhových řetězů.  

Sněhové řetězy a zákon

K zimním pneumatikám se zákon vyjadřuje naprosto jasně. Je nutné je mít v sezoně od 1. listopadu do 31. března za předpokladu, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo je možné takovou situaci předpokládat.

Používání sněhových řetězů reguluje vyhláška. Ta říká, že nasazení řetězů je povinné ve chvíli, kdy je u silnice umístěna příkazová dopravní značka C 5a. Je to modrý terč se symbolem kola s řetězy. Za nerespektování tohoto dopravního značení vám hrozí pokuta do 2000 Kč blokově nebo 1500 až 2500 Kč ve správním řízení.

Pokud máte nasazeny sněhové řetězy, můžete jet maximálně 50 km/h. A vůbec nezáleží na tom, jaký typ řetězů používáte nebo co doporučuje výrobce. Mimo oblast označenou značkami máte na výběr, buď řetězy nasadíte, nebo ne.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Pravidla používání sněhových řetězů

Použití řetězů je skvělé všude tam, kde na vás čeká náročný terén pokrytý sněhem nebo ledem. Zlepšují vlastnosti vozu, zkracuje se brzdná dráha a celková manipulace je snazší. Jakmile se ale dostanete ze zákeřného místa a silnice se stane bez obtíží sjízdnou, ihned řetězy z pneumatik sundejte. Jejich další používání může poškodit vozovku i pneumatiky. Právě jejich časté nasazování a sundávání může řidiče odradit. Kdo chce ale dojet bezpečně, neměl by hledět na pohodlí a tuto „nechuť“ v sobě překonat.

Jaké jsou typy sněhových řetězů?

Nejvhodnější a nejčastěji využívané jsou řetězy kovové. Ty zajišťují spolehlivou trakci a dlouho vydrží. Na druhou stranu jsou hlučnější a na ledu nebo suché či mokré vozovce už s nimi příliš pohodlná jízda není. Hodí se opravdu především na sníh. Mezi nejspolehlivější se řadí řetězy, které mají na obvodu tvar písmene H. Poskytují dostatečný záběr a jsou i komfortnější.

Existují také tzv. tekuté řetězy, které se na pneumatiku nastříkají speciálním sprejem. Mají jen omezenou funkčnost a jsou vhodné skutečně jen na nouzové řešení a ujetí pár stovek metrů, protože nastříkaná hmota se z pneumatik rychle ojede.

Velmi oblíbené mezi motoristy jsou textilní řetězy. Názory odborníků se různí, stejně tak i výsledky testů. V hlubokém sněhu jsou stále lepší řetězy kovové, ale textilní se zase více osvědčí na ledu a jsou komfortnější. Na suché nebo mokré vozovce dojde k rychlému opotřebení a navíc jejich nasazení není úplně pro každého. Pokud ale máte vůz, u kterého výrobce přímo zakázal používání kovových řetězů, jsou ty textilní ideálním řešením.

Před koupí sněhových řetězů se řiďte velikostí kol. Pohlídejte šířku ráfku i velikost pneumatiky, její šířku a profil.

Tip: Některé řetězy nejsou vhodné na hliníkový ráfek nebo plastovou poklici. Zkontrolujte, jestli výrobce neomezuje nebo rovnou nezakazuje použití řetězů na hliníkovém ráfku či plastové poklici.

Nevíte, jak vybrat běžky správně? Poradíme

Jak dobře koupit sněhové řetězy?

Sněhové řetězy se liší typem, kvalitou a především v cenách. Než si nějaké pořídíte, dobře promyslete, kdy a jak je budete používat. Podle toho pak volte i cenový rozsah. Pokud je pořizujete jen kvůli jedné dovolené, stačí si koupit nějakou základní verzi kovových řetězů, které vám na jednu sezónu bohatě poslouží.

Pokud jezdíte do hor pravidelně a víte, že sjízdnost bývá velmi často obtížná, nebojte se do řetězů investovat více peněz. Opravdu hodně kvalitní řetězy se svou cenou mohou vyšplhat i na 8000 Kč, jsou ale z lepšího materiálu a mají i další vlastnosti, které levnější kousky nemají (samonavíjení, samonapínání apod.).

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat

Jak nasadit sněhové řetězy?

Sněhové řetězy dobře slouží jen v případě, kdy jsou správně použity. Proto mějte při nasazování vždy na mysli několik pravidel. V první řadě musíte vědět, že se montují na poháněnou nápravu (potřebujete tedy vědět, která to je). Ideální také je, pokud si nasazení řetězů vyzkoušíte nejdříve v klidu doma, abyste pak někde v zasněženém kopci nezjistili, že vlastně vůbec nemáte tušení, jak sněhové řetězy upevnit na pneumatiku.

U každé přibalené sady musí být přiložen návod, jak řetězy správně na pneumatiku připevnit a pomoci vám může i video níže.

O sněhové řetězy je také potřeba správně pečovat. Po použití je opláchněte v teplé vodě a vysušte. Pak je můžete vrátit zase do auta, kde budou čekat na další použití. Není nutné je mazat olejem. Po sezóně pak proveďte podrobnou kontrolu a v případě, že je opotřebení materiálu už poměrně vysoké a dosahuje takřka 50 %, otočte je.

Sněhové řetězy nejsou sice povinnou výbavou v automobilu, ale rozhodně mohou být velmi užitečné. Než někam vyrazíte, nejdříve si ověřte, jaká je v místě situace na vozovkách nebo raději vozte řetězy v autě preventivně. Pamatujte na to, že i když u nás není jejich použití vyložené dané zákonem, v zahraničí to může být úplně jinak. Navíc jejich nasazení není zase tak složité a bezpečí, které vám pomohou zajistit, za chvilku času při montáži, rozhodně stojí.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Sněhové řetězy na auto: Kdy je potřebujete a jak je nasadit?