Menu
JenProCestovatele
Německo

Svátky v Německu. Kdy si dát při plánování dovolené pozor?

Petr Gorás

Petr Gorás

1. 4. 2022

Zatímco u nás v Česku jsme skoro každý rok zmatení z toho, na které že státní svátky jsou obchody otevřené či zavřené, v Německu je to mnohem jasnější. Na všechny svátky zavře většina obchodů, snad jen s výjimkou těch na letištích a větších nádražích. Zároveň se kvůli zavřeným školám i pracovištím zaplní restaurace, muzea a památky. Na jaké dny roku si dát pozor?

Stejné svátky jako u nás

Několik státních svátků máme s Němci společné. Kromě těch křesťanských, jakými je Štědrý večer a navazující dva dny (24. až 26. prosince), Velký pátek a Velikonoční pondělí (letos 15. a 18. dubna), se jedná i o Mezinárodní svátek práce (1. května) a Nový rok (1. ledna). Tím však podobnost našich kalendářů končí.

Frankfurt nad Mohanem – historické město ve stínu mrakodrapů

Velikonočním pondělím to v Německu nekončí

My v ateističtějším Česku si při Velikonocích připomeneme Kristovo zmrtvýchvstání a tím to pro nás většinou hasne. V Německu však po nich pokračují dva navazující státní svátky, které jsou stejně jako Velikonoce pohyblivé. Tím prvním je Svátek nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt), který letos připadne na čtvrtek 26. května. Poté co byl Ježíš tři dny po ukřižování vzkříšen, chodil ještě po zemi a zjevoval se svým učedníkům. Teprve až po čtyřiceti dnech byl pak před jejich zraky povznesen na nebesa. Proto se jeho nanebevstoupení koná vždy 40 dnů po Velikonočním pondělí, což vždy připadá na nějaký květnový čtvrtek. Kromě zavřených obchodů se v ten den mohou na venkově konat liturgické průvody.

Deset dnů na to se pak ještě slaví Svatodušní pondělí (Pfingstmontag), u nás známé i jako Letnice. Letos se koná 6. června, ale často tento svátek vyjde už na konec května. Jedná se o definitivní zakončení celých velikonočních svátků a odkazuje na biblickou událost, kdy se apoštolům zjevil Duch svatý ve formě plamenů. Na Slovácku se mimochodem během Letnic koná tradiční Jízda králů, v Německu se zase mohou ten den konat různé jarní slavnosti a bohoslužby.

3. říjen – Den německé jednoty

Dne 3. října roku 1990 – necelý rok po pádu Berlínské zdi – došlo k oficiálnímu propojení Západního a Východního Německa v jednotnou Spolkovou republiku Německo. Od té doby je tento den určen za státní svátek, který provází velké oslavy, srovnatelné přibližně s naším českým 17. listopadem. Opět počítejte se zavřenými obchody a zaplněnými restauracemi.

Každý rok je vybráno jedno německé město, které pořádá hlavní oslavy – letos je to město Erfurt v srdci Německa. S veřejnými oslavami a festivaly se však můžete setkat v každém větším městě, obzvláště pak v Berlíně u významných pamětihodností.

Německé město Žitava nabízí památky, zoo i výchozí bod pro návštěvu lužických hor

Lokální státní svátky

Německo je obrovskou spolkovou republikou, která vznikla spojením mnoha různých spolkových zemí v různých fázích dějin. Každá z nich má svou vlastní bohatou historii a velkou míru autonomie. Proto existuje mnoho státních svátků, které se konají jen v některých částech Německa. Pojďme se na ně podívat.

31. října – Den reformace

Tento den odkazuje na historickou událost, kdy Martin Luther uveřejnil roku 1517 ve Wittenbergu 95 tezí o odpustcích. Tím odstartoval protestantskou reformaci, která změnila celou Evropu. Jako státní svátek je Reformationstag uznáván v celé severní půlce Německa, kde protestantské církve tradičně převládají nad těmi katolickými. Týká se to tak i sousedního Saska nebo třeba naším hranicím blízkého Durynska.

1. listopad – Svátek všech svatých

Ano, v některých spolkových zemích je tento den skutečně brán jako státní svátek, kdy se zavírají pracoviště, školy a obchody. Za státní svátek je tentokrát uznáván v katoličtější jižní půlce Německa, včetně sousedního Bavorska.

60 dní po Velikonocích – Slavnost Těla a Krve Páně

Opět se jedná o státní svátek jen v katolické jižní půlce Německa, od Bavorska přes Hesensko až po Severní Porýní. Jedná se o pohyblivý svátek a koná se vždy ve čtvrtek 60 dní po Velikonočním pondělí, nebo jinak: 10 dnů po Svatodušním pondělí. Letos vychází na 16. červen, vzácněji se koná už na konci května.

Hrad Eltz. Jeden z nejkrásnějších a nedobytných hradů Německa

15. srpen – Nanebevzetí Panny Marie

Další čistě katolická záležitost, která je jako státní svátek slavena pouze v sousedním Bavorsku a v Sársku na jihozápadě Německa.

6. leden – Tři Králové

Opět je to státní svátek jen v tradičně katolickém Bavorsku, Bádensku-Württembursku ale i v protestantském Sasku-Anhaltsku.

První adventní neděle

Ke konci listopadu se pouze v sousedním Sasku koná pohyblivý státní svátek, označovaný jako Den pokání a modlitby. Letos vychází na 16. listopadu. Pokud tedy na první advent navštívíte Drážďany či Lipsko, počítejte se zavřenými obchody.

Zdroje: uni-marburg.de, trade.gov, deutschland.de, studying-in-germany.org, timeanddate.com, iamexpat.de, officeholidays.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Svátky v Německu. Kdy si dát při plánování dovolené pozor?