Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Tipy, co navštívit v Pardubickém kraji?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 3. 2019

Pardubický kraj se nachází na pomezí Čech a Moravy. Pardubice jsou od Prahy vzdálené asi 100 kilometrů. Mezinárodní letiště v Pardubicích patří k pěti páteřním letištím u nás. V tomto kraji můžete navštívit nespočet hradů, zámků, kostelů a dalších historických staveb. Kam se vydat nejdřív? Do Litomyšle, na hrad Kunětická hora, do oblak na Stezku v korunách stromů nebo na zříceninu Lichnice? Co navštívit v Pardubickém kraji?

Zdejší kraj je rozmanitý a plný kontrastů. Zvedá se z úrodné nížiny Polabí až k Orlickým horám a Kralickému Sněžníku, kde se nachází hlavní evropské rozvodí. K úchvatným přírodním lokalitám patří třeba Zemská brána i malebná krajina rybníků a rákosí v okolí lázeňského městečka Národního geoparku Železné hory.

Stezka v oblacích

Stezka v oblacích v Dolní Moravě pochází z dílny architekta Zdeňka Fránka. Ten je od roku 2012 děkanem na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Na stavbu se spotřebovalo 380 tun oceli, 300 metrů čtverečních modřínového lepeného lamelového dřeva a 250 metrů čtverečních hoblovaných hranolů. Modří pochází z Rakouských Alp. Věž je ukotvená pomocí patek a mikropilot a měla by odolat vichřici o síle až 200 km/h. Při dobrých povětrnostních podmínkách může být na věži až 4000 lidí.

Zámek Nové Hrady

Krásný zámek Nové Hrady nabízí prohlídku výjimečné výstavy Umění nábytku v proměnách staletí, kdy vám bude umožněno nahlédnout i do soukromých prostor majitelů. Prohlídka probíhá s průvodcem a její součástí je i výklad o historii zámku, jeho probíhající rekonstrukci, návštěva slavnostního sálu a expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Nejen zámek sám, ale i okolní zahrady jsou nádherné. Na nich současní majitelé založili a stále ještě zakládají různorodé druhy zahrad. Na rekonstrukci celého areálu i na zakládání zahrad pracují již od roku 1997, jejich práce je ohromující a stále nekončí.

Kam na čtyřkolce v ČR? Vyberte si z míst pro začátečníky i pokročilé

Peklo Čertovina

Víte už, jak vypadá pravé peklo? V České republice jedno máme. Nalézá se nedaleko Hlinska v obci Čertovina a v Evropě a vlastně ani jinde ve světě nemá obdoby. Tato výjimečná stavba sahá do hloubky až 12 metrů pod zem. Jsou zde stovky metrů chodeb a jeskyní. Osmi metry pak míří k nebesům.

Svým charakterem připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů. Váže se k ní zajímavá legenda o čertech, kteří se prý v roce 666 plavili na pekelném korábu, aby našli hříšné duše. Jenže je zastihla bouře a celý koráb se převrátil. Lucifer zapíchl své ohromné vidle před příď korábu a řekl, že Peklo nesmí mířit k nebesům. Pak si čerti vykopali své vlastní Peklo.

V Pekle naleznete podzemní labyrint, restauraci, terasu, Luciferovo doupě, prodejnu suvenýrů, hernu, vinárnu a v létě dětské hřiště. V květnu 2017 zde Zdeněk Troška točil svou pohádku Čertoviny.

Zřícenina hradu Lichnice

Ve 2. polovině 13. století byl vybudován hrad Lichnice, který je přístupný od května do října. Tedy oficiálně. Kolem hradu se dá projít kdykoliv. Vybudoval ho Smil z rodu Ronovců na výhodně položeném kopci Světlíku v Železných horách. V roce 1355 zařadil Karel IV. ve svém zákoníku Majestas Carolina Lichnici mezi hrady, které se nesmí za žádných okolností zcizit. V roce 1410 koupil hrad král Václav IV. a ten ho vlastnil až do husitských válek. Osudným se mu stala jeho mohutnost i poloha. Král Ferdinand III. vydal roku 1648 rozkaz pobořit hradby a od té doby se místo stalo hlavně zdrojem levného kamene na stavbu vesnických domů.

Během sezóny se v jedné hradní budově nachází malé hradní muzeum s výkladem a v okolí najdete Lovětínskou rokli, Žižkův dub nebo Krkanku. V roce 2017 byla na hradě dokončena nová rozhledna – tři ocelové, osm a půl metru vysoké pilíře. Díky ní se můžete podívat nad hradby a užít si dechberoucí výhled do širokého okolí.

Tip na výlet: Beskydská sedmička. Zdolat K2 můžete i v České republice

Hrad Kunětická hora

Podle archeologických průzkumů vznikla nejstarší hradní stavba na vrcholu Kunětické hory už ve druhé polovině 14. století. V roce 1491 koupili hrad Pernštejnové, kteří byli i nejvýznamnějšími majiteli. Za jejich éry došlo k velmi zásadní přestavbě celého komplexu a vybudování rozsáhlé rybniční soustavy. Na kopci pak v 15. a 16. století vznikl majestátní hrad s velmi dobrým systémem opevnění. Jakmile z hradu Pernštejnové odejdou, ztrácí postupně na významu a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a turisté zde mohou absolvovat dva prohlídkové okruhy s velkým množstvím expozic. Místo proslavil i televizní seriál Arabela, který se zde natáčel.

Tvrz Bouda

Chcete-li vidět největší pevnostní stavby ze 30. let 20. století, vydejte se na dělostřeleckou tvrz Bouda a Muzeum opevnění – dělostřeleckou tvrz Hůrka Obě stavby nadchnou milovníky historie a vojáků. Návštěva pomníků zašlé slávy Československa rozhodně stojí za to.

Samotná tvrz Bouda je jedním z mnoha objektů patřící k československému opevnění. Tyto stavby se budovaly ve třicátých letech minulého století. Pomocí stálého opevnění se měla vyrovnat početní a materiální převaha nepřátel. Opevnění tvořilo těžké opevnění a lehké opevnění. Součástí byl i systém protitankových a protipěchotních překážek, kasárna pro pevnostní jednotky, vojenské cesty a silnice i systém pevnostní telefonní kabelové sítě. Bouda patří k pěti stavebně dokončených československých tvrzí a jako jediná z nich je dnes přístupná veřejnosti v takové podobě, v jaké byla po dostavění. Tvoří ji pět objektů, které byly postaveny v nejvyšším stupni odolnosti. Stropy a stěny tvoří vrstva železobetonu o tloušťce 3,5 metru a měly odolat všem tehdy známým zbraním.

Zámek v Litomyšli

Zámek v Litomyšli je další dechberoucí historickou stavbou. Je názorným příkladem úpravy italského renesančního paláce na podmínky zaalpských zemí. Samotný zámek byl postaven v 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna, který ho daroval své milované ženě Marii Manrique de Lara. Další majitelé, Trauttmandorffové a Waldstein-Wartenbergové zde v 17. a 18. století provedli několik barokních úprav. Unikátním je zachovalé zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Od roku 1999 patří zámek do seznamu památek UNESCO.

Hluboká nad Vltavou. Windsorská Anglie uprostřed Jižních Čech

Vojenské muzeum Králíky

Svým zaměřením a polohou představuje Vojenské muzeum Králíky přirozené centrum Kralické pevnostní oblasti. Místo je přístupné po celý rok. Expozice se zaměřuje na československou armádu od roku 1918 až do současnosti. Nechybí ani druhá světová válka.

Zajímavá je jistě výstava o osobnosti armádního generála Ludvíka Krejčího, který byl hlavním velitelem mobilizované československé branné moci v roce 1938 a brigádního generála Bohuslava Fialy.

V muzeum uvidíte velkou sbírku munice, ručních a těžkých zbraní, vojenské výstroje a ochranných prostředků proti bojovým a otravným látkám. Můžete si zde koupit literaturu s vojenskou tématikou, pohlednice, plastikové modely, military stavebnice, hračky apod.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Tipy, co navštívit v Pardubickém kraji?