Menu
JenProCestovatele
Francie

Tipy na dovolenou na Azurovém pobřeží. Navštivte méně známá místa tohoto koutku Francie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 10. 2018

Místa, jako jsou St. Tropez, Cannes nebo Nice vyvolávají v lidech představu luxusu, velkých jachet, všemožných obchodů i nadstandardního ubytování. To je ale jen jedna část francouzského azurového pobřeží známého také jako Cote d’Azur nebo Francouzská riviéra. Od pastelově zbarveného Sanary-sur-Mer podél pobřeží až do Marseille se hodně liší. Západní pobřeží je ale stejně krásné a pro mnohé ještě krásnější.

Místo poseté malebnými rybářskými vesničkami, vinicemi a pláží, které omývají vody azurového moře. Je to svět cestovního ráje, kde se s panenskou přírodou potkává úchvatné pobřeží a přináší mnoho prožitků a možností k objevování.

Sanary-sur-Mer

Sanary-sur-Mer je stejně malebným přístavem jako jakýkoliv jiný ve Francii s okouzlujícími nábřežími, které jsou jako stvořené pro procházky. Oceánský průzkumník Jacques Cousteau zde vyvinul technologii, kterou používal při svých výpravách a jeho syn Jean-Michel v otcovo odkazu pokračuje, stále žije v rodinné vile a loví na jeho lodi kotvící v přístavu.

Návštěvníci mohou na místě obdivovat ohromující fresky v gotickém kostelíku Saint-Nazaire a navštívit kaple ve vesnici, které byly postaveny někdy ve středověku.

Populární je také zdejší trh, který se koná každou středu a trhovci zde nabízí čerstvé místní produkty včetně právě ulovených ryb.

Ten nejlepší výhled vám poskytne prohlídka Montée des Oratoires. Až budete šplhat nahoru, nezapomeňte se zastavit v kapli Notre Dame de Pitié.

Prohlídky lodí z nábřeží jsou bohaté a pláže pro koupání v čistých tyrkysových vodách snadno přístupné.

Kde se dobře najíst?

Na nábřeží stojí mnoho skvělých kaváren, La P’tite Dabri’k vyniká svým důrazem na sezónní produkci. Jestliže si zde chcete dát něco dobrého, musíte přijít opravdu brzy nebo si rezervovat stůl. Čerstvé ryby, sofistikovanou zeleninu a lahodné místní víno nabízí La P’tite Cour, gurmánská restaurace nedaleko přístavu.

Kde se ubytovat?

V Sanary je luxusní lázeňský hotel Hostellerie de la Farandole, který je skvělý místem, kde si hosté mohou odpočinout u bazénu, na soukromé pláži nebo na vlastní prostorné terase. K dispozici je také L’Hotel &Spa Du Castellet, který se nachází asi devět kilometrů od vesnice Le Castellet a poskytuje to nejlepší z Provence v elegantním balíčku. Pětihvězdičkový hotel se může pochlubit držením Michelinské hvězdy a lázněmi světové třídy, šesti jamkovým golfovým hřištěm a nádhernými vilkami s malebným výhledem.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Cassis

Vzrušující Cassis u pobřeží je místní klenot. Barevné městečko je tajemstvím, které by si Francouzi nejraději schovali jen sami pro sebe. Rozhodně se dá označit za jedno z nejromantičtějších míst francouzské Provence. Schovává se ve skalnaté zátoce asi 20 km jihovýchodně od Marseille. Turisty sem přitahují hlavně domky v pastelových barvách postavené na příkrých skalnatých svazích a táhnou se až k malému přístavu.

Zátoky tvoří bílé útesy a nazývají se calanques. Jsou opravdovou perlou zdejší přírody. V minulosti byl přístav centrem lovců korálů. Červenohnědé útesy Cap Canaille jsou nejvyšší námořní útesy v Evropě a lemují zdejší Národní park. Každé z těch míst láká k prozkoumání.

Mnoho výletů můžete absolvovat na lodi a prohlédnout si libovolný počet calanwues uvnitř národního parku.

Cassis je elegantním a moderním městečkem. Žije zde asi 8 tisíc obyvatel. Čeká zde na vás mnoho butiků, spousta skvělých restaurací i krásné pláže. Celkem je jich zde pět. Největší pláž je Plage de la Grand Mer, která je promenádou Promenade des Lombards propojena se zátokou Lourton. Promenáda vede kolem hradu ze 13. století. Na západním konci přístavu se nachází další pláž Plage du Bestouan.

Oblast je domovem také mnoha vinic, jako je Clos Sainte Magdeleine, kde mohou návštěvníci ochutnat lahodné víno a prohlédnout si celou vinici.

Kde se dobře najíst?

Skvělé rybí speciality dělají v tradiční restauraci přímo u přístavu v La Vieile Auberge, která má terasu i krytou jídelnu. Nutností je zde rezervace. Elegantní La Villa Madie a její šéfkuchař Dimitri Droisneau, který vlastní dvě Michelinské hvězdy, nabízí další skvělý výběr tradičních specialit.

Všechna delikátní místní vína pak můžete ochutnat ve vinném baru Le Chai Cassidain.

Kde se ubytovat?

Vysoko na útesu a v noci úžasně osvětlený. Místní krásný středověký hrad Chateau de Cassis. Právě odsud máte výhled na celou vesnici a přímo zde také můžete strávit noc.

Štrasburk ve Francii: zajímavá architektura, kultura a skvělý perník

Marseille

Marseille patří k nejstarším městům ve Francii a jedná se o živé místo, které musí nadchnout každého cestovatele. V sedmém okrsku Marseille se nachází Vallon des Auffes, jedna z nejhezčích vesniček a okouzlující rybářský přístav proslulý svými restauracemi, nočním životem a oblíbenými nedalekými plážemi.

Místo postavili italští rybáři v 18. století, je stále plné dřevěných člunů a překlenutý půvabným mostem, pod kterým si návštěvníci mohou dát k obědu tu nejlepší bouillabaissu (tradiční provensálská rybí polévka) v okolí.

V hlavním městě Provence nesmíte minout baziliku Panny Marie Strážné, která je dominantou místa. Z nejvyššího bodu se na vás dívá bronzová socha Madony s Ježíškem, která má své místo na zvonici kostela a chrání všechny rybářské lodě v přístavu.

Na kopci stávala od 12. století kaple, která byla postupně předělaná na kostel v románsko-byzantském stylu. Kostel je vyzdoben inkrustovaným mramorem nebo pozlacenými mozaikami a pokládá se za neobvyklé, jak moc je zde propojeno křesťanství a východní architektura.

Dune du Pyla. Navštivte nejvyšší písečnou dunu v Evropě i úchvatné Bordeaux

Kde se dobře najíst?

Nejlepším místem, kde si můžete dát tradiční rybí polévku je dozajista L’Epuisette. Navíc nabízí nádherný výhled z oken, která vedou přes celou stěnu a mnoha různými specialitami na svém jídelním lístku. Čerstvé ryby podává restaurace a penzion Chez Fonfon, která je i cenově dostupná.

Kde se ubytovat?

V místě si můžete pronajmout mnoho tradičních rybářských chalup, které jsou předělané do apartmánů v blízkosti pláže. Využít můžete třeba službu Airbnb, která je zde poměrně oblíbená.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Tipy na dovolenou na Azurovém pobřeží. Navštivte méně známá místa tohoto koutku Francie