Menu
JenProCestovatele
Francie

Dune du Pyla. Navštivte nejvyšší písečnou dunu v Evropě i úchvatné Bordeaux

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 9. 2018

Francie je lákadlem pro turisty z celého světa a milují ji i čeští cestovatelé. Některá její místa jsou ale pro Čechy ještě málo známá. Slyšeli jste už například o místě v Akvitánii, kde se nachází nejvyšší duna v Evropě? Že ne? Pak se na tento přírodní úkaz pořádně podívejte. A když už v této oblasti budete, zajeďte se podívat do překrásného města Bordeaux. Je plné památek a neskutečně dobrého vína.

Na pobřeží Atlantiku, poblíž zálivu Arcachon, asi 60 kilometrů jižně od vinařské metropole Bordeaux, na vás čeká množství písečných dun zabírajících plochu desítek kilometrů čtverečních.

Dune du Pyla (též Pilat) – největší hora písku

Podle Francouzského geografického institutu se na místě nachází na 1500 dun a skoro padesát z nich dosahuje výšky od 70 do 100 metrů. Nejvyšší je rozhodně Dune du Pyla, která figuruje v evropské variantě seznamu „7 Natural Wonders of the World“. Do tohoto seznamu byly zahrnuty nejcennější a nejunikátnější přírodní útvary starého kontinentu.

Možná si řeknete, že nějaká hora písku nemůže být ničím zajímavá. Opak je ale pravdou. Pohled na hromadu písku, která se táhne několik kilometrů podél moře stojí za to. Dune du Pyla je duna „živá“, tedy putující. Vznikla pravděpodobně tak, že pravidelný silný vítr od moře navršil postupně písek až do současné výšky. Čím vylezete výše, tím krásnější pohled se vám naskytne – na ústí Arcachonské zátoky a protilehlé Cap Ferret.

Na hraně duny je písek zpevněný větrem a lepe se po vrcholu chodí. Zajímavý je i pohled z vrcholu do vnitrozemí. Uvidíte přilehlý les, který duna postupně zasypává. Ten je součástí velké zalesněné oblasti Landes de Gascogne. Borový les není tak starý, rozhodně ale největší svého druhu v Evropě. S jeho výsadbou začali místní obyvatelé v 19. století, právě proto, aby zabránili šíření písečného masivu na jejich domovy. Přesto duna zatím vyhrává.

Ideální místo pro milovníky paraglidingu

Duna se řadí mezi eolické písečné útvary. I když pro místní je spíše strašákem, nebrání to tomu, aby patřila k velmi oblíbeným atrakcím, která láká sportovce i milovníky přírody. Lidé sem jezdí za paraglidingem či lyžováním v písku, ale na místo míří i lidé objevovat geologickou minulost kraje.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Bordeaux – kraj vína i historických míst

Na jihozápadě Francie asi 60 kilometrů od Dune du Pyla se nachází ještě další místo, které stojí za návštěvu. Hrdé Bordeaux. Přístav na řece Garonne, který nabízí pohodu, krásu a úžasné víno. To získalo městu celosvětovou slávu, ale rozhodně to není to jediné, co má.

Už tři sta let před naším letopočtem si zde postavili první obydlí Keltové. Malé městečko o asi 250 kilometrech čtverečních bylo v roce 2007 zapsáno do kulturního dědictví UNESCO. Jednoznačně je to ideální místo pro všechny, kdo milují historii a její poznávání. Navíc vás potěší příjemné teploty, které ani v zimě obvykle neklesají pod nulu.

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat

Pastva pro oči

Na prohlídku města se můžete vydat sami nebo s průvodcem v angličtině a francouzštině. Projde s vámi ta nejkrásnější místa ve městě. Uvidíte známou katedrálu St. André, která je nejen turistickou atrakcí, ale i symbolem města. Další významnou památkou je kostel Sainte-Croix, který byl v sedmém století zničen a později znovu obnoven.

Dalšími perlami jsou gotický Saint-Michale, noblesní chrám z patnáctého století i unikátní basilika Saint-Seurin. Její základní kámen byl položen již v šestém století. Mezi největší turistické atrakce určitě patří most Aquiltaine. Je opravdovým architektonickým skvostem ve Francii. Zajímavá je i La Victoire, starobylá příměstská oblast Bordeaux a jádro studentského života. Zde najdete ty nejlepší hospůdky a bary. Na náměstí Quinconces uvidíte pomník věnovaný girondistům, což byla skupina revolucionářů během Velké francouzské revoluce.

Eiffelova věž dostane nový kabát. V říjnu ji přemalují jinou barvou

Nákupy a víno

Na nákupy je ideální Rue Sainte-Catherine, ulice dlouhá 1,2 kilometru, která je nacpaná mnoha obchůdky a patří k nejdelší obchodní ulici v Evropě. Každý obchod vás zde přesvědčuje, že jde opravdu o město vína, a navíc velmi kvalitního. Menší krámky nabízí často lepší nabídku než naše supermarkety. A v místních nákupních centrech se cítíte jako v muzeu. Řady regálů plných nejkvalitnějších vín i originálním šampaňským je doslova pastva pro oči. A když ochutnáte, vaše chuťové pohárky zaplesají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dune du Pyla. Navštivte nejvyšší písečnou dunu v Evropě i úchvatné Bordeaux