Menu
JenProCestovatele
Francie

Výlety v okolí Paříže: Navštivte ohromující zámky! Které jsou nejkrásnější?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 11. 2018

Paříž i celá Francie jsou domovem mnoha krás. A nejinak je tomu i u zámků, které jsou okázalé i okouzlující s nádherným vybavením a zahradami. Zámky ve Versailles nebo v Chantilly určitě znáte. Tentokrát můžete poznat ty méně známé. Francouzský šarm jim ale rozhodně nechybí.

Zámky a zámečky kolem Paříže jsou skutečně okouzlující. Poznejte místa, kde pobývala madame de Pompadour nebo prezidenti Francie.

1. Château Breteuil

Zámek Breteuil se nachází 35 kilometrů jižně od Paříže v údolí Chevreuse, mezi Versailles a Rambouillet. Provede vás magickou cestou skrze oblast dějin i vaší představivosti. Prohlídka nádherně zařízeného zámku vám vyrazí dech. Už od svého vzniku v 17. století patří stavba markýzům z Breteuilu.

Po celý rok se zde konají různé výstavy, workshopy a akce i divadelní představení pohádek Charlese Peraulta. Vidět tak můžete Kocoura v botách, Šípkovou Růženku nebo dokonce i Červenou Karkulku. Kolem zámku se nachází pozoruhodné zahrady, které mají téměř 75 hektarů pozemků. Projděte se květinovou zahradou, francouzskou zahradou, bludištěm.

2. Château Monte-Cristo

Zámek Monte-Cristo se nachází v obci Le Port-Marly. Nechal si ho postavit francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší. Od roku 1975 je chráněn jako historická památka a v roce 1994 zde bylo otevřeno muzeum. Svůj název získal zámek podle světoznámého Dumasova románu Hrabě Monte-Christo.

Zámeček je sice malý, ale milovníci historie a literatury ho nesmí vynechat. Obklopuje ho anglická zahrada o devíti hektarech.

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat

3. Château Vincennes

Na jihovýchodě Paříže v areálu Vincennského lesíku se nachází stejnojmenný středověký hrad. Byl to oblíbený lovecký revír krále Ludvíka VII., který nechal postavit zámeček kolem roku 1150. Ve 13. století došlo k přestavbě na královský hrad. Když královský dvůr opustil zámek, sloužil jako státní vězení, kde byli vězněni i markýz de Sade, hrabě Mirabeau nebo Denis Diderot. Dodnes slouží zámek ministerstvu obrany, které zde umístilo vojenský archiv a centrum vojenského historického výzkumu.

Nejzajímavější částí hradu je královská kaple, která se hodně podobá Sainte Chapelle na ostrově Cité. Za pohled stojí i strážní věž vysoká 50 metrů. Je jednou z nejvyšších ve Francii. Právě tato věž sloužila jako vězení a byla největším v Evropě.

4. Château d’Écouen

Málo známý historický zámek ve městě Écouen, severu Paříže, je dnes sídlem Národního muzea renesance, které je jediným svého druhu ve Francii. Byl postaven v letech 1538 a 1550 a stojí za ním Anne de Montmorency, autor slavného zámku v Chantilly. Jeho interiéry vás ohromí původní výzdobou, obrazy, nábytkem, stříbrem i porcelánem. Nechybí zbraně nebo rozměrné tapisérie.

Tipy na dovolenou na Azurovém pobřeží. Navštivte méně známá místa tohoto koutku Francie

5. Château Malmaison

Půvabný zámeček se nachází nedaleko západního břehu Seiny asi 15 kilometrů západně od centra Paříže v Ruell-Malmaison. Dříve v něm žila císařovna Josefína, manželka Napoleona I. Ta zde žila i po rozvodu. V zahradách pěstovala růže a exotické rostliny.

V zámku si dnes můžete prohlédnout císařské pokoje, původní výzdobu, nábytek, šaty i osobní předměty Josefíny. Také porcelán, sklo a umění.

6. Château Champs-sur-Marne

Zámek Champs-sur-Marne byl postaven na přelomu 17. a 18. století v neoklasickém stylu. Patřil několika francouzským zbohatlíkům a aristokratům. Žila zde i madame de Pompadour, která se proslavila především jako milenka Ludvíka XV.

Zámeček je často využíván francouzskými i světovými filmaři. Natáčel se zde i film Nebezpečné známosti z roku 1988.

7. Château Saint-Germain-en-Laye

Zámek svatého Germana je královský zámek, který leží v departmentu Yyelines asi 19 km západně od Paříže. Stejně jako Fontainebleau byl vybudován Františkem I., za vlády Ludvíka XIV. U zámku se nachází kaple, která byla dokončena v roce 1238. Součástí zámku je Národní archeologické muzeum, které ukazuje dějiny Francie a rozhodně stojí za návštěvu.

Štrasburk ve Francii: zajímavá architektura, kultura a skvělý perník

8. Château Scéaux

Zámek v Sceaux leží nedaleko Paříže a nachází se v parku, který navrhl André Le Notre. Původní zámek postavený pro Jeana-Baptista Colberta, ministra financí Ludvíka XIV., byl zničený během Velké francouzské revoluce. Současný zámek vznikl za Druhého Francouzského císařství. Zahrady navrhl André Le Notre, slavný architekt, jehož typický styl známe hlavně ze zámku ve Versailles.

Mimo úžasných zahrad a krásného zámku můžete navštívit i oranžérii a Muzeum regionu Ile-de-France. Jeho součástí je jedna z největších sbírek obrazů Pařížské školy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výlety v okolí Paříže: Navštivte ohromující zámky! Které jsou nejkrásnější?