Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Zámek Častolovice s nádhernými zahradami a minizoo je skvělým tipem na výlet s dětmi

V Častolovicích nedaleko Kostelce nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji se nachází krásný renesanční zámek Častolovice. Tento skvost je v soukromém vlastnictví bytové architektky Diany Phipps Sternbergové. Jaká je historie zámku, co dnes nabízí a co byste v jeho okolí určitě neměli minout?

Historie zámku Častolovice

Osídlení oblasti Častolovic dokládá původní vodní tvrz ze 13. století, která stála na místě pozdějšího zámku. Ještě dříve zřejmě stála tvrz na místě dnešního kostela svatého Víta v Častolovicích. Zakladatelem osady byli příslušníci rodu Ronovců, prvním písemně doloženým majitelem pozdější vodní tvrze byl od roku 1342 Půta I. z Častolovic, který byl ve službách panovníka Jana Lucemburského, jenž Častolovice povýšil na město. Dále sídlo měnilo majitele, až v 15. století připadlo králi Jiřímu z Poděbrad.

Později se stal vlastníkem Vilém z Pernštejna, který sídlo připojil k Potštejnu. Jeho potomci pak z finančních důvodů již zpustlou tvrz prodali v roce 1556 a dále se majitelé Častolovic střídali, chvíli byla tvrz i v držení Rudolfa II.

Zámek byl vystavěn v letech 1588–1616 pány z Oppersdorfu. V Častolovicích stál také špitál s kaplí svatého Václava, které v roce 1647 založil Otta z Oppersdorfu. Vše bylo bohužel zbořeno v roce 1985 kvůli stavbě silnice a mostu. V městečku se také vařilo pivo, přičemž pivovar pravděpodobně opět zřídili pánové z Oppersdorfu, kteří se postarali nejen o stavbu zámku, ale i rozvoj města. V roce 1684 byl pak zámek Častolovice prodán Tomáši Černínovi z Chudenic.

Hrad a zámek Potštejn. Ukrývá se ve zřícenině hradu poklad?

Zámek rodu Šternberků

V roce 1694 zámek koupil nejvyšší purkrabí pražský Oldřich Adolf Vratislav, říšský hrabě ze Šternberka. O sedm let později Adolf Vratislav spojil svá panství Zásmuky a Častolovice do tzv. fideikomisu, což je nedělitelné a nezcizitelné rodinné panství. V době napoleonských válek kolem roku 1810 byla na zámku Častolovicích zřízena polní nemocnice. Zámek až do 2. světové války vlastnili Šternberkové, v roce 1942 přešel do vlastnictví Němců, a po roce 1991 se v restituci opět vrátil do vlastnictví rodu Šternberků.

Zámek má čtvercové nádvoří, v jehož středu stojí raně barokní kašna s erbem rodu Šternberků a chrliči ve tvaru ryb z konce 17. století. Zámek přestavovali Šternberkové v 19. století, a to ve stylu anglické novogotiky, na počátku 20. století byly ještě přestavěny hospodářské budovy v novorenesančním slohu, k zámku patří také park.

Zámek Častolovice: prohlídky, svatby, akce

A co je dnes pro návštěvníky k vidění? Zámek má asi 15 místností, v nich jsou mnohé expozice seznamující návštěvníky se životem šlechty v různých historických obdobích. V přízemí zámku se nachází prodejní obrazová galerie, kde se i pořádají různé výstavy, dále také zámecká restaurace s kavárnou a obřadní síň pro konání svateb na zámku Častolovice. Svatební obřady se pořádají také v rytířském sále, v zahradě, anebo v zámecké kapli.

Majitelka zámku, která je bytovou architektkou, velice dbá na vkusné zařízení a výzdobu interiéru, včetně výsadby mnoha vzácných rostlin. Umožňuje také pronájem prostor k různým akcím a pořádání společenských a kulturních akcí na zámku, koncertů, festivalů, romantických večerních prohlídek i celých svateb včetně svatebních hostin.

Bezbariérový přístup a prohlídky pro nevidomé

Velkým bonusem je to, že zámek je uzpůsoben pro prohlídky vozíčkářům, má plně bezbariérový přístup a rovněž jsou umožněny hmatové prohlídky zámku pro nevidomé. Prohlídky je také možné absolvovat v mnoha jazycích.

Expozice zámku Častolovice

Velmi významné jsou renesanční kazetové stropy západního křídla zámku, které mají figurální a ornamentální malby. V jídelně zvané Tobiáška se nacházejí výjevy ze Starého zákona ze života Žida Tobiáše, v Rytířském sále je 24 výjevů ze Starého zákona. V dalších sálech je 12 desek s malbou Ovidiových Proměn podle ilustrací Virgila Solise. Dále je k vidění obrazárna, nábytek, gobelíny, kachlová kamna a souprava stolního kameninového nádobí s erbem rodu Šternberků. Kachlová kamna mají dokonce i otisky tlapek zámeckých psů.

Obrazy tvoří portréty členů rodin i českých králů, ale i kopie cenných obrazů významných malířů, například kopie obrazů Petra Paula Rubense „Salome s hlavou sv. Jana Křtitele” a „Hlava medúzy”. Cenným obrazem je rudolfinský žánrový obraz „Hry a zábavy na panském sídle”.

Ve velkém sále jsou dva zdobené velké krby, v kapli Božího těla je vyřezávaný tyrolský oltář z roku 1601 a další vzácné malby. Vlevo od hlavního vchodu zámku se nachází pískovcový pilíř ve tvaru obelisku se sochou Panny Marie s Ježíškem zdobený barokním páskovým ornamentem. Na jeho soklu jsou dva latinské nápisy a rokem 1744. Tato socha stála původně na rozcestí naproti městského špitálu. V roce 1901 byla pozlacena.

Zámecká knihovna v Častolovicích

Cenná je i zámecká knihovna, kde je 45 834 svazků knih, z toho 5 rukopisů, 708 starých tisků ze 17. a 18. století a asi 4000 knih z 19. století.

Zámecký park v Častolovicích

Zámek má také svůj anglický park s rozlohou asi 42 hektarů. Žijí v něm bílí daňci a jeleni sika Dybowského. V roce 2010 byl v zámeckém parku zřízen i gloriet, přibývá spousta zajímavých soch, byla zřízena vodní a růžová zahrada, na jezírcích sídlí kachny a je zde spousta krásných stromů, keřů i rostlin, včetně vzácných druhů.

Park a zahrada mají sloužit jako místo k odpočinku a načerpání energie, rovněž se i přímo zde mohou konat svatební obřady.

Minizoo Častolovice

Velmi oblíbenou atrakcí pro děti je i zámecká minizoo a dětské hřiště. Ve zvěřinci je možné najít lamy, poníky, oslíka, kozy, africká prasátka, pštrosy nandu, králíky, morčata, pávy, bažanty, krůty, slepice, perličky, papoušky a holuby. Děti se mohou se zvířátky přímo mazlit, ale nesmí je krmit nepovoleným krmivem.

Tipy na výlety v okolí Častolovic

Zámek Častolovice už sám o sobě může poskytnout spoustu zážitků pro celou rodinu a program na celý den. Pokud byste ale měli zájem ještě v okolí něco v další dny navštívit, určitě byste neměli vynechat Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, který patří rodu Kinských, dále Doudleby nad Orlicí, zříceninu hradu Potštejn a zámek Potštejn nebo také Rychnov nad Kněžnou s barokním zámkem rodu Kolowratů.

Zámek Doudleby nad Orlicí je kouzelné místo na výlet pro celou rodinu. Natáčel se zde i film Bathory

Nádherné jsou i ovocné sady mezi Častolovicemi a Rychnovem nad Kněžnou v době květu, které jsou doplněny informačními tabulemi, odpočinkovými místy a vyhlídkovými altány.

Rychnov nad Kněžnou jako rodiště Karla Poláčka. Co vidět v tomto historickém městě?

Zdroje: wikipedie, zamek-castolovice.cz, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Častolovice s nádhernými zahradami a minizoo je skvělým tipem na výlet s dětmi