Menu
JenProCestovatele
Německo

Zámek Pillnitz: nejkrásnější místo v okolí Drážďan s unikátní kvetoucí kamélií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 4. 2019

Zámek Pillnitz je bývalý letohrádek a pozdější letní rezidence saského královského rodu. V době Augusta Silného se zde konalo mnoho slavností a velkých svateb. Ve 20. století se do zámku přemístila muzea. Za zmínku stojí zámecký park, který je krásnou oázou klidu a odpočinku a láká k návštěvě obyvatele celých Drážďan i turisty ze všech koutů světa. Čím je tak výjimečný?

Zámek leží asi 15 kilometrů od centra saského hlavního zemského města Drážďany. Považuje se za nejvýznamnější zámecký areál ve stylu chinoiserie v Evropě. Nadchne milovníky kultury, zahrad a krásných míst.

Unikátní zámek s jedinečným parkem

Pillnitz zakoupil v době baroka saský kurfiřt August Silný, který jej věnoval své nejoblíbenější metrese, hraběnce Anne Constancii von Cosel. Později upadla hraběnka v nemilost saského dvora a August nechal zámek v letech 1720 až 1724 přestavět. Byl osloven architekt Daniel Pöppelmann a podle jeho návrhu byly postaveny dva paláce: Wasserpalais (Vodní palác) u řeky Labe a Bergpalais (Horní palác) kousek od slunných labských svahů. Tak mohl vzniknout největší zámecký komplex v Evropě, který byl vytvořený v čínském stylu, tzv. Chinoiserie. Ten byl populární hlavně v 18. století. Tehdy evropští architekti napodobovali čínské exteriéry a interiéry.

Použity jsou zde ale i prvky benátské architektury a francouzského klasicismu.

Dnes se v palácích nachází Uměleckoprůmyslové muzeum a v Novém paláci je návštěvníkům k dispozici zámecké muzeum Schlossmuseum. V něm uvidíte královskou dvorní kuchyni, klasicistní sál se zdobenou kupolí i zdejší katolickou kapli.

Proč mají Němci nejlepší chléb na světě?

Fascinující zámecký park

V zámeckém parku se nachází přes 2000 dřevin a přes 600 rostlin. V každém ročním období je ideálním místem k procházkám. Na jednom místě se nachází zahrady v anglickém, holandském i čínském stylu. V dřívějších dobách se dvořané často vozili na řece Labi na reprezentativních gondolách a loďkách. Jedna z nich se dodnes nachází v parku na západní straně zámeckého komplexu. V oranžérii a sklenících kvetou palmy a vzácné cizokrajné rostliny.

Pillnitzká zámecká zahrada nebo také Rozkošná zahrada či Libosad se nachází mezi Vodním palácem a Horním palácem. V minulých letech byla restaurovaná podle předlohy z roku 1890. Vytvořili ji umělci a zahradní architekti Peter Joseph Lenné a Gustav Friedrich Krause.

Kolín nad Rýnem. Proč navštívit německé město s bohatou historií

Legendami opředená kamélie

O vzácné kamélii kolují mnohé legendy. Podle té nejuznávanější přivezl švédský botanik Karl Peter Thunberg ze své cesty do Japonska v roce 1779 čtyři rostliny kamélie do královské botanické zahrady Kew u Londýna. Jedna zůstala v Kew a ostatní tři měly být nechány v Hannoveru, Schönbrunnu a Pillnitz. Pokud by tato legenda byla pravdivá, byla právě ta na zámku Pillnitz jedinou, která přežila a daří se jí. Jedno je ale jisté. Kamélii zasadil v roce 1801 dvorní zahradník Terscheck tam, kde dodnes roste. Mohla by být stará tak okolo 230 let.

V současné době má kamélie 8,6 metrů na výšku a v průměru má takřka 11 metrů. Od poloviny února do poloviny dubna ji zdobí desetitisíce karmínově rudých květů. Každoročně se prodávají výhonky této rostliny. Můžete si tak odvézt domů zcela zvláštní kousek tohoto pohádkového místa.

Na zámku se nachází také vzácný čajovník, pocházející z jižní a východní Asie. Nejdříve byl chráněn před chladem komplikovanými dřevěnými a skleněnými konstrukcemi. Později, v roce 1992, byl postaven pojízdný skleník, který dokáže upravit teplotu, vlhkost vzduchu i větrání podle potřeby.

Praktické informace o dostupnosti a vstupném do zámku Pillnitz

Na zámek se můžete vypravit romantickým stylem jedním z kolesových parníků Saské paroplavby. Jeho kotviště se nachází hned pod zámeckým parkem. Užít si plavbu můžete i na historickém parníku. Ty zde absolvují tzv. Zámeckou plavbu a zpět. Plují proti proudu Labe, kolem tří nádherných zámků: Albrechsberg, Lingnerschloss a Eckberg. V Drážďanech mají parníky kotviště na nábřeží Terassenufer.

Zámecký park má otevřeno každý den od šesti hodin až do tmy. Zámecké muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum od května do října (út-ne) od 10 hodin do 18 hodin. Zbylé měsíce pouze soboty a neděle. Skleníky Palmenhaus a Kamelienhaus potom od poloviny února do poloviny května každý den od 10 hodin do 17 hodin.

Zhruba pět minut od hlavního vchodu do zámku se nachází parkoviště pro autobusy a automobily. Za auto zaplatíte 3 EUR na den.

Celodenní vstupenka do zámku, parku a skleníků: jednotlivé 8 EUR, snížené 6 EUR. Vstupné do parku a skleníků celodenní pro jednotlivce 3 EUR, snížené 2 EUR. Děti mladší 16 let mají vstup zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Pillnitz: nejkrásnější místo v okolí Drážďan s unikátní kvetoucí kamélií