Menu
JenProCestovatele
Německo

Kolín nad Rýnem. Proč navštívit německé město s bohatou historií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 12. 2018

Velký skvost a jedno z nejstarších měst Německa, Kolín nad Rýnem, nadchne milovníky historie, zábavy i techniky. Místo si užijí i děti, protože zde naleznete fantastická místa, která se jim budou líbit. Vyrazte z celou rodinou na nezapomenutelný výlet.

Kolín nad Rýnem patří k nejstarším městům Německa. První osada zde vznikla již v roce 50 před Kristem. Má přes milion obyvatel a jde o jedno z center kultury, kam se sjíždějí turisté z celého světa. Město se sice nachází ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, což je od našich hranic trochu dál než jiná města, stále je to pro české cestovatele snadno dostupné místo.

Katedrála svatého Petra

Gotická katedrála svatého Petra je sídlem kolínského arcibiskupa. Nachází se kousek od Rýna, na severním okraji dřívější římské kolonii. Je dlouhá 147 metrů, má věže vysoké 157 metrů. Tyto rozměry řadí Kolínský dóm mezi největší gotické katedrály a kostely vůbec. Katedrálu začali stavět v roce 1248, ale dostavěna byla až v letech 1823-1880. Od roku 1996 je součástí dědictví UNESCO.

Staré město

Historické centrum stojí takřka vždycky za to a nejinak je tomu i v Kolíně. Můžete obdivovat jedinečnou architekturu, dlážděné ulice i zajímavé budovy. Centrum bylo během druhé světové války takřka zničené, ale nyní byste to ani nepoznali.

Proč mají Němci nejlepší chléb na světě?

Synagoga Roonstrasse

Synagoga Roonstrasse patří k pěti pre-nacistickým synagogám, které byly zničeny 9. listopadu 1938 během útoků na majetky židů v době, kdy Německo ovládali nacisté. Během padesátých let došlo k přestavbě synagogy a nyní je centrem židovské komunity v Kolíně nad Rýnem. Interiéru vévodí obrovská modrá kopule. V roce 2005 navštívil synagogu papež Benedikt XVI. Jednalo se teprve o druhou návštěvu jakékoliv synagogy papežem.

Most Hohenzollernů

Železniční most přes řeku Rýn je dlouhý 409 metrů a široký 29 metrů. Svůj název získal podle rodu Hohenzollernů ze Švábska. Byl postaven na začátku 20. století v letech 1907 až 1911. Umožňuje železniční dopravu, ale i přechod pro pěší a cyklisty. Jako jediný také nebyl zničen bombovými nálety během druhé světové války, ale zničili ho sami Němci, protože nechtěli, aby se spojenecká vojska dostala do města. Po válce byl přebudován a dnes dotváří celkový obraz města.

Letiště Butzweilerhof

Butzweillerhof je bývalé civilní letiště, které vzniklo v roce 1912. Sloužilo až do padesátých let, pak bylo nahrazeno letištěm Bonn. Budovy z let 1935-1936 jsou vzácnými památkami a příkladem architektury letiště z meziválečného období.

10 nejlepších míst na koupání v Německu

Kostel svatého Martina

Romantický katolický kostel svatého Martina má základy postavené na pozůstatcích římské kaple. Kostel byl později přeměněn na benediktinský klášter. Současné stavby včetně stoupající věže, která je dominantou starého města, byly postaveny v letech 1150-1250.  Za druhé světové války byl kostel těžce poškozen. Po válce začala jeho rekonstrukce a opravy byly dokončeny v roce 1985. Od roku 2009 využívá kostel Jeruzalémské klášterní bratrstvo a je opět otevřen pro návštěvy.

Hahnentor

Historická brána postavená ve 13. století sloužila k zajištění západního přístupu do města ve středověku. Původně bylo takových bran kolem města dvanáct, ale zůstaly už jen čtyři.

Rýnský park

V Kolíně nemusíte celý den jen běhat po městě a navštěvovat památky. Chvilku relaxovat můžete třeba v parku na pravé straně řeky – Rýnském parku. Přes řeku k němu vede lanová dráha a její nástupní stanice se nachází u zdejší zoo a botanické zahrady. V parku můžete navštívit vyhlídkovou platformu Triangl o výšce 100 metrů. Výhled na centrum města i Kolínský dóm je skutečně úchvatný. Park o rozloze asi 40 hektarů patří k nejkrásnějším v Německu a v teplém počasí je jako stvořený pro piknik a posezení.

Zoo Cologne

Nádherná zoologická zahrada dává domov více než 7000 zvířatům z více než 700 různých druhů. Byla založená v roce 1860. Aktivně se účastní ochrany ohrožených zvířat. V zoo navštivte určitě halu deštného pralesa, opičí dům či park se slony.

Jak se dostat do tropů za pár hodin autem? Navštivte Tropical Islands

Kolín nad Rýnem a jeho festival

Populární událost, která trvá týdny a týdny. Často se jí přezdívá „Páté roční období“. Začíná vždy 11.11. v 11. hodin. Jeho vrcholem je tzv. Rosenmontagszug, což je bláznivé období odehrávající se v březnu. To se pořádají karnevalové průvody a velkolepé oslavy konce zimy. V tento den se v Kolíně sejde přes milion lidí v maskách a různých kostýmech. Je opravdu třeba se připravit na den plný šílenství. Lidé slaví a neberou příliš ohledy. Není to tedy pro každého.

Při návštěvě Kolína určitě nezapomeňte na návštěvu některé z místních hospůdek či barů. Panuje zde veselá a srdečná nálada, zejména díky zdejšímu pivu – Kolínskému, které si místní vaří podle tradičních receptur. V takových těch starých a klasických hospůdkách se ještě navíc stále dodržuje tradiční zvyk nosit jedno pivo za druhým. Oblíbené jsou i mnohé restaurace a bary, ve kterých můžete dokonale nasát místní atmosféru.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Kolín nad Rýnem. Proč navštívit německé město s bohatou historií