Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Zdravější stravování u leteckých společností? Průzkum ukazuje, jaká je skutečnost

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 1. 2018

Potraviny v letadlech mají tendenci být víc než jen prostředek k ukojení hladu, měly by být i potěšením a příjemným zpestřením letu. Charles Platkin, PhD, ředitel New York City Food Policy Centre na Hunter College, se snaží odhalit, jak moc zdravé či nezdravé jídlo se v letadlech podává.

Pro potřeby průzkumu bylo osloveno 12 hlavních leteckých společností, aby uvedly informace o možnostech svého podávaného jídla i sladkostí v letadle. Platkin vychází z počtu kalorií, výživy, inovací v menu i transparentnosti (některé letecké společnosti jsou v uvádění informací o tom, co se nachází v jejich jídle upřímnější než ostatní). Podle Platkina záleží na aeroliniích. Lidé mají možnost zvolit si, jakou leteckou společností poletí, ale už si nemohou zvolit, jaké jídlo budou jíst. Každá letecká společnost dostala „zdravotní“ hodnocení na stupnici od 1 do 5, přičemž 5 je nejvyšší ohodnocení. V letošním roce se na prvním místě umístily společnosti Delta a Virgin America, přičemž obě dostaly 4 body, za nimi Air Canada a JetBlue. Poslední byly havajské aerolinky.

V průzkumu žádná letecká společnost nedosáhla na nejvyšší hodnocení, tedy 5.

Delta Air Lines

Spolupráce při poskytování nutričních informací: skvělá

Hodnocení zdraví: 4 hvězdičky

Průměrné celkové kalorie: 480

Společnost byla až překvapivě ochotná sdílet potřebné informace, představit různorodost nabídek i ukázat, jak klesla průměrná hladina kalorií v boxech, jídlech i individuálních občerstveních. V roce 2016 to bylo 527 a v následujícím roce už 480 kalorií. Delta také začala nabízet bezplatné jídlo v ekonomické třídě na vybraných letech.

Nejoblíbenější jídla: mandle (124 kalorií), veganské menu, Snapea Crisps (mandle, hummus, quinoa, paprika a další položky – 665 kalorií), ovocné a jogurtové kontinentální snídaně (345 kalorií), sezamový nudlový salát (345 kalorií) nebo řecké mezze (330 kalorií).

Virgin America

Spolupráce při poskytování nutričních informací: skvělá

Hodnocení zdraví: 4 hvězdičky

Průměrné celkové kalorie: 340

Aerolinky Virgin America se o zdravější možnost stravování a větší vyváženost kalorií a živin začaly zajímat hned od okamžiku, kdy byl provoz letecké společnosti zahájen.

Nejoblíbenější jídla: občerstvení Creative Snack Brain Smart Nut Mix (510 kalorií) a Hail Merry Seasoned Nut Blend (220 kalorií), vegetariánské jídlo (420 kalorií) či pochoutka s kuřecími prsíčky na grilu, čerstvou zeleninou a humusem (440 kalorií).

Air Canada

Spolupráce při poskytování nutričních informací: velmi užitečná

Hodnocení zdraví: 3,75

Průměrné celkové kalorie: 320

Nejoblíbenější jídla: Skotidakis – beztučný vanilkový řecký jogurt (90 kalorií), Avocado Smash Box s čerstvým guacamolem, cheddar sýrem, tvrdým vařeným vejcem, plátky jablek, chlebem a chilli vločkami (590 kalorií).

JetBlue Airways

Spolupráce při poskytování nutričních informací: Poměrně užitečná

Hodnocení zdraví: 3,75

Průměrné celkové kalorie: 337

Nejoblíbenější jídla: Amp Up Box s humusem, ovocnými kousky, olivami, krekry, mandlemi a dalšími dobrotami (425 kalorií), rychlá svačina jogurt a granola (210 kalorií), guinoa salát (320 kalorií).

Jak se dobře vyspat na letišti? Přinášíme několik praktických rad

Americké aerolinky

Spolupráce při poskytování nutričních informací: podprůměrná

Hodnocení zdraví: 2,5

Průměrné celkové kalorie: 446

Nejoblíbenější jídlo: humusová krabička jako občerstvení (220 kalorií), kuřecí rýže na oběd (401 kalorií).

Havajské letecké linky

Spolupráce při poskytování nutričních informací: hrozná/nereaguje

Hodnocení zdraví: 1

Průměrné celkové kalorie: 568

Podle Plaktina byli zástupci leteckých společností velmi nesdílní v podávání informací o výživových hodnotách a jídlech, které mohou dostat cestující na palubě jejich letadel. Proto musel výsledky se svým týmem pouze odhadovat. Havajské letecké linky každopádně nabízí bezplatné jídlo s vysokým počtem kalorií. V Plaktinově hodnocení se dokonce ukázalo i průměrné číslo 971 kalorií.

Nejoblíbenější jídlo: hummus a pita chléb (197 kalorií).

Ve své zprávě nakonec Plaktin uvedl, že nejlepší je si před nástupem do letadla něco dobrého k jídlu dát, protože v letadle na vás čekají kalorické a těžké bomby, které navíc ani příliš dobře nechutnají.

České aerolinie

A jaké občerstvení nabízí ČSA? Do žádného průzkumu sice česká letadla zapojena nejsou, ale o možnostech občerstvení poměrně dobře informují na svých internetových stránkách. Cestující v třídě Business dostávají prvotřídní jídlo v ceně letenky na všech linkách po Evropě a na Blízkém východě. Na linkách s dobou letu do tří hodin vám nabídnou studené menu (studené jídlo, dezert a čerstvé pečivo s máslem) a k tomu studené a teplé nealkoholické i alkoholické nápoje. Na linkách nad tři hodiny, a také do/z Moskvy a Petrohradu dostanete teplé menu (teplé jídlo, salát, dezert a čerstvé pečivo s máslem) a k tomu neomezený výběr studených a teplých nealkoholických a alkoholických nápojů.

V cestovní třídě Economy dostanete na krátkých linkách po Evropě a na Blízký východ bezplatné občerstvení pouze v cenovém balíčku FLEX. Dostanete lehký snack (ciabatta plněná šunkou a zeleninou, čokoládový bonbon a voda).

Jak si vybírat letecké společnosti. Co víme o jejich komfortu a bezpečnosti?

Teplé nebo studené jídlo si můžete objednat předem u balíčků LITE nebo PLUS nejpozději 24 hodin před odletem. Ke každému zakoupenému menu dostanete na výběr ze tří druhů nápojů (nealkoholického, teplého a alkoholického). Během letu je také možné si něco zakoupit v nabídce palubního občerstvení BUI-ON-BOARD (obložená bageta, lehký slaný nebo sladký snack, teplé či studené nealkoholické nápoje).

Na dálkových linkách a středně dlouhých letech máte kompletní občerstvení na palubě již v ceně letenky. Dostanete během letu dva servisy s možností výběru jídla. Veškeré jídlo je podle vyjádření aerolinek připravováno z prvotřídních a čerstvých surovin. Možná, že by ČSA nakonec předčila svým jídlem i leckteré velké zahraniční letecké společnosti.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Zdravější stravování u leteckých společností? Průzkum ukazuje, jaká je skutečnost