Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

16 měst, kam byste se měli podívat alespoň jednou za život

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 10. 2017

Plánujete nějakou cestu, ale nevíte pořádně kam vyrazit? Proč tentokrát nezvolit něco méně obvyklého. Místo, kam se většinou zájem turistů tolik neobrací. Podívejte se na 16 úchvatných měst, která byste měli alespoň jednou za život navštívit.

1. Terst, Itálie

Často neprávem opomíjené přístavní město u italsko-slovinských hranic má mnoho co nabídnout. I když se nemůže pochlubit velkým slunnými plážemi, rozhodně vás naláká vůně moře, kávy a příjemná atmosféra. Kdysi nejdůležitější přístav rakousko-uherské monarchie láká k návštěvě.

Terst, Itálie

2. Vratislav, Polsko

Vratislav (Wroclaw) se může pochlubit titulem Evropského hlavního města kultury a rozhodně si to zaslouží. Největší město ležící v jihozápadním Polsku při soutoku řek Odry a Olavy a historické hlavní město Slezska láká turisty na památky, kulturu a výtečnou kuchyni.

3. Aarhus, Dánsko

Aarhus je druhé největší město Dánska a významným námořním přístavem. Město je zároveň i hospodářským a kulturním střediskem Jutska a navíc zde sídlí i druhá největší dánská univerzita s 22 tisíci studenty, která byla založena už roku 1928.

Čtěte také: Kam cestovat 2017. 9 míst, která musíte navštívit

4. Tavira, Portugalsko

Kouzelné a architektonicky velmi zajímavé město v regionu Algarve v Portugalsku nadchne nádhernými a dlouhými plážemi. Oddělují je od sebe ramena řeky Ria Formosa a celý dojem dokreslují i kopce se s vonícími ovocnými sady. Samotné město je plné krásných domů, dlážděných ulic a živých náměstí.

5. Segovia, Španělsko

Středověké městečko je posazené na skalnatém hřebeni a v době své největší slávy bývalo i sídlem parlamentu. Nejznámější památkou je zde římský viadukt, který je postaven ze žulových kvádrů. Za vidění stojí i dominanty města: Katedrála, která byla dostavěna v 16. století a pohádkový Alcázar, který vypadá jako zámek v Disneylandu.

6. Nantes, Francie

Nantes je velké a lidnaté město v západní Francii. Největší jeho chloubou je historické centrum se starými památkami, administrativními budovami, malými obchůdky i novějšími příměstskými domy a byty.

7. Gdaňsk, Polsko

Replika námořní lodi a nádherné domy u městských doků jsou obrázkem, který se nikdy neokouká. Podobně okouzlující je i celé historické centrum. Je možné ho srovnat i s dalším polským klenotem Krakovem. Malebné uličky plné cihlových domů, kaváren, restaurací a obchůdků lákají ke zhlédnutí a navštívení. Každý si zde najde něco zvláštního.

Čtěte také: Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

8. Sion, Švýcarsko

Sion je hlavní město švýcarského kantonu Valais. Najdete ho v jihozápadní části Švýcarka u řeky Rhony. Město je sídlem sionské římsko-katolické diecéze. Ta patří k nejstarším v zemi, a také k nejstarším severně od Alp.

9. Tbilisi, Gruzie

V Gruzii můžete na jednom místě vidět prvky socialistického realismu i orientální středověkou architekturu. Vše dohromady vytváří neopomenutelnou atmosféru. Tbilisi je jedním z měst, kde vám nebude stačit jen jedna návštěva a budete se sem chtít znovu vrátit.

10. Skopje, Makedonie

Metropole Skopje leží v severní části země u řeky Vardar a patří jí nejvyšší příčka ze všech makedonských měst. Její historie sahá až do období před naším letopočtem. V současnosti patří mezi velmi rychle se rozvíjející se hlavní města v Evropě. Staré komunistické budovy se dočkaly nového kabáty, v centru přibylo velké množství moderních stavem, muzeí, mostů, soch a památníků, které mají ukazovat krásnou historii. Nadchnou vás široké promenády s elegantními restauracemi, malé kavárničky i noční kluby.

11. Braga, Portugalsko

Braga je třetí největší město v Portugalsku. Někdy se nazývá také portugalský Řím či město arcibiskupů. Je velmi provázána právě s křesťanstvím. Ne nadarmo zde potkáte kostel či památku, která má souvislost s náboženstvím, na každém rohu. Město stojí na malebném kopci a je nádherné v kterémkoliv ročním období.

12. Eger, Maďarsko

Krásné historické město mezi pohořími Mátra a Bükk je vyhledávané mnoha turisty. Aby také ne. Skrývá nejednu významnou památku, termální lázně a vydávají se odtud lidé do hor v okolí. Krásné jsou i úzké uličky v centru města a večer vyniknou osvětlené památky. Město na vás zanechá velmi silný dojem. Nejvýznamnější památky jsou bazilika, hrad a minaret.

Čtěte také: Jak vybrat hostel, kde si užijete zábavu i soukromí

13. Lübeck, Německo

Lübeck je klenot Baltu, a přesto ho čeští turisté ani zdaleka tak nenavštěvují, jak by měli. Hlavní město středověké Hanzy nabízí ohromné množství zážitků. Ochutnat můžete vyhlášený marcipán i se podívat do mnoha památek v UNESCO. Lübeck je město svobody, práva a blahobytu, protože právě zde vznikla slavná Hanza, kterou někteří považují za předvoj dnešní Evropské unie.

14. Bregenz, Rakousko

Na břehu Bodamského jezera leží město Bregenz, ve kterém žije asi 28 tisíc obyvatel. Je moderní a rušné, ale díky mnoha historickým památkám neztrácí svou historickou atmosféru. Nachází se nedaleko hranic s Německem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem. Dělí se na dvě hlavní centra. Jedno se rozkládá hned u jezera a je spíše modernější a horní svým historickým jádrem Oberstadt nadchne milovníky památek.

Bregenz, Rakousko

15. Maribor, Slovinsko

Maribor je druhé největší město Slovinska. Má také druhou největší univerzitu v zemi a je i druhým nejznámějším hned po Lublani. Město je významným kulturním i hospodářským centrem. Jsou zde k vidění významné historické památky, mezi které patří zachovalé měšťanské domy a kostely. V úzkých tajemných uličkách si na své přijdou romantické povahy. Krásné procházky, sportovní vyžití i ochutnávky vín, to vše Maribor nabízí.

16. Plovdiv, Bulharsko

Druhé největší město Bulharka je velmi atraktivní a živé. Podle některých názorů dokonce v mnohém předčí i Sofii. Najdete zde mnoho historických, kulturních i zábavných atrakcí. Plovdiv má asi 350 tisíc obyvatel a leží na řece Marica u podhůří Rodopů. V horských údolích se ukrývá věhlasný Bačkovský klášter. K nejpůsobivějším patří rozhodně římský amfiteátr, křivolaké uličky i množství historických domů s balkony a arkýři.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

16 měst, kam byste se měli podívat alespoň jednou za život