Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak vybrat hostel, kde si užijete zábavu i soukromí

Předtím, než rezervujete svoje nízkorozpočtové ubytování, je dobré vědět, co od něj přesně očekáváte. Chcete se seznámit s ostatními cestovateli, nebo mít soukromí? Trochu od obojího? Poradíme, jak vybrat hostel. 

Před tím, než rezervujete svoje ubytování  místě příštího dobrodružství, ujasněte si svá očekávání.

Hostel = víc než levné ubytování

O tom, že hostel nemusí být (a na většině míst světa není) špinavé místo s odpornou koupelnou a štěnicemi, kam se podíváš, vás přesvědčovat nebudeme. Každý cestovatel má negativní zkušenost jak s hostely, tak hotely: vždy záleží na konkrétním místě, personálu a dalších okolnostech.

Hostel je ale kromě ekonomického noclehu také skvělým místem pro seznámení se s ostatními cestovateli: získáte skvělé tipy pro destinace, kam máte namířeno, jako jsou restaurace, co navštívit a za co raději neutrácet peníze. Mimo jiné vám spolucestovatelé doporučí i hostel ve vaší příští zastávce. Nepodceňujte tuto součást ubytování se v hostelu, může být velmi užitečná.

Jak vybrat hostel – kde hledat

Ačkoliv hostely najdete na velkých serverech typu booking.com, zaměřte se na ty, které jsou pouze hostelové: získáte větší výběr a zajímavé cenové rozpětí. Může to být Hostelworld.com nebo HostelBookers.com. Pokud se chystáte do Jihovýchodní Asie, nejlevnější ubytování najdete na rezervační službě Agoda.com. Hostely (a hotely) za akční cenu můžete najít také na Airbnb.

Jak vybrat hostel – podle příslušenství

Ze všeho nejdřív se zeptejte sami sebe: co od ubytování očekáváte? Trochu luxusu za příznivou cenu anebo totální lowcostovou senzaci? Pokud nemáte opravdu hluboko do kapsy v momentě cestování, nedoporučujeme vybírat úplně nejlevnější hostel, který najdete, protože se většinou nachází daleko od všeho, co chcete ve městě navštívit, chybí mu základní vybavení jako klimatizace nebo větrák (v teplých destinacích) či teplá voda. S hygienou to také nemusí být podle vašeho standardu.

Jak vybrat hostel – na co dát pozor

Internet

Wifi připojení je dnes samozřejmostí, ačkoliv v některých hostelech funguje pouze ve společenské místnosti, a nikoliv na pokoji, anebo je signál slabý. To zjistíte z referencí hostů, kteří zde byli před vámi.

Chlazení/ohřívání pokoje

Zkontrolujte, co váš vybraný pokoj nabízí. V teplých destinacích se v noci bez klimatizace nebo větráku nevyspíte, v těch studených se zase hodí možnost si přitopit. Sice nejspíš plánujete trávit většinu času objevováním města či jeho obyvatel, nicméně je dobré být připraven na situaci, kdy vám například nebude dobře, nebo budete chtít z tepla pokoje odeslat pár emailů.

Jak funguje AirBnb. Zkušenosti a tipy pro skvělé ubytování

Snídaně

Každý hostel má snídaňový systém zařízen podle sebe. V některých nabízejí klasický breakfast set: toustový chleba+ marmeláda + máslo + čaj a káva. Někde přidají i míchaná vajíčka a ovoce. Opět se můžete poučit z online recenzí vašich předchůdců.

Snídaně v hostelu je výhodná, protože vyjde levně, a pokud nemáte speciální požadavky, nemusíte přemýšlet o tom, kde budete snídat nebo první den hledat supermarket. Jídlo si každopádně můžete nakoupit a posnídáte podle svého gusta. Pokud víte, že chcete každý den objevovat nové kavárny nebo si dát jako první ranní občerstvení ovoce z trhu, rovnou hostelovou snídani berte jen jako doplněk pro případ vlatní lenosti.

Lokalita

O ceně hostelu většinou rozhoduje také jeho umístění. V srdci historického centra si připlatíte, ale zase neutratíte za dopravu k turistickým atraktivitám (nebo nestrávíte mnoho času chozením pěšky). Zkontrolujte, jestli je snadné se do hostelu dostat z letiště, případně vlakové nebo autobusové stanice, odkud přijíždíte a na mapě najděte místa, která chcete v destinaci navštívit. Pokud je hostel příliš daleko od všeho, raději zvolte jiný. Ve finanční tísni využijte služeb vzájemného ubytování Couchsurfing.com.

Bezpečnost

Na cesty si s sebou vždy berte malý zámeček, který můžete použít na uzamknutí svých věcí. V některých hostelech je velký úschovný prostor přímo pod vaší postelí s možností uzamknutí celého batohu. Většina ubytování nabízí tzv. lockers, malé uzamykatelné skříňky na uschování osobních věcí, dokumentů, apod. buď přímo na pokoji, nebo ve společných prostorách.

V hostelu je každopádně pravděpodobnost, že vám někdo odcizí sprchový gel ze sprchy daleko pravděpodobnější, než že vás někdo ve spánku přepadne a bude hledat peněženku.

Pro ženy, které cestují samy: pro vlastní dobrý pocit hledejte hostely, které mají některé z pokojů vyhrazeny pouze pro ženy (women only dorms).

Osobní hygiena

Pokud nechcete, v hostelu nemusíte sdílet sociální zařízení se všemi návštěvníky. U konkrétního pokoje je na rezervačním serveru vždy uvedeno, zda sdílíte záchod a koupelnu se všemi, nebo je společná jen pro váš pokoj (což může být 6-8 lidí). Pokud cestujete v páru a rezervujete dvoulůžkový pokoj, může být sociální zařízení na chodbě a tedy sdílené několika pokoji, anebo přímo na pokoji jen pro vás. V případě jednolůžkových pokojů je to podobné.

Jak vybrat hostel – party hostel a další speciality

Některé hostely mají v názvu nebo popisu slovo party. Jedná se o hostel, kam se cestovatelé jezdí nejen ubytovat, ale také seznámit a popít společně pár drinků. Tyto hostely často organizují vlastní pub crawl (celonoční party v podobě túry po barech) a jejich příslušenstvím je bar s akčními drinky. Často jsou o něco dražší a mají střechu, na které několik dní v týdnu pořádají grilovačku s hudbou.

Party hostel je pro vás, pokud cestujete sami a chcete poznat nové lidi. Tady to jde automaticky a začíná to starou dobrou otázkou: Where are you from? Naopak pokud toužíte po spíše romantickém pobytu a v noci chcete mít klid, raději zvolte jiné ubytování. O úrovni hluku v místě hostelu (a v něm samotném) vás opět mohou informovat uživatelské recenze.

Víte už předem, že si chcete projet město na kole, ale to svoje si s sebou neberete? Hledejte rovnou hostel, který nabízí jeho zapůjčení. Některé hostely jsou zaměřeny na sporty jako je právě cyklistika, surf (v plážových oblastech), a další mají posilovnu a bazén: jeden takový sport hostel je v Barceloně.

Jak vybrat hostel – je to vhodné pro páry?

Ano! Tedy pokud jeden z vás netouží po vířivce a šampaňském na pokoji. Luxusní vymoženosti od hostelů (většinou) neočekávejte, čistotu a soukromí ano, pokud budete vybírat pozorně. Prohlédněte si galerii hostelu a počítejte s tím, že ve skutečnosti budou interiéry vypadat o něco hůře než na fotkách.

Některé hostely nenabízí společné pokoje se 16 či 8 postelemi v jedné místnosti, ale specializují se na dvoulůžkové pokoje. Předem si společně ujasněte, co od ubytování očekáváte, ať na místě nedojde ke zklamání a hádce.

Jak vybrat hostel – podle ceny

Ceny hostelů se liší podle země, umístění ve městě, příslušenství, stáří budovy, hygienických podmínek apod. V turistických městech Evropy počítejte s vyššími cenami, které mnohdy mohou konkurovat luxusnímu hotelu v Jihovýchodní Asii. Projděte si několik serverů, ať zjistíte průměrnou cenu, případně se zeptejte zkušenějších cestovatelů na facebookových skupinách, za jakou cenu pořídíte dobré ubytování v konkrétní oblasti.

Jak získat slevu na Airbnb. 5 zaručených tipů

Některé tzv. boutique hostely mají sofistikovaný design a cena může být daleko od vašeho nízkorozpočtového plánu. Pokud míříte do nejnižších cenových hladin, vždy zkontrolujte recenze předešlých hostů, ať víte, co máte očekávat.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak vybrat hostel, kde si užijete zábavu i soukromí