Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

6 jednoduchých tipů, které pomohou hladce cestovat lidem s postižením

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 5. 2018

I když má člověk nějaké postižení, ať už viditelné na první pohled nebo ne, neznamená to, že nemůže cestovat, aniž by byl odkázán na někoho dalšího. Několik jednoduchých tipů vám pomůže vydat se na dlouhou cestu bez obav.

Časy se pomalu mění a cestujících, kteří používají invalidní vozíky, mají zrakové, sluchové nebo jiné postižení přibývá. Hotely, muzea i kulturní památky nabízí mnohem větší dostupnost než kdykoliv předtím. Jak s postižením cestovat bez zádrhelů?

Informujte předem leteckou společnost a požádejte o pomoc

Požádejte o pomoc leteckou společnost, ať již při rezervaci letenek nebo několik dní před vaším odletem. Značně to ulehčí čas strávený na letišti. Mnoho aerolinií má k dispozici zaměstnance, který se o vás postará a pomůže s vozíčkem (pokud ho potřebujete) nebo bude jinak asistovat při odbavení. O pomoc můžete požádat i při přistání na místě určení. Někteří dopravci také umožňují doprovod zrakově postiženého člověka na palubu letadla bezplatně (pokud ho rezervujete jako svého průvodce minimálně 48 hodin před odletem).

Služby obvykle nebývají za poplatek, ale pravidla se liší podle letecké společnosti a mohou záviset na dostupném personálu i zdravotním postižení, proto se ujistěte, že jste si vše s dopravcem objasnili ještě předtím, než se vydáte na cestu.

Jaké chyby děláme při cestování? Poznejte 8 nejčastějších

Informujte hotel v předstihu

Většina hotelů ve všech cenových kategoriích vítá turisty se zdravotním postižením. Klíčové je vždy informovanost. Pokud máte nějaké specifické potřeby, informuje hotel včas. Například v případě invalidního vozíku požádejte o přeměření dveří u vchodu, do pokoje a popřípadě do koupelny. Zeptejte se také na výtah do patra nebo plošinu. V opačném případě požádejte o pokoj v přízemí. Většina ubytovacích zařízení nebude mít problém vašemu přání vyhovět, a pokud ano, asi to nebude ta správná volba. Stejně tak pro zrakově postižené může být poměrně velký problém zúčastnit se snídaně formou bufetu nebo kontinentálních snídaní, když sebou nemají průvodce. Můžete buď poprosit někoho z hotelového personálu, z hostů či požádat o snídani na pokoj.

Najděte si cestovního agenta

Existují agentury, které se specializují na práci s osobami se zdravotním postižením a dokáží zajistit všechny detaily vaší cesty, včetně rezervace letenek, prohlídek pamětihodností a dalších nezbytností. Mohou zajistit, abyste získali všechny potřebné informace, ověřit, že hotely, střediska i restaurace, které vás zajímají, jsou přístupné a poskytují další služby pro váš pohodlný pobyt.

Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování

Zarezervujte si správného průvodce

Takřka v každé zemi se dá najít průvodce, který má zkušenosti s prací s cestujícími se zdravotním postižením. Tito průvodci vám budou velkou pomocí, protože vědí, jaké památky, restaurace a jiná místa jsou pro vás vhodné a uzpůsobené.

Někteří průvodci znají i znakový jazyk pro komunikaci s osobami, které neslyší nebo vlastní dopravní prostředek vhodný k přepravě handicapovaných lidí. Pokud nějaký handicap máte, jistě pro vás bude mnohem výhodnější zapojit se do skupiny, kde si můžete vše užít a nebudete ochuzeni o polovinu aktivit, které ostatní budou provádět. Vhodní průvodci se dají vyhledat na internetu, např: na stránkách TripAdvisor.

Speciální prohlídka

Některé cestovní kanceláře nabízí soukromé a skupinové výlety pro osoby se zdravotním postižením. Tyto přednastavené trasy zohledňují přesně to, co potřebujete, takže si nemusíte nic sami zařizovat. Bez problémů se tak dostanete i do zemí jako je Peru či Japonsko. Není problém se vydat na dobrodružné plavby nebo na exkurzi afrických volně žijících živočichů. Takové cesty umožňuje AccessstoAfrica Safari či Endeavour Safari.

Je cestování s miminkem problém? Mladá maminka dokazuje, že ne

Navštivte muzea se speciálním programem

Cestování s postižením

Mnoho muzeí po celém světě se stará o návštěvníky s postižením mnoha různými způsoby. Například Guggenheim v New Yorku nabízí okružní prohlídky a workshopy pro zrakově postižené v oblasti umění a vzdělávání prostřednictvím slovního popisu, konverzace a smyslových zkušeností. Prohlídky nabízí zdarma. Jedinou podmínkou je včasná rezervace. Zjistěte, jaké služby muzeum nabízí tím, že jednoduše zavoláte na jejich infolinku či napíšete e-mail. Dostupné bývají také informace na webových stránkách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 jednoduchých tipů, které pomohou hladce cestovat lidem s postižením