Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

7 turistických destinací, které budou do deseti let v hledáčku turistů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 5. 2018

Před několika lety Turecko turisticky kvetlo. Cestující milovali krásné pláže, zajímavá města i mnoho památek. Tyto věci se v zemi nacházejí stále. Časté nepokoje, humanitární krize na jedné z hranic, několik teroristických incidentů ve velkých městech a řada výstrah pro turisty od zahraničních vlád zapříčinila, že země už není tak atraktivní jako kdysi. A takové je cestování. Některá místa jsou velmi lukrativní, pak najednou propadnou a zase se zvednou. Za deset let se toho může hodně změnit. Které turistické destinace mají šanci, že za deset let z nich budou lákavé kouty světa?

Jak to vypadalo před deseti lety? V té době lidé ještě cestovali do Sýrie, Egypt byl na vrcholu oblíbených turistických destinací.  Pro cestovatele je obtížné předpovídat, která z destinací, které jsou populární nyní, se v dalších deseti letech stanou místy, kam noha turisty takřka nevkročí. A možná ještě obtížnější je předpovědět, které ze současně nepopulárních míst se v dalším desetiletím změní na cíle, které budou chtít všichni navštívit.

Existují ovšem určitě předpoklady a odhady, jenž některým destinacím předpovídají pozitivní budoucnost. Jaké země by mohly být za deset let turisticky atraktivní?

Zimbabwe

V Zimbabwe se již situace začala pomalu měnit. Roberta Mugabeho nahradil Emmerson Mnangagwa. V zemi zavládlo vzrušení a pocit očekávání. V příštích deseti letech zemi čeká zotavování se z Mugabeho roků. Má ovšem velký potenciál k tomu, aby se stala jednou z největších světových destinací, kde lidé mohou zažít mnoho dobrodružství, objevit spoustu přírodních zajímavostí a krás (Viktoriiny vodopády, národní park Hwange, národní parky Mana Pools a Matobo) nebo moderní i starodávnou kulturu. Jestliže se politická a bezpečnostní situace stabilizuje, stane se Zimbabwe turisticky velmi oblíbeným místem.

Severní Korea

Tahle představa zní možná až bláznivě. Že by se jedna z nejvíce izolovaných zemí světa otevřela pro turisty. Lidé však milují výzvu, milují nové, vzrušující a exotické. Již nyní existuje poměrně slibný dialog s Jižní Koreou a objevují se náznaky toho, že severokorejský režim chce spolupracovat se zbytkem světa. Dalších deset takového pokroku a cestovatelům se otevřou i brány této části světa.

Írán

Každý, kdo už někdy Írán navštívil, musí pociťovat silnou frustraci v tom, jak je země zobrazována některými jinými státy, jako zlověstný nepřítel a špinavý stát. Na některých místech opravdu není bezpečnostní situace ideální, ale v jiných částech se setkáte s ochromnou pohostinností i okouzlujícím prostředím. Situace se zde začala pomalu měnit už po dohodě o omezení jaderného programu, kdy se turisté začali pomalu vracet. Snad současné zrušení této dohody dobře rozjetý návrat turismu do země nezhatí.

Egypt

Po dlouho trvajících nepokojích, teroristických útocích i velmi nestabilní politické situaci se lidé opět do Egypta vrací a znovu se stává cílem dovolených. Lidé sem chtějí jezdit, protože země má příliš mnoho co nabídnout, aby na ní turisté zanevřeli nadobro. Pokud zůstane situace stabilní, brzy se zase Egypt probojuje mezi nejoblíbenější turistické destinace.

Dovolená v Egyptě. Co navštívit a proč nabízí mnohem víc než jen pyramidy

Filipíny

Filipíny mají pověst poměrně rizikového státu, který prezident Rodrigo Duterte řídí železnou rukou. Policie zde má dokonce povolení zastřelit podezřelé z prodeje drog. V současné době je navíc zavřený i nejoblíbenější turistický cíl Filipín, ostrov Boracay, kvůli ochraně životního prostředí. Filipíny mají nevalnou pověst, co se týká bezpečnosti pro turisty, ale přesto jsou lákavé a určitě se sem v budoucnu začne vydávat mnohem víc turistů.

Turecko

Turecko je krásná, zajímavá a příjemná země. Ale věci se v této části světa velmi rychle mění. Proto může situace za deset let vypadat úplně jinak. Možná skončí vláda prezidenta Erdogana, možná se situace v Sýrii začne stabilizovat anebo se jen turisté rozhodnout, že budou věřit v bezpečnost turistických letovisek a z Turecka bude opět obrovsky populární země.

11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu

Libye

Spíš než pohodová dovolená se mnoha lidem při vyslovení názvu Libye vybaví bývalý prezident Muammar Kaddáfí a občanské nepokoje, nestabilita země. Věci se ale v čase mění a turisty jistě nakonec přiláká Leptis Magnou, největší a nejzachovalejší římské ruiny na světě, 1700 kilometrů pobřeží a mnoho míst zařazených na seznam UNESCO.

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Právě čtete

7 turistických destinací, které budou do deseti let v hledáčku turistů