Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Bezděz je hrad, kde věznili mladého Václava. Na tajemnou atmosféru místa nedal dopustit K. H. Mácha

Populární Bezděz, který bývá spojován se jménem K. H. Máchy, je dnes už zřícenina, byť velmi dobře zachovalá. Má však velmi bohatou historii a bývá hojně navštěvována turisty. Nachází se u stejnojmenné vesnice na šest set metrů vysokém vrchu v Dokeské pahorkatině, kousek od města Doksy v Libereckém kraji. Bezděz proslul také tím, že byl na něm vězněn mladý král Václav.

Historie hradu Bezděz

Hrad založil panovník Přemysl Otakar II. ve 13. století na místě mnoha rašelinišť a bažin, dodnes pověstné svou tajuplnou a melancholickou atmosférou. Nový hrad Bezděz měl nahradit o něco starší Housku, která už potřebám krále příliš nevyhovovala. Dokončení hradu se však panovník nedožil, neboť zemřel v bitvě na Moravském poli. V zimě roku 1279 nechal na nově vzniklém hradě Ota Braniborský uvěznit sedmiletého krále Václava s jeho sestrou Anežkou a matkou Kunhutou, vdovou po Přemyslu Otakarovi II.

Věznitel spoléhal na to, že matka své děti neopustí. Kunhuta se však z jedné ze svých vyjížděk z hradu zpátky už nevrátila. Kroniky píšou o tomto jejím činu s údivem a opovržením. Václav II. pak na Bezdězu zůstal až do svých dvanácti let, kdy se ujal vlády pod vedením matčina milence Záviše z Falkenštejna.

Ve 14. století se pak na hradě střídali majitelé. Jedním z nich byl například Berka z Dubé. V roce 1348 hrad získal panovník Karel IV., který na něm opakovaně pobýval. V této době byly pod hradem vybudovány rybníky, včetně dnešního Máchova jezera. Dále se opět za dramatických okolností střídali na hradě jeho vlastníci. V 16. století byly založeny nové rybníky a hrad už nebyl typickým sídlem pro šlechtické rodiny.

Máchovo jezero: kraj pověstí, zajímavých míst, památek i krásné přírody

Klášter pro mnichy na Bezdězu

Na začátku třicetileté války byl poškozen císařským vojskem, vydrancován a zapálen. Albrecht z Valdštejna se pak pokoušel hrad přestavět na novodobou pevnost, ale později od toho upustil a nechal na hradě zřídit augustiniánský klášter pro mnichy, kteří však na hradě zrovna často nepobývali. Hrad už pak ale spíše sloužil církevním účelům a jeho zámecká kaple se v 18. století stala významným poutním místem.

Josef II. pak nechal klášter zrušit a hrad se postupně měnil ve zříceninu, která především v 19. století lákala romantické umělce. Bezděz opakovaně navštěvoval K. H. Mácha, jemuž se stal velkou inspirací pro jeho tvorbu, a to jak básnickou, tak i výtvarnou, neboť hrad i několikrát nakreslil.

Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách

 

Hrad Bezděz a jeho okolí

Na počátku 20. století se hrad začal postupně opravovat a prováděly se různé rekonstrukce až do nedávné doby. A co si můžete na Bezdězu prohlédnout dnes? Prohlídkový okruh zahrnuje unikátní raně gotickou hradní kapli, později zasvěcenou Panně Marii, kde se konají svatby, dále královský palác, purkrabský palác, Čertovu věž, manský palác a nově otevřený templářský palác na druhém nádvoří, kde se nacházejí archeologické nálezy, středověký model hradu a mučící nástroje.

K hradu vede několik turistických značek i cyklostezka. Cesta přímo k hradu je poněkud strmější, vede přes skálu a kamenité schody, proto není vhodná pro kola, kočárky a invalidní vozíky.

V okolí Bezdězu stojí rozhodně za návštěvu i pivovar Lobeč, Památník Karla Hynka Máchy v Doksech, který nabízí jak expozici věnovanou slavnému básníkovi, tak také expozici místního rybníkářství a rybářství, dále muzeum v České Lípě, skalní hrad Sloup, Vísecká rychta v Kravařích, Máchovo jezero nebo populární hrad Houska, kde se prý údajně nachází brána do samotných pekel.

Tajemná místa v Čechách. Kde vám bude běhat mráz po zádech

Zdroje: wikipedie, hrad-bezdez.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bezděz je hrad, kde věznili mladého Václava. Na tajemnou atmosféru místa nedal dopustit K. H. Mácha