Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Máchovo jezero: kraj pověstí, zajímavých míst, památek i krásné přírody

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 4. 2018

Máchovo jezero je v letních měsících oblíbené místo pro tisíce návštěvníků. Užívají si vodní radovánky na čtyřech písčitých plážích. I romantická krajina v okolí jezera láká. Neodolal jí ani Karel Hynek Mácha, který zde nechal vzniknout svému slavnému Máji. Poznejte jezero i jeho okolí se vším všudy. Je to místo pro ideální dovolenou.

Máchův kraj nabízí mnoho příležitostí k trávení volného času. Mimo koupání a zábavy na tobogánech můžete navštívit zříceniny středověkých hradů (Houska, Bezděz, Kokořín, Lemberk), využít sítě cyklostezek. Mácháč neusíná ani v zimě. Zamrzlá vodní plocha láká mnoho bruslařů, ale na své si přijdou i běžkaři nebo jachtaři, kteří se na jezeře prohánějí na speciálních plachetnicích.

Máchovo jezero vlastně není jezero

Máchovo jezero se sice nazývá jezerem, ale vlastně je to rybník – ten největší v Čechách založený v roce 1366 králem Karlem IV pod názvem Velký rybník. Jsou na něm dva ostrůvky, Myší a Kachní. K těm se váže několik místních pověstí a zároveň se jedná i o významné ornitologické lokality a nesmí se na ně vstupovat. Na Myšlíně stojí zbytky staré tvrze ze 14. století. K němu patří pověst o ďáblovi, který zde kdysi dávno přenášel balvany z Jestřebí na Bezděz. Tak údajně měli vzniknout oba ostrůvky, když upustil obrovité balvany do rybníka.

Rybník má rozlohu 284 ha. Hráz je široká 9 m a 130 m dlouhá. Voda dosahuje maximální hloubky 12 m, ale vstup do vody je pozvolný, a proto si zde užijí i rodiny s dětmi.

Proč Máchovo jezero?

Máchovo jezero nebylo vždy Máchovo. Tento název začal být aktuální až na konci 19. století, protože český lid vyzdvihoval památku na Karla Hynka Máchu, který si tento kraj zamiloval a svou nejslavnější skladbu Máj směřoval právě do těchto míst. Mácha se k jezeru vrátil asi šestkrát. Poprvé ho navštívil v roce 1832. Část básně se odehrává u zříceniny hradu Bezděz a podívat se můžete i na Jarmilinu skálu, kde podle básně ukončila hlavní hrdinka svůj život, když skočila do vody. K úřednímu pojmenování Máchovo jezero došlo až v roce 1961.

Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách

Máchovo jezero – ta nejlepší dovolená

Kolem Máchova jezera je spousta hotelů, penzionů, kempů a restaurací. Celé místo a okolí doslova žije cestovním ruchem. Zejména městečko Doksy na břehu jezera. Dovolenou zpříjemňují také tenisové kurty, jachtaření, surfování. Užít si můžete okružní plavby po jezeře. Doksy jsou každý rok dějištěm hudebního festivalu a tradičních cyklistických závodů. Pro milovníky hudby funguje i diskotéka Kámen a velkým lákadlem pro turisty je jarní otevírání jezera v Doksech a letní ve Starých Splavech.

Doksy mají ještě jednu velkou zajímavost a turistickou atrakci. Je jí Muzeum Čtyřlístku, který si děti čtou i dnes. I s rodinou tak můžete navštívit stálou expozici, která představuje vývoj komiksu od samého počátku. V budově Hospitálku v Doksech stojí Památník Karla Hynka Máchy, kde se dozvíte vše o životě a díle našeho spisovatele.

10 nej míst v České republice, která musí každý Čech navštívit!

Máchovo jezero – stezky pro pěší i cyklotrasy pro milovníky kol

Krásný kraj kolem jezera a množství zajímavých útvarů přímo láká turistky k procházkám nebo projížďkám na kole. Jsou zde skvělé stezky pro rodiny s dětmi i pro starší ročníky. Jezero vyniká hustou sítí vyznačených tras a cyklistických cest a všude na vás čekají různá občerstvení, u kterých si můžete udělat příjemnou pauzu. Na naučné stezce vás může doprovázet Čtyřlístek. Kdo se rád bojí, může se projít po stezce Peklo, která vede Pekelským údolím.

Jaké lokality v ČR jsou nejlepší pro rodiny s dětmi?

Co navštívit v okolí Máchova jezera

Máchovo jezero je velmi oblíbeným místem pro letní dovolenou u českých i zahraničních turistů. Tato oblast zahrnuje i okolí České Lípy, jezero, Kokořínsko a Dubské Švýcarsko. Užijete si krásnou přírodu, jeskyně, skalní města, rozhledny, vyhlídky, zoologické zahrady, hrady, zámky, zříceniny, muzea a galerie. Rozhodně to není místo, kde se začnete nudit. Spíš ani nestihnete vidět všechno.

Minout určitě nesmíte zříceninu hradu Bezděz, který se tyčí nad jezerem ve své velkolepé kráse. Vystavěl ho Přemysl Otakar II v letech 1264-1278. V současnosti na něm probíhají rozsáhlé rekonstrukce. Nedaleko stojí krásný hrad Kokořín, který postavil v roce 1320 Hynek Berka z Dubé. Hrad nebyl od svého založení opravován, takže 200 let chátral a zpustl natolik, že se v něm už nedalo bydlet. Navíc byl i nepohodlný a těžce přístupný. Na konci 19. století koupil hrad podnikatel Václav Špaček, který chtěl v okolí Kokořína vybudovat zařízení pro rekreaci. O kousek dál je ještě strašidelný hrad Houska, kde se můžete podívat i do pekla a je z něj dobrý výhled na Bezděz. Byl postaven ve 13. století a jeho nejcennější součástí jsou kaple a zelená komnata. Pokud chcete strávit skutečnou noc na zámku, zkuste Lobeč nebo Nový Bernštejn. Odsud si určitě odvezete nevšední zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Máchovo jezero: kraj pověstí, zajímavých míst, památek i krásné přírody