Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Chystáte se do Amsterdamu? Přespěte v malém hotelu na mostě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 8. 2018

Neexistuje lepší místo, kde můžete sledovat život a shon amsterdamských kanálů než z městských mostů. A díky novému projektu SWEET Hotel se milovníci Amsterodamu mohou dostat zase o krok blíž k vodě i životu na ní.

Tato nová iniciativa lidí přeměnila drobné staré stavby, které jsou rozeseté podlé městských mostů na luxusní hotelové apartmány, z nichž každý má svůj vlastní zajímavý charakter.

Budovy byly postaveny kvůli sledování lodní dopravy ve městě, dnes však většina těchto historických budov zbytečně chátrá a leží ladem. O mnoha z nich už to ale neplatí. Díky spolupráci mezi architekty Space and Matter a zakladateli hotelu Lloyd a kulturního velvyslanectví byly rekonstruovány, aby okouzlili ty, kteří na toto místo cestují.

Drobné, ale luxusní – nabízí ideální místo, kde si můžete odpočinout a užít si romantické večery na vodě.

Eurovíkendy podzim 2016: Stravujte se s místními u nich doma se službami Withlocals a Eatwith

Živá historie

Tým Lloyd Hotel Amsterdam a Space and Matter pracují na projektu už sedm let. Jejich cílem bylo přeměnit celkem 28 domů na mostech v luxusní dvoupatrové apartmány. Chtěli zrekonstruovat jejich interiéry a zároveň zachovat  jedinečné a historické exteriéry neporušené.

A výsledek? Unikátní zážitek, který hostům umožňuje ponořit se do historie Amsterdamu. Nejstarší bytový dům Amstelschutsluis pochází z roku 1673. Je opravdu starý a také jediný, kam se můžete dostat lodí.

V dřívějších dobách se každý dostal do města pouze tehdy, když mu správce mostu otevřel vstup.  Lidé, aby se dostali do města, museli zastavit u jednoho takového domku a zaplatit poplatek. Správce mohl průjezd otevřít nebo uzavřít a nikoho nepustit.

Amsterdam má mnoho neobyčejných mostů a domků na nich, které jsou roztroušené po celém městě. Pobyt v takovém domě umožňuje turistům vidět město jiným pohledem.

10 míst, které musíte navštívit v Amsterdamu

Příběh Amsterdamu

Každý dům na mostě je jiný. Byly postaveny v různých architektonických stylech a pochází z různých období, od třípatrového v severním Amsterdamu až po dům z padesátých let v Jordaan v pozdním „amsterdamském“ stylu.

Domy z různých období vypráví příběh o tom, jak bylo město opravdu vybudováno. Samozřejmě jejich nové využití znamená, že každý domek byl renovován. Vždy ale z důrazem na to, aby zůstalo zachováno co nejvíce z jeho původního kouzla a stylu.

Výsledkem je, že každý „mini“ hotel je úplně jiný, a to jak venku, tak i uvnitř. Například v hotelu Beltbrug se můžete probudit s výhledem na větrný mlýn ze 16. století.

Samozřejmě se vyskytly i překážky při stavbě a rekonstrukci. Zejména montáž koupelny a toalety je vždy problém. Domečky také nemají klasickou kuchyň. Uvnitř je jen malá lednička a přístroje na přípravu kávy a čaje a nádobí.

Jak si tedy vybrat, kde chcete přespat? Můžete si vybrat podle stylu, místa, které se vám líbí, období, kdy byl dům postaven nebo jeho vnitřek. Některé mosty stojí v klidnější části města a jiné tam, kde je ohromně živo.

11 neobvyklých, podivných a bizarních hotelů světa. I Česko se jedním může pochlubit

Zážitek, na který se nezapomíná

Hosté si užívají každou noc, kterou zde mohou strávit a odnášejí si úžasnou zkušenost. Sami tvůrci říkají, že lidé používají slovo „gelukkig“ neboli „radost“.

Díky velkému úspěchu, se renovace historických nebo neobvyklých budov do ubytovacích zařízení, stává stále častější – zejména v Nizozemsku. Podle tvůrců je to hlavně z toho důvodu, že v zemi mají velmi dlouhou tradici při restaurování monumentálních budov. Kde je možné zažít něco lepšího než na místě, které má nějakou historii? Lidé stále hledají nové zážitky, zkušenosti a různé možnosti, jak něco zažít. A zde mají příležitost.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chystáte se do Amsterdamu? Přespěte v malém hotelu na mostě