Menu
JenProCestovatele

Chystáte se v roce 2018 na cesty? Těmto destinacím se raději vyhněte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 1. 2018

Když uvažujete nad tím, kam se v novém roce všude chcete podívat a třeba si i tvoříte seznam, jistě by vás nenapadlo řešit i destinace, kterým je lepší se vyhnout. Obvykle se spíše doporučují místa, kam jet. Kde je to hezké, bezpečné a k navštívení. My pro vás máme seznam devíti míst, která byste letos z různých důvodů měli raději vynechat. Podívejte se, která to jsou.

Seznam míst, kam v roce 2018 nejezdit, připravil vydavatel průvodce Fodor. Fodorův průvodce úmyslně vynechal místa, která jsou přeplněná turisty nebo destinace se složitější bezpečnostní situací. Jsou to často oblíbené cíle mnoha turistů po celém světě, ale někdy je lepší se jim vyhnout a vyhlédnout si něco jiného a třeba nakonec i lepšího. Naštěstí naše planeta nabízí nekonečně možností, takže určitě nebude problém naplánovat si dokonalou cestu i tak.

Galapágy

Galapágy jsou nádherným rájem pro každého, kdo má to štěstí je vidět. Lákají turisty i kvůli tomu, že se staly jednou z nejdůležitějších pozorovacích lokalit pro přírodovědce Charlese Darwina. Ten pozorováním tamních druhů živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů. Protože je zde specifická příroda i mnoho ohrožených zvířat, platí zde velmi přísná pravidla pro pobyt. Návštěvníci obvykle připlouvají na malých lodích a bez výjimky se musí řídit pokyny průvodců.

Na Galapágách nesmíte sahat na zvířata, krmit je, fotit s bleskem, cokoliv sbírat, zahazovat odpadky, chodit mimo vyznačené cesty, pohybovat se na ostrovech po setmění či se pohybovat samostatně bez průvodce. Někteří ochránci přírody volají po úplném uzavření ostrovů pro turisty. I když se ochrana životního prostředí prohlubuje, podle Fodora jsou i tak křehké ekosystémy stále zranitelné, a proto by si turisté měli hodně rozmyslet, než se na ostrovy vydají.

Přeplněná města Barcelona, Benátky a Amsterdam

Některá místa čelí o hlavní sezoně takovému přílivu turistů, že je to až nemožné. Přesně takto to vypadá v Barceloně, Benátkách či Amsterodamu. Benátky i Barcelona už se snaží turistický ruch omezit a vydávají různá omezení. Každopádně v davu turistů si asi klidnou dovolenou příliš neužijete a stejně tak ani památky a zajímavosti. Fodor říká, že je zbytečné ještě zvyšovat zášť mnoha místních k turistům dalším návštěvníkem. Pokud můžete, vydejte se jinam.

Kde cestovní ruch škodí? V těchto místech už zavádějí opatření proti přílivům turistů

Tádž Mahal

V roce 2018 bude Tádž Mahal procházet údržbou. Dojde k důkladnému čištění klentby, poprvé od té doby, kdy byl památník vystavěn před 389 lety. K čištění ostatních částí pomníku byla použita bahenní pasta, takže lze předpokládat, že tak to bude i tentokrát. Samozřejmě to není tak velký důvod, proč si pohled na nádhernou stavbu nechat ujít, ale rozhodně můžete zapomenout na krásné fotky. Namísto toho si pravděpodobně vyfotíte jen stojící krásku momentálně s blátem zakalenou kupolí. Hotovo by mělo být někdy v roce 2019.

Phang Nga Park v Thajsku

Bohužel neukáznění turisté a jejich velký příliv neuchránil některé z thajských parků a pláží před znečištěním a nadužíváním. I když probíhá poměrně úspěšná snaha o znovunavrácení bývalé krásy a utlumení masového cestovního ruchu, zatím to není dotažené do konce. Nechte park zotavit se z davu lidí a vydejte se raději jiným směrem.

Lze najít v thajském Phuketu pláže bez davů turistů? Zkuste Mai Khao Beach!

Myanmar

Myanmar neboli Barma se nachází na poloostrovu Zadní Indie. Sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. I když se po letech izolace otevřel cestovního ruchů, stále zde není bezpečnostní situace úplně dobrá. Na území země probíhají boje mezi povstalci a vládními vojsky. Ve velkém se zde likviduje etnická menšina Rohingya. Podle Fodora označila Organizace spojených národů dění v této zemi za zvěrstva a za „učebnicový příklad etnické čistky“.

Mount Everest

Průvodce říká, že i když je Mount Everest bezesporu nádherné a fascinující místo, je až moc nebezpečné pro běžného člověka. Podívat se z dálky na vrcholky nejvyšší hory světa, proč ne, ale šplhat nahoru byste si měli raději rozmyslet. Je mnoho lidí, kteří se již z takové cesty nevrátili živí.

Missouri

Missouri je na seznamu z toho důvodu, že NAACP (National Association for the Advancement of Colored People – Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí), která se zabývá obranou práv afroameričanů, prohlásila, že afroameričané jsou častěji než bílí, kteří tam mají své rodinné příslušníky, zavíráni do vězení, trestáni a jinak znevýhodňováni. Také varovala před častými nepokoji, které se v místě odehrávají.

Honduras

Honduras je poměrně nebezpečné místo, i když už zde počet vražd v posledních letech klesá, stále v tomto ohledu patří k nejhorším na světě. Podle Fodora by měli turisté raději zůstat v bezpečí a utrácet své peníze jinde. Pokud byste se tam i přesto chtěli vydat, raději se příliš nezdržujte ve velkých městech a mějte sebou vždy průvodce.

Nejbezpečnější země světa jsou někdy obrovským překvapením a jak je na tom Česká republika?

Velká čínská zeď

Kam necestovat v roce 2018

Průvodce varuje i před tímto světovým zázrakem. V současné době jsou některé úseky hodně zničené, experti tvrdí, že dokonce více než 70 procent stavby leží v troskách a jen 20 procent je v opravdu dobrém stavu. Určitě vás nepotěší ani nával turistů a znečištěné ovzduší v Pekingu je také jeden z dalších důvodů, proč si návštěvu nechat ujít.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Chystáte se v roce 2018 na cesty? Těmto destinacím se raději vyhněte