Menu
JenProCestovatele
Portugalsko

Co vidět na Madeiře. Portugalský ostrov, kde je jaro po celý rok

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 10. 2018

Madeira je ostrov patřící k Portugalsku. Leží v Atlantiku a je velmi oblíbená pro své příjemné klima za jakéhokoliv ročního období i nádhernou krajinu. Madeira vám toho ale dokáže naservírovat mnohem víc. Podívejte se, co krásného vám nabízí. Možná by vaše příští dovolená mohla směřovat právě tam.

Ostrov někteří označují za perlu Atlantského oceánu. A nejspíš je to i pravda. Čeká na vás zelený a hornatý ráj s úžasnými městečky i netradičními zážitky. Přesvědčit se ostatně můžete sami.

Objevte Madeira Aquarium

Akvárium postavené u přístavu v Porto Moniz se skvěle hodí pro každého, kdo miluje podmořský svět a chce se na něj podívat zblízka. Na podmořské živočichy se můžete vynadívat přes sklo nebo se k nim do nádrže s 500 000 litry slané vody potopit. Z bezprostřední blízkosti uvidíte žraloky, rejnoky a další druhy ryb. Pod vodu mohou jít i úplní začátečníci, protože máte hned na začátku lekci, kde se naučíte, jak na to.

Túra podél Levád

Dlouhá staletí se zdejší lidé snažili vybudovat zavlažovací systém, který by přiváděl vodu z hor do nížin. Proto je celý ostrov protkán sítí umělých kanálů (levadas). Ty vedou vodu k zahradám, vinicím nebo plantážím s banány. Síť je dlouhá něco přes 2000 kilometrů a musí se pravidelně udržovat. Po cestičkách kolem nich se dá dojít až do míst, kam jinak nevede žádná cesta. Jedna jednodušší cesta vede z hlavního města Funchalu do Chamachy. Čeká vás několik tunelů, vodopád a eukalyptový les.

Hlavní město Funchal

Hlavní město Madeiry určitě navštivte. Pyšní se zajímavou architekturou, barevným trhem v centru a velmi zajímavou ulicí Rua de Sanda Maria. V ulici můžete vidět fascinující street art. Dveře, které ulici lemují slouží umělcům jako plátno a často se zde objevují i různé sochy. Kdo miluje historii a umění, Funchal si zamiluje. Třeba v muzeu Universo de Mamórias Joāo Carlos Abreu, které mapuje vzpomínky portugalského novináře, který na svých cestách nastřádal 15 tisíc předmětů a zápisů.

10 míst, která musíte vidět v Portugalsku! Tipy na moře i památky

Pláže „Zlatého ostrova“

Na ostrově se určitě budete chtít vykoupat v oceánu. Nachází se zde několik menších kamenitých pláží. Dokonalý odpočinek pak na vás čeká na ostrově Porto Santo, který patří pdo Madeiru a dostanete se tam trajektem z Funchalu asi za dvě hodiny.

Cesta ale stojí za to. Čeká vás nádherně čistá voda a dlouhá devítikilometrová pláž se zlatým jemným pískem. Proto se ostrovu také přezdívá „Zlatý ostrov“.

Pozorujte delfíny a velryby

Ostroj je báječným místem pro pozorování delfínů, velryb a dalších druhů kytovců. Vydejte se na lodi na širé moře a s velkou jistotou uvidíte delfíny, kteří kolem vás budou hravě plavat a skákat. A když se na vás usměje hodně štěstí, uvidíte i velrybí rodinku.

Guimarães – portugalská perla s dlouhou a slavnou historií

Vyzkoušejte Fado

Vyzkoušejte klasickou portugalskou zábavu, jistě se bude líbit i vám. Spočívá v posedávání na baru, popíjením vína a posloucháním rytmů krásného Fada. Tento hudební žánr se zrodil někdy kolem 19. století. Hudbu obvykle produkuje zpěvák a několik kytaristů. Báječně si ho vychutnáte v baru Sabor a Fado ve Funchalu, kde vám ho naservírují spolu s místními specialitami pod taktovkou rodiny majitele.

Koupání v přírodních bazénech

Na severozápadě ostrova se nachází vesnice Porto Moniz. Její pobřeží lákají návštěvníky na přírodní bazény s nádherně čistou mořskou vodou. Bazény se vytvořily mezi skalami vulkanického původu. Užívat si můžete nádhernou vodu vyhřátou sluncem, a přitom obdivovat krásu okolní přírody.

Sáňkování bez sněhu

I když nemají sníh, sáňkují. Místní obyvatelé si vytvořili sáňky babosas, na kterých mohou jezdit i v třiceti stupních a po asfaltu. Sáňky připomínají proutěné vozidlo, do kterého se posadíte a někdo z místních vás roztlačí a poté naskočí za vámi na sáně. Pak už si jen užíváte jízdu a svištíte dolů. Protože se brzdí na asfaltu, mají sáňkaři speciálně upravené boty s podrážkami z pneumatik. Sáňkování si užijete v městečku Monte. Tam se vydejte na Carro do Monte, což je tzv. Montský tobogán, o kterém mluvil už Ernest Hemingway a označil ho jako „rozveselující zážitek“.

Unikátní prosklená lávka

Na vrcholu strmého útesu Cabo Giaro, který je jedním z nejvyšších útesů v Evropě, si můžete vychutnat úžasnou vyhlídku do okolí a klidně se i podívat dolů. Stojí zde prosklená lávka z roku 2012, druhá nejvýše položená na světě hned po podobné lávce nad Grand Canyonem.

Kam za delfíny? Plavání s delfíny je nejúžasnější zážitek na světě!

Hora Pico Ruivo

Nevynechte nejvyšší bod ostrova, který se tyčí 1862 metrů nad mořem. Pico Ruivo nabídne nádherné výhledy i dobrodružství. Turistická stezka je otevřená bez omezení, ale přesto vás na některých místech čeká lehčí lezení. Ovšem nádherný výhled, který vás čeká nahoře, jako odměna bohatě stačí.

Ochutnat místní víno je nutnost

Z kouzelné Madeiry nemůžete odjet, dokud neochutnáte místní víno, velmi podobné portskému. Je to jeden z druhů fortifikovaného vína. Přidává se do něj během kvašení silná pálenka. Na ostrově se vyrábí už od 15. století. Díky přídavku tvrdého alkoholu má víno unikátní chuť i vůni a prodává se po celém světě. Ochutnejte zlatožluté Sercialo z bílé révy nebo tmavé víno Malvoisie.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co vidět na Madeiře. Portugalský ostrov, kde je jaro po celý rok