Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Dovolená na Tahiti: Co všechno tento tropický ráj nabízí?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 3. 2022

Uvažovali jste někdy o dovolené na Tahiti? Mapa světa prozrazuje, že je to skoro přes půlku planety, ale za tu cestu to lidem zpravidla stojí. Písečné pláže, deštný prales a tropické ovoce, co více si přát? Ale než se vydáte na cestu, není špatný nápad si zjistit pár konkrétních cílů…

Kdo žije na Tahiti – obyvatelstvo a jeho jazyky

Tahiti je ostrov v souostroví Společenské ostrovy. Patří pod území Francouzské Polynésie, které se nachází v Tichém oceánu východně od Austrálie i Nového Zélandu. Přijedete-li na Tahiti, měna, kterou je třeba si obstarat, jsou CFP franky (franky francouzského území v Pacifiku. Na většině míst přijímají i americké dolary, ale ne všude. Současný vztah k Francii je poloautonomní – Francouzská Polynésie má vlastního prezidenta a zákony, ale občané jsou občany Francie.

Původní obyvatelé jsou Polynésané, jejichž předci se po moři rozšířili na mnoho ostrovů včetně Tahiti. Jazyk, kterým se zde mluví, se nazývá tahitština a jde o jazyk austronéský. Má jen 13 hlásek a sdílí společného předka například s maorštinou. Nejnovější údaj z roku 2007 zaznamenává, že tahitsky umělo cca 68 tisíc lidí. Obyvatel na ostrově žije přes 170 tisíc, přičemž kromě Polynésanů zde potkáte i Evropany a významnou čínskou menšinu. Úřední jazyky jsou tahitština a francouzština.

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?

Stručná historie Tahiti

Evropští kolonisté mají na Tahiti historii od roku 1606, kdy sem připlul mořeplavec Pedro Fernandes de Queirós. Možná se sem však dostal i Juan Fernandez o čtvrt století dříve. V 18. století se zde francouzskému mořeplavci Louisi-Antoinovi de Bougainville dostalo vřelého přivítání. U první britské výpravy se to naopak neobešlo bez násilí, ale více se mluví o masakrech Tahiťanů mezi sebou – tou dobou kmeny válčily o vládu nad ostrovem.

Běloši sem přivezli alkohol a nemoci, včetně pohlavních, které zdecimovaly velkou část populace. 19. století se neslo v duchu křesťanských misií a restrikcí tradičních zvyků. Vládla tu poslední dynastie Pōmare, ale královna Pōmare IV. už byla v područí francouzského vlivu a její syn Pōmare V. ve funkci vydržel jen tři roky. V roce 1880 zde vzniká francouzská kolonie.

Pět fakt o Tahiti: Zajímavosti, které jste možná neznali

  • Bungalovy postavené nad vodní hladinou byly údajně vynalezeny právě na Tahiti, a to v 60. letech 20. století.
  • Na Tahiti ročně přijede méně turistů, než kolik přijíždí na Havaj denně!
  • Ze slavných osobností například pobýval na Tahiti malíř Paul Gauguin, a to v 90. letech 19. století. Maloval tam hlavně portréty a akty. Našel si tam třináctiletou manželku, se kterou zplodil dvě děti. Jemu samému bylo 50 a měl už v Evropě pět dětí (a dvě, které už předtím zemřely) se třemi ženami.
  • Víte, jak souvisí s ostrovem Tahiti Štefánik? Tato významná slovenská osobnost na Tahiti založila astronomickou observatoř, kterou se bohužel nepodařilo dostavět a plně zprovoznit. Mělo to však za následek fámu, která se proslechla: M. R. Štefánik prý má v plánu založit Nové Slovensko!
  • Snad právě toto inspirovalo Čecha žijícího na Tahiti, jistého Miloše Řivnáče, začít tam zakládat československou „kolonii”. Na základě jeho přehnaně pozitivních informací a lákadel v českých novinách na Tahiti odjelo skoro sto Čechů. Moc se jim tam ale nedařilo a většina emigrovala jinam. Podrobnější informace poskytuje Lenka Nejmanová v dvouměsíčníku Listy.

Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi

Jak se od nás dostat na Tahiti – zájezdem nebo na vlastní pěst

V Česku existuje jen pár možností zájezdů na Tahiti. Dovolená tohoto typu se cenově pohybuje od 100 do 200 tisíc korun. V dnešní době, kdy skoro každý má přístup k internetu, však není problém naplánovat si cestu sami. Pokud máte hodně peněz a dokážete se přenést přes půldenní jet lag, nic vám nebrání zajet si na Tahiti bez cestovky.

Nejdříve je samozřejmě třeba sehnat si letenky na Tahiti. Doba letu závisí na tom, kudy poletíte. Přestupům se samozřejmě nevyhnete – provozovat přímý let ze střední Evropy by se aerolinkám jen těžko vyplatilo. Častá trasa z Prahy vede přes Paříž a San Francisco, kdy na cestě strávíte skoro 30 hodin.

10 nejméně navštěvovaných zemí světa. Převládájí země z Oceánie a Afriky

Ubytování na Tahiti a co s sebou

Cestovatelka Renee Hahnel doporučuje pro návštěvu ostrova jaro a podzim. Od prosince do března je tam největší horko, ale také tam často prší a není tam moc turistů, tudíž i ceny bývají nejnižší. Od června do srpna je to pravý opak; jarní a podzimní měsíce by měly být zlatá střední cesta.

Nejčastější ubytování, které turisté využívají, jsou resorty. Větší soukromí však poskytují domky a bungalovy, které se návštěvníkům pronajímají. Podle Travel Boulevard jsou nejlevnější možností rodinné penziony, které zdaleka nepostrádají kvalitu. Mnoho cestovatelských webů navíc tvrdí, že Tahiťané jsou jeden z nejpřátelštějších národů na světě a bydlet jim nablízku je tudíž skvělá příležitost, jak se skamarádit.

Zásuvky ve Francouzské Polynésii bývají typu A, B nebo E. Nezapomeňte si vhodný adaptér. Samozřejmostí jsou také plavky, ručníky a dobrý opalovací krém. Pozor však – musí to být takový, který nepoškozuje korály v moři. Hahnel také doporučuje lékárničku, fotoaparát a výbavu k potápění – to všechno na tropickém ostrově najde své využití.

Na Havaji budou zakázané opalovací krémy. Zabíjí korálové útesy

Kam se vydat po příletu na Tahiti? Cestování klidně rozšiřte na přilehlé ostrovy

Koho zajímají i jiné ostrovy Francouzské Polynésie, například Bora Bora, musí stejně nejdříve přiletět na Tahiti. Letiště Faa’a je totiž jediným mezinárodním letištěm celého území. Nachází se 5 kilometrů od hlavního města Papeete, jehož návštěvě se také nevyhnete.

Na další ostrovy se dostanete místním letadlem společnosti Air Tahiti. Některé ostrovy jsou velmi drahé. Jinde se však ceny za jídlo a služby pohybují o dost níže než na Tahiti. V letadle se nezapomeňte dívat z okénka – výhledy určitě stojí za to!

Tahiti na mapě vypadá jako dva propojené ostrovy, jejichž cesty a obce se všechny nacházejí na pobřeží. Papeete a letiště leží na samém severozápadním konci. Nitro ostrova tvoří hornatý prales. I ten můžete navštívit, ale veškerá pozemní doprava se bude odehrávat podél pláží. Půjčte si auto nebo se nechte svézt. Autobusy tu také jezdí, ale systém veřejné dopravy je na naše poměry příliš chaotický – přečtěte si například svědectví Tejy na tomto blogu.

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

Co dělat na Tahiti?

1. Užijte si na Tahiti potápění ke korálovým útesům!

Na březích Tahiti je podle webu Top Dive 12 různých lokací, odkud se můžete potopit do tyrkysového oceánu plného života. V lagunách seženete instruktory, kteří vás všechno naučí, pokud takovou aktivitu vykonáváte prvně. Na některých místech je možné zblízka, ale přesto bezpečně, vidět žraloky: lagunového, černoploutvého a citronového.

2. Žasněte nad přírodními divy tahitského pralesa!

K nejkrásnějším místům patří (sestupně dle hodnocení na Trip Advisoru):

  • vodopád Fautaua
  • poloostrov/mys Point Venus
  • jeskyně Maraa s černým jezerem
  • vodopády Faarumai
  • údolí Papenoo

… a mnoho dalších míst, na která si musíte přijít sami.

3. Zajděte se podívat do muzeí a akvárií!

Na Tahiti se nachází i pár atrakcí vybudovaných lidskou rukou. Ve spolupráci s přírodou zde lidé vytvořili například botanickou zahradu Harrisona W. Smitha s rostlinami z celého světa. Koho zajímá historie, může navštívit takzvané Muzeum Tahiti a ostrovů, které se nachází na západním pobřeží. Pokud máte rádi šperky, jistě vám neunikla informace, že se tu pěstují černé perly – i ty mají na Tahiti své muzeum. Příznivce umění zaujme keramická dílna Manua.

4. Objevujte na Tahiti kulturu Polynésanů!

Zájemci o místní kulturu se hodně dozví v národopisném muzeu, ale také komunikací s přátelskými místními.

5. Válejte se na pláži, protože doma nemůžete.

Víte, co znamenají barvy vlajek na pláži? Jejich znalost vám může zachránit život

Zdroje:

Tahiti.com, Renee Roaming, The Blonde Abroad, Kiwi.com, Trip Advisor, Wikipedia, 100+1,  Listy, Entire Travel, Travel Boulevard, Teja on the Horizon, Top Dive

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená na Tahiti: Co všechno tento tropický ráj nabízí?