Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Dovolená s karavanem. Vydejte se na cesty trochu netradičně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 7. 2018

Léto je v plném proudu a vaše dovolená se nezadržitelně blíží? Už víte, kam se letos vydáte a hlavně čím? Odjedete za poznáním, přírodou, dobrodružstvím nebo jen odpočinkem na pláži? A pomysleli jste už na to, že byste zkusili trochu „jinou“ dovolenou? Zkuste zvážit karavan nebo obytný vůz. A nemusíte si ho hned kupovat, můžete si ho i jen pronajmout.

Než se vydáte na cestu, měli byste vědět, zda plánujete cestu obytným autem, nebo karavanem. Karavan je obytný přívěs, který máte zapojený za vozem a můžete ho kdykoliv odpojit. Je ideální ve chvíli, kdy chcete být ubytovaní jen na jednom místě a jezdit odsud na výlety. Ke karavanu často lidé mívají přidělaný i stan s posezením. Obytný vůz je auto s příbytkem. Nemůžete ho odpojit a svůj domeček si stále vozíte s sebou. Je ideální pro dobrodružnější cestovatele, kteří chtějí být každou noc někde jinde.

S domem na kolech kamkoliv

S karavanem můžete vycestovat v rámci Evropy i mimo ni. Možná si říkáte, že nemáte na to, abyste si pořídili karavan za spoustu peněz. Ono to ale zase tak náročné není. Ojetý vůz se dá pořídit i za sto tisíc korun nebo si ho můžete půjčit v půjčovně. K pořizovací ceně připočítejte také povinné ručení a servis, který nejspíš čas od času potřebovat budete. Důležitou položkou je také plynová bomba, která ale vydrží klidně i dva roky. V každém kempu je elektřina, takže plynový vařič využijete spíše sporadicky.

Na cestu s karavanem. Půjčte si obytný vůz nebo karavan na dovolenou

 

Zážitky a svoboda

Na tomto způsobu cestování je skvělé to, že nejste odkázáni pouze na jedno místo. Můžete cestovat podle plánu nebo jen tak za nosem a zastavit tam, kde vás to zrovna zaujme. Nasbíráte hromadu zážitků a jste naprosto svobodní.

Výhody dovolené s karavanem

Dovolená v karavanu nabízí nesčetně výhody. První z nich je ta, že si sebou můžete vzít zavazadel kolik chcete a bez váhového omezení. Klidně si vezměte celý šatník, jestli ho potřebujete. Neřešíte žádné rezervace předem a když někdo z vás onemocní, dovolenou prostě o pár dní odložíte. Můžete objevovat nová místa, někde zůstat jeden den a jinde třeba tři. Navíc dnes se již prodávají takové karavany, které skrývají mnoho luxusu a dokonalého pohodlí.

Jak na dovolenou? Autem, autobusem nebo letadlem?

Co nabízí Evropská unie?

Nemusíte nutně vyjíždět hned za hranice. I u nás je toho dost, co můžete vidět. Česká republika má velký počet dobrých autokempů, které obvykle leží u jezer či řek. Zastavte na nějakém krásném místě, opečte si buřty, užijte si koupání a okolní přírodu a pak se zase vydejte dál. Oblíbená je jižní Morava a kempy u Pavlovských vrchů či vodní nádrži Nové Mlýny, například Pasohlávky, Autocemp Merkur či YachtClub.

Pozadu nezůstávají ani kempy v okolních zemích. Na Slovensku a v Rakousku se nachází spoustu nádherných oblastí s krásnou přírodou a majestátními horami. Ale nemusíte cestovat jen k našim sousedům, nebojte se vyrazit i dál. Navštivte třeba italské jezero Lago di Garda, Benátky, pokochejte se nádhernou Francií a nebojte se ani severských zemí jako je Norsko, Finsko či Švédsko. I zde jsou na karavany připraveni.

4 tipy, jak zažít nejlepší kempování pod sluncem

 

Vydejte se karavanem do Chorvatska

Do Chorvatska se každý rok vydávají tisíce českých turistů a právem se řadí i mezi země, které jsou velmi oblíbené pro kempování. Zde je určitě nejlepší nezůstávat jen na jednom místě, ale projet toho co nejvíce. Poznáte místní zvyky, kulturu, různé lidi, památky i zajímavé přírodní úkazy. Pro takovou dovolenou vám stačí pouze platný pas nebo občanský průkaz a pro řidiče ještě řidičský průkaz. Samozřejmostí je pojištění pro cestu do zahraničí a u půjčeného karavanu ještě potřebujete ověřený souhlas majitele o poskytnutí vozidla. Nezapomeňte, že nesmíte parkovat mimo vyznačená místa. Policisté to nevidí rádi a mohli byste dostat tučnou pokutu. Na cestě je mnoho parkovišť, kde se dá zastavit. Na chorvatských ostrovech už jsou pravidla mírnější a najdou se i lidé, kteří vám ubytují na svém dvorku.

Ceny kempů se liší podle služeb, lokality i počtu cestujících. Připočítejte také náklady za pohonné hmoty, dálniční známky, mýtné a pobyt v kempu.

10 oblíbených míst v krásném Chorvatsku. Kam vyrazit na výlet?

Půjčit si karavan z půjčovny?

Jestliže o výletování s karavanem teprve uvažujete a nejste si jistí, zda vám takový způsob cestování bude vyhovovat, raději si ho poprvé půjčte v půjčovně. Půjčoven je mnoho a většina pronajímatelů není příliš náročná. Na dovolenou si tak můžete klidně vzít i svého domácího mazlíčka. V nabídce jsou vozy pro dvě osoby i pro šest. Existují různé typy vozů a na většinu stačí řidičské oprávnění skupiny B. V některých půjčovnách dostanete v ceně půjčovného i plynovou bombu, dálniční známku, kabely, schůdky, televizi, vybavení do kuchyně apod. Vždy si předem zjistěte, co vše v karavanu bude a co ne. Ceny a doby pronájmu se liší. Některé společnosti chtějí, aby si lidé půjčili karavan alespoň na tři dny. Sazby se pohybují od 900 do 2900 Kč za luxusní typy vozidel. K ceně připočítejte ještě vratnou kauci, která se v sezoně může vyšplhat až na 20 000 korun.

Cestování s karavanem je pro mnoho lidí životním stylem a necestovali by už jinak. Proto se nebojte zkoušet nové věci, možná vás to také tak chytne. Vůz máte stále připravený a nechybí v něm nic, co na cestách potřebujete. Nic vás nelimituje a neomezuje. Prostě jen nastartujete a jedete. Hlavně na svých cestách nezapomínejte na své trvalé bydlení a najděte si někoho, kdo se bude po dobu vaší nepřítomnosti starat o květiny, poštu či zvířátka.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Dovolená s karavanem. Vydejte se na cesty trochu netradičně