Menu
JenProCestovatele
Finsko

Finské Rovaniemi. Pojeďte za polární kruh, za domovem Santa Clause

Markéta Dudková

Markéta Dudková

8. 9. 2018

Za polárním kruhem ve vzdáleném Laponsku je město Rovaniemi. Jde přímo o domov Santa Clause. Pojďte se podívat, co vás na finském severu čeká?

Prokřehlý turista usrkává z hrnku horkou čokoládu, pod nosem má šlehačkový knír a skrz okno kavárny pozoruje dovádivé tvoření mrazu, jež na okenní tabulce dalo vzniknou nádherným obrazům.

Venku se ještě pár mrazu odolnějších dětí kouluje a i ten s nejkyselejší náturou při pohledu na zimní krajinu a hru světel, jež má na svědomí hvězdná obloha a vánoční svíčky, jihne.

Vánoční kouzla v mrazivém Laponsku

V Rovaniemi ve finském Laponsku každý snadno zapomene na starosti, povinnosti a jiné neblahé úděly dospělých a zase se cítí být dítětem. Dítětem, které věří na zázraky, pohádky, dobro a při vyhlížení Santa Clause nevydrží chvilku v klidu.

V Rovaniemi nedaleko polárního kruhu nejde nepodlehnout sentimentu a kouzlu Vánoc. Vždyť je to domov samotného Santa Clause. Nebo to tvrdí alespoň turistický průvodce. Pravda je ale o trošku jiná, i když ducha Vánoc i tak nepostrádá.

Finsko je nejšťastnější zemí světa v roce 2018. Stojí za návštěvu?

Jak Elfové Santovo tajemství uhlídali

Před více než jedním stoletím se lidé stále více věnovali nové zálibě, a to cestování a turistice. Ačkoliv tento koníček má řadu kladů, jeho stinnou stránkou je, že lidé berou útokem místa, která by měla zůstat skrytá.

Skryté před vším i všemi mělo zůstat i Korvatunturi. Místo, kde pilní elfové po celý rok tvoří a střádají dárky pro hodná dítka i malé zlobivce. Místo, kde na vše dohlíží Santa Claus. Místo, jež je jeho skutečným domovem. Jenže na počátku 20. století do těchto končin pronikalo stále více zvědavých očí, které chtěly spatřit Santa Clause, jeho dílnu i elfy.

Uchránit dlouho střežené tajemství pro něj bylo stále těžší a chmury nerozehnal ani oblíbenou sklenicí mléka a sušenkami. Elfové mu chtěli pomoci. Vždyť odhalení jejich skutečného domova by zničilo pohádkovou atmosféru Vánoc.

Mužům vstup zakázán. Ve Finsku se otevře nové luxusní útočiště pro ženy

Rovaniemi – místo setkání Santa Clause a milovníků Vánoc

Chvíli jim to trvalo, ale pak našli řešení. Vesnice Rovaniemi bude od teď hlavním městem Vánoc a místem, kde se Santa Claus může setkávat s hodnými dětmi a laskavými lidmi, kteří v něj věří, zatímco jeho dílna zůstane nadále střežena v horách Korvatunturi.

Město na vás strhne vánoční atmosféru. Zdroj: Andriychenko, wikipedia.org

Město na vás strhne vánoční atmosféru. Zdroj: Andriychenko, wikipedia.org

Dnes je Rovaniemi jedním z nejvyhledávanějších míst v Laponsku. Každý tu rád podlehne nostalgii a kouzlu Vánoc. Zpoza každého rohu zní zvonivý dětský smích. Vážení a důstojní dospělí ztrácí hlavu při sáňkování a koulovačkách.

Prokřehlí se v kině choulí do sedaček, zatímco na plátně sledují Zázrak z 34. ulice a další vánoční klasiky, a ti, kteří tomu všemu stále dokáží odolat, jistě zjihnou a roztají v muzeu Vánoc, poodhalujícím vánoční zvyky a tradice napříč státy a světadíly, a pak jistě rádi zajdou na poštu a pošlou domů vánoční přání s razítkem od samotného Santa Clause.

Kde se dobře dýchá? V těchto městech je čistý vzduch samozřejmostí

Magická moc polárního kruhu

Jenže tady u polárního kruhu je ještě něco mnohem magičtějšího než jen Vánoce. Říká se, že překročíte-li polární kruh v den slunovratu a za úplňku s králičí packou v kapse a čtyřlístkem v ruce a vyslovíte to správné zaklínadlo, získáte sílu vlka, bystrý zrak sovy a rychlost sobí. Háček je však v tom, že o slunovratu (a vlastně celé léto) je tu polární den, kdy se měsíc na oblohu zrovna nehrne. Jak to tedy s tímto kouzlem opravdu je, ví asi jen Santa Claus.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Finské Rovaniemi. Pojeďte za polární kruh, za domovem Santa Clause