Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jak slaví konec roku ve světě? Poznejte zajímavé tradice na Silvestra a Nový rok

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 12. 2017

V České republice máme spoustu tradic. Některé už pomalu upadají a jiné se dodržují stále se stejným nadšením. Mezi velmi oblíbené patří dozajista tradice novoročních oslav. Ty ale neprobíhají jen u nás, ale všude po celém světě se lidé loučí se starým rokem a vítají ten nadcházející. Zjistěte, jaké jsou nejznámější tradice silvestrovských oslav ve světě.

Velká Británie

První leden je v životě těch, kdo žijí ve Velké Británii velmi významný. Podle gruzínského kalendáře začala tradice oslavování nového roku v roce 1752. Každý rok tak oslavy provází velkolepost, nadšení a slavnosti.

Oslavy nového roku probíhají ve čtyřech zemích:

Anglie

Anglický zvyk je plný pohostinnosti a tepla. Lidé se domnívají, že první host roku jim přinese štěstí. Měl by to být muž, vstoupit přes přední dveře a mít sebou nějaký tradiční dar, jako je bochník chleba, pití pro hlavu rodiny, uhlí, aby zapálil oheň. Nic jiného není povoleno. Naopak přijetí blondýnky nebo ženy s rudými vlasy má přinášet v dalším roce smůlu.

Skotsko

Ve Skotsku mají opravdu úžasné oslavy a mnozí je označují za ty nejlepší na světě. Jsou nazvané jako „Hogmanay“, co je název ovesného dortu, který se dává malým dětem na Silvestra. Také ve Skotsku lidé věří, že první host v domě (muž), jim přinese štěstí.

Wales

Ve Walesu se Silvestr označuje jako „Nos Galan“ a den Nového roku jako „Dydd Calan“. Existuje tradice zúčtování všech minulých dluhů před příchodem nového roku. Ráno na Nový rok se malé děti brzy probouzejí, všichni se shromáždí a pak navštěvují domy v sousedství a zpívají novoroční písničky. Lidé jim pak za to dávají sladkosti, sušenky, koláče, jablka a mince.

Čtěte také: Vánoční trhy v zahraničí. Kam vyrazit na svařák a pro dárky?

Dánsko

V Dánsku mají obyvatelé před dveřmi hromadu pokrmů a vše rozbité. Je to proto, že staré pokrmy lidé je obvykle hodí na dveře přátel během nového roku. To symbolizuje přátelství a bratrství. Místní doopravdy věří tomu, že čím více jídla na dveřích, tím více přátel.

Čína

Číňané mají jedinečný způsob, jak oslavit Nový rok. Všechny přední dveře domu mají červené, což symbolizuje štěstí a lásku. Doma schovají veškeré nože po celý den, takže se nikdo neřízne a nemůže přerušit celé rodině štěstí pro příští rok.

Brazílie

Brazilci věří, že čočka znamená bohatství a prosperitu. Takže z ní na Nový rok podávají různá jídla. Na Silvestra se kněžky oblékají v modré a bílé barvy pro slavnostní ceremoniál určený bohyni vody. Také mají obětní loď plnou šperků, svíček a květin z pláže Rio de Janeiro. Ta je odtlačena do oceánu. Má lidem přinést zdraví, štěstí a bohatství.

Rakousko

Rakušané nacházejí štěstí v darování různých talismanů ve tvaru prasat. Zajímavou tradicí je podávání mátové zmrzliny a lití olova.

Belgie

Lidé věří ve velké rodinné party, kde se všichni políbí a vymění si pozdravy štěstí. Nechybí ani tradiční přípitek. Děti obvykle píší dárkové novoroční pozdravy starším lidem.

Austrálie

Silvestrovské tradice ve světě

V Sydney jsou silvestrovské oslavy opravdu velkolepé

Celá Austrálie se angažuje v nadcházejících oslavách nového roku. Sledují také pravidlo gruzínského kalendáře, a proto považují 1. ledna za datum a oslavu nového roku. Novoroční oslavy se tradičně dělají po dobu šesti dnů. Poslední den oslav je 6. ledna.

Čtěte také: Vánoční trhy v Česku: kdy a kam vyrazit na ty nejkrásnější?

USA

Ve Spojených státech jsou v oblibě soutěže a zábavné chvíle, které zahrnují sledování mistrovských fotbalových zápasů na stadionech. Ulice jsou přeplněné mladými i staršími lidmi oblečenými do různých módních výstřelků, aby mohli přivítat nový rok s velkou radostí.

Na náměstí Times Square v New Yorku se koná hned několik akcí, které pořádá televizní celebrita Dick Clark. Mnoho lidí miluje sledování těchto programů vysílaných v televizi se svou rodinou a přáteli. Ulice jsou zdobené lucernami, světly a barevnými papíry. V Americe se můžete bavit na tanečních večírcích, všichni se neustále líbají a vyjadřují své pozdravy nového roku. Tato tradice vznikla z maskované koule, která symbolizuje zlé duchy. Říká se, že když ji člověk políbí, odvádí pryč zlého ducha a může začít nový a čistý začátek.

Jižní Amerika

V Jižní Americe je Nový rok znám jako „Ano Viego“. Lidé vytvářejí falešné osoby nebo figuríny a ty dávají mimo svůj domov. Tato strašidelná postava je nacpaná různý papíry a hořlavými věcmi. Figurína je oblečená jako člověk a věří se, že symbolizuje minulý rok. O půlnoci všichni starší z rodiny zapálí figuríny, které znázorňují obrod nového roku ze starého.

Japonsko

Nový rok je v Japonsku jednou z nejdůležitějších příležitostí k oslavám a všechny rodiny tuto příležitost oslavují s elánem a energií. Tato událost je pro Japonce tak důležitá, že zůstávají zavřené všechny kanceláře, instituce, továrny a obchody. Mezi nejznámější tradice patří Otoshidama a Mochi. Otoshidama je stará novoroční tradice Japonska, kdy se dávají dětem peníze. Jejich výše závisí na věku dětí. Mochi je tradice, kdy lidé připravují rýžové koláče na japonský Nový rok. Mají sloužit především jako dekorace.

Filipíny

Lidé na Filipínách věří, že na Nový rok musí mít na sobě něco, co je z ovoce nebo ho připomíná, protože jim má přinést po celý rok štěstí. Lidé na sobě mívají často šaty s kruhovými vzory. Většina lidí se v předvečer Nového roku objeví v šatech polka dot.

Mexiko

Mexiku nosí různě barevné prádlo v předvečer Nového roku. Lidé, hledající štěstí, jsou vidět se žlutou barvou prádla a ti, kdo chtějí najít lásku, vyjdou s červeným prádlem. Tento zvláštní novoroční rituál je nejoblíbenější ve městě Sao Paulo, La Paz.

Čtěte také: Milujete Harryho Pottera? Podívejte se o Vánocích do Bradavic

Ekvádor

Ekvádor má zvláštní tradici oslav. Lidé se loučí s minulým rokem tak, že pálí portréty a fotografie, které jim připomínají něco bolestivého a nesplnitelného z předchozího roku. Spálením obrázků se obyvatelé zbaví minulosti a mohou hladce postoupit do budoucnosti.

Chile

Může se to zdát strašidelné a tajemné, ale lidé v Chile chodí při oslavách na hřbitov. Obyvatelé malého městečka Talcain Chilecelebrujte začínají nový rok tak, že dodržují zvláštní rituál návštěvy svých mrtvých příbuzných. Na hřbitov se vydávají po 23 hodině před Novým rokem, aby mohli další rok uvítat i se členy rodiny, kteří s nimi už nejsou. Tato podivná zvyklost prý začala až v roce 1995. V Současné době tuto tradici přijalo za svou více než 5000 lidí v zemi.

Turecko

Běžný novoroční rituál v Turecku pomáhá potřebným a méně bohatým lidem tím, že se mnohem více dávají peníze na různé komunitní služby. Věří se, že kdo dá peníze chudým lidem, bude mít po celý rok štěstí. Proto se lidé houfně účastní charitativních akcí a pomáhají.

Bolívie

V Bolívii mají podobný zvyk jako v Mexiku. Jen s tím rozdílem, že čekají až do půlnoci, než si vymění prádlo za žluté nebo červené. Bolivijci věří, že se změnou spodního prádla o půlnoci, přijde i změna v jejich životě a objeví se láska nebo bohatství.

Irsko

V Irsku se činní zejména osamělé ženy, které věří, že když dají pod polštář listy jmelí, získají dobrého manžela. Irská kultura navíc tuto tradici považuje za užitečnou i při odstraňování smutku.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak slaví konec roku ve světě? Poznejte zajímavé tradice na Silvestra a Nový rok