Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Ko Lanta – autentické Thajsko i plážový ráj pro turisty

Redakce

Redakce

4. 1. 2018

Ostrov Ko Lanta se nachází v Andamanském moři blízko provincie Krabi v jižním Thajsku. Ještě před několika lety to byl zapomenutý ostrov, který nejprve začali objevovat batůžkáři a milovníci autentického Thajska. Pozvolna rozvíjející se turistický ruch značně zasáhla tsunami v roce 2004. Dnes tu už najdete mnoho resortů, hotelů, barů a obchodů. Přesto jde pořád o docela poklidný ostrov, ze kterého se zatím nestalo hektické a přeplněné turistické letovisko. Vládne tu tropické počasí, při kterém se střídají období dešťů a vedra. Nejideálnější čas na návštěvu je od listopadu do března.

Život na Ko Lanta

Mnoho místních obyvatel využilo rostoucího turistického ruchu a začali nabízet rozmanité služby od nejrůznějších způsobů dopravy po ostrově (hlavně tuk-tuky a taxíky), přes občerstvení a bary či tradiční rukodělné výrobky až po ubytování (klidně ve vlastním obýváku, pokud je to potřeba). Přesto tu stále existuje velké procento obyvatel, kteří žijí tradiční způsobem života jako rybáři, zemědělci a výrobci kaučuku.

Náboženství

Na ostrově Ko Lanta ovlivňuje rytmus života také blízká Malajsie a díky tomu převažující muslimská populace. Pravidelně se tu v konkrétní hodiny rozeznějí náboženské písně a trhy tu končí výrazně dříve, než na jiných ostrovech. V jižní části ostrova, kde se muslimští obyvatelé nejvíce koncentrují, najdete jen zřídka kdy restauraci či soukromý obchod s alkoholem.

Ko Lanta. 9 tipů co vidět na thajském ostrově

Na ostrov Ko Lanta po vodě i po zemi

Ostrov Ko Lanta je v hlavní turistické sezóně (říjen až duben) dostupný lodí i po pevnině. Z přístavu nedaleko od Phuket Townu sem jezdí několik lodních spojení. Většina z nich jede přibližně 3 hodiny na ostrov Phi Phi, kde musíte přesednout na menší loď, která vás za další hodinu doveze na Ko Lantu. Ze sedmdesát kilometrů vzdáleného Krabi, kde je nejbližší letiště, se dopravíte do přístavu v Saladanu zhruba 3 hodinovou cestou trajektem. Pokud máte auto nebo jedete komerčním mini-busem, čeká vás cesta dvěma krátkými spoji trajektem, která trvá zhruba jednu až dvě hodiny. Po pevnině sem jezdí soukromé cestovní společnosti autobusy či dodávkami z Krabi, Phuket Townu nebo Trangu.

Kdy jet do Thajska? Známe počasí na ostrovech i pevnině

Cestování po Ko Lanta

Vzhledem k tomu, že ostrov má zhruba 30 kilometrů na délku a 6 km na šířku, snadno ho celý objedete za jeden den. Po obou pobřežích vedou silnice, které se stýkají na severu v přístavu Saladan. Dole na jihu nejsou propojené a tak nejde objet celý ostrov kolem do kola. Obě cesty propojuje přes horský hřeben ve vnitrozemí několik klikatých silnic. Pro Evropany je poněkud záludné řízení v levém pruhu a na první pohled chaotická doprava. Ve dvou relativně úzkých pruzích se tu z nejrůznějších stran navzájem předjíždějí motorky, tuk-tuky, osobní a nákladní auta.

Motorka nebo tuk-tuk?

Nejsnazším a nejlevnějším způsobem, jak se pohybovat po ostrově, je pronajmout si moped. Cena se pohybuje kolem 250 bátů (THB) na den, ale dá se velmi dobře usmlouvat. Většina společností po vás bude chtít, abyste jim jako zástavu nechali originál pasu. Proto je lepší si půjčovat moped přímo v místě, kde bydlíte, protože pak po vás pas chtít s největší pravděpodobností nebudou. Pokud se chystáte na výlet na jih ostrova, zvolte raději o něco silnější stroj, kopce tam jsou místy velmi strmé. Nebojte se uhnout z hlavní silnice. Mopedem se snadno dostanete na opuštěné malé pláže, kde budete s trochou štěstí jediní návštěvníci. Určitě noste při jízdě helmy. Místní policie dohlíží na toto pravidlo velmi přísně a za jeho nedodržení hrozí pokuta 500 THB. Nehody tu bývají poměrně časté.

Co se jí v Thajsku: Zažili jsme, jak probíhají v Thajsku kurzy vaření

Další variantou je pronájem taxi nebo tuk-tuku, které vás ale nezavezou úplně všude. Také jsou o něco dražší. Počítejte zhruba s 50 – 100 THB za osobu z jedné pláže na druhou. V poslední době se situace lehce zhoršila a řidiči tuk-tuků ceny hodně zvyšují. Existuje tu také svébytný druh hop on-hop off taxi, na který není ale příliš spolehnutí a pokud jste v Thajsku poprvé, raději zvolte jiný druh dopravy.

Bydlení

Na každé z hlavních pláží dnes stojí mnoho komplexů a resortů. Většina z nich je ale schovaná v okolních palmových hájích, a tak pláže lemují jen restaurace, bary a bambusové přístřešky. Intenzita turistického ruchu je nejsilnější na severněji umístěných plážích, kde najdete nejvíc možností turistického vyžití. Čím dále na jih, tím klidnější a opuštěnější pláže budou. Bydlet se dá v bambusové chatce bez sprchy, záchodu a klimatizace za zhruba 400 THB až po luxusní resorty a bungalovy za desetinásobné ceny. Pokud máte rádi dobrodružství je výrazně levnější bydlení nezamlouvat dopředu a také se nenechat nalákat nabídkami obchodníků přímo v přístavu.

Když se vydáte na vybranou pláž, ubytování si sami prohlédnete a ještě budete mít šanci cenu usmlouvat. Thajští poskytovatelé ubytování mají totiž v oblibě dávat na internet nepravdivé informace a přikrášlené fotky. Pokud chcete mít zamluvené ubytování dopředu, pro Jihovýchodní Asii se doporučují servery Agoda a Hostelworld.

Relax i aktivní odpočinek

Ko Lanta je destinací především pro milovníky potápění a šnorchlování. Právě odsud se dá nejlépe dostat k malým ostrůvkům s průzračně čistou vodou, korály a jeskyněmi. Jestli vás neláká potápění, můžete si na den pronajmout tradiční thajskou loď long-tail boat a objet pláže na okolních ostrovech. Devět hlavních písčitých pláží přímo na ostrově není úplně ideální k potápění. Místo toho se na nich můžete báječně vyrelaxovat, dát si thajskou masáž za velmi sympatické ceny (průměrně 300 THB za hodinovou masáž) nebo si dosyta užít vodních a plážových radovánek.

Až budete dostatečně odpočatí, vydejte se na výlet do národního parku Mu Ko Lanta, ke starému majáku na jihu ostrova nebo na vyjížďku na slonech, výšlap k vodopádu ve vnitrozemí či jeskyni Khao Mai Kaew. Můžete také přejet most na severu ostrova a podívat se na sousední ostrov Ko Lanta Noi (tzv. Malá Ko Lanta), kterého se turismus zatím nedotknul vůbec.

Na opačné straně ostrova, než se nacházejí pláže, leží hlavní město ostrova Old Town. Rozkošné koloniální městečko tvoří víceméně jen dlouhé přístavní molo a jedna ulice s typickými domy. O pár kilometrů na jih můžete navštívit vesnici Ban Sang Ga, kde žije tradičním způsobem života etnikum Chao Lay, tvz. mořští kočovníci či cikáni.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ko Lanta – autentické Thajsko i plážový ráj pro turisty