Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Letiště Václava Havla – vše, co potřebujete vědět o odletu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 10. 2018

Cestování letadlem může být někdy docela náročné. Zvlášť tehdy, když jím létáte jednou za čas. Jaké doklady vlastně potřebujete? Kdy odbavit zavazadla? Jak brzy musíte být na letišti? Co všechno po vás budou chtít? Přečtěte si následující článek, který vás řekne, jak funguje Letiště Václava Havla pěkně krok za krokem

Vědět, jak to chodí na letišti, je velmi důležité. Ušetříte si totiž dost nervů a starostí. Předtím, než se vrhneme na letiště, pojďme si nejdřív říct, jak se na něj vlastně dostat.

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Václava Havla je největším mezinárodním letištěm v České republice a letadla odsud míří do více než 150 destinací v celém světě. Ročně zde odbaví přes 13 milionů cestujících. Nachází se na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6. Na letišti probíhá vnitrostátní a pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Do roku 2012 fungovalo pod názvem Letiště Ruzyně. Od října 2012 je pojmenované po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi.

Jak se dostat na letiště

Dopravu na letiště si zajistěte včas, protože letadlo na nikoho nečeká a skoro vždycky „odlétá včas“. Na letiště můžete jet autem a za poplatek ho nechat na parkovišti (v případě, že bude volné místo). K letišti se dostanete po rychlostní silnici R7. Stačí sledovat piktogram letiště. Jet se dá i veřejnou dopravou, buď autobusem nebo i vlakem.

TOP 20 nejbezpečnějších leteckých společností 2018. S kým se nemusíte bát nasednout do letadla?

Výběr správného terminálu

Víte z kterého terminálu vaše letadlo vůbec letí? Podívejte se na svůj palubní lístek, bude to tam určitě napsané. Číslo terminálu vás rozhodně nemusí děsit. Orientace na letišti je totiž opravdu snadná. Pokud neletí soukromým nebo speciálním letadlem pro které je určen Terminál 3, poletíte buď z Terminálu 1 nebo z Terminálu 2. Ve své podstatě se jedná o oddělené budovy letiště. Na větších letištích jsou budovy jednotlivých terminálů tak daleko od sebe, že se mezi nimi přejíždí autobusy. U nás se naštěstí nachází hned vedle sebe. Terminál 1 slouží pro lety mimo Schengenský prostor, kde vás nemine pasová kontrola a Terminál 2 pak pro lety v rámci Schengenu.

Odlety/Přílety

Letiště Václava Havla

Když přijdete k danému terminálu, uvidíte nápis Odlety (Departures)/Přílety (Arrivals). Odletová část Terminálu 1 se nachází na začátku budovy – vchody A,B,C. Odletová část v Terminálu 2 je ve druhém patře – vchody A, B, C, D, E. Jakmile vstoupíte do odletové haly, podívejte se na digitální tabuli, kde bude napsán i odlet vašeho letu. Údaje jsou řazeny chronologicky a je vždy uveden plánovaný čas odletu, destinace, číslo letu, letecká společnost, odbavovací přepážka a poznámka. A odbavovací přepážka je pro vás v tuto chvíli nejdůležitější.

Létání a náhrada škody při potížích. Jaké máte možnosti při zpoždění nebo zrušení letu?

Check-in

Jakmile zjistíte číslo odbavovací přepážky – check-in, vydejte se k ní, abyste se mohli nechat odbavit. Zde se kontrolují a odbavují zavazadla a zároveň se jedná o registraci, kterou musí provést všichni, i kdyby neměli žádná zavazadla k odbavení.

Některé aerolinky nabízí možnost provést check-in online až pět dní před odletem. Jestliže žádné zavazadlo k odbavení nemáte, ušetříte si čas i nervy. Jestliže nějaká zavazadla máte, dostavte se na letiště určitě alespoň 2 hodiny předem. Jakmile si vystojíte (většinou) dlouhou frontu, prokážete se pasem či občanským průkazem, předložíte platnou rezervaci letenky a odevzdáte zavazadla k odbavení (ne příruční).

Zavazadla se váží a procházejí rentgenem. Když překročíte povolenou hmotnost, musíte zaplatit poplatek za nadlimitní zavazadlo. Proto si dopředu zjistěte, jakou hmotnost a rozměry může mít vaše zavazadlo.

Po odbavení

Po odbavení následující další procedury. Občané všech zemí schengenského prostoru mohou v rámci schengenu cestovat bez zdržování a formalit. Totéž platí i pro cizince, kteří mají tzv. schengenské vízum, které je opravňuje ke vstupu. Jestliže cestujete do nebo ze zemí schengenského prostoru, nemusíte procházet pasovou kontrolou a třeba na letišti v Praze jdete rovnou v Terminálu 2 ihned po odbavení na bezpečnostní kontrolu. V Terminálu 1 se musíte po odbavení vydat nejdříve na pasovou kontrolu a poté na bezpečnostní.

Terminál 1

Po odbavení se vydejte k pasové kontrole. Uvidíte většinou 3 světelná označení – all passports, občané ČR/ EU, diplomats/crew. Jako občané České republiky se vydejte na číslo 2. Připravte si svůj cestovní pas a palubní lístek. Až projdete kontrolou, vstoupíte do tzv. tranzitní části, kde se můžete jít podívat do obchodů travel value a duty free. Zde je k dispozici bohatý výběr známých alkoholických i nealkoholických nápojů, cukrovinek, kosmetiky atd. Nechybí také restaurace, kavárny a automaty.

Na konec vás čeká ještě bezpečnostní kontrola, při které se mají identifikovat nebezpečné předměty, které je zakázáno brát na palubu letadla.

Terminál 2

Až budete odbaveni, vydejte se k bezpečnostní kontrole. Jejím cílem je identifikace nebezpečných předmětů, které nesmíte brát do letadla. Po kontrole postoupíte do tranzitní části, kde se můžete vydat na nákupy do místních obchodů. I když některé mohou být označeny jako duty free, platíte daň u všech položek, protože tento terminál je určen pouze pro lety v rámci schengenského prostoru.

Pozn. Než se rozběhnete do obchodů, restaurací nebo i na záchod, zkontrolujte nejdříve na digitální tabuli váš let a aktuální čas odletu nebo číslo brány, ze které letadlo odletí (číslo gatu). Hlavně si zjistěte, zda již nezačal boarding – nástup do letadla.

3 nejlepší aerolinky světa. Létání nemusí být noční můrou

Bezpečnostní kontrola

Bezpečnostní kontrola je místo, kde se definitivně odděluje volně přístupná odletová část haly a tranzitní zóna, která je určena pro cestující. Jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, nemůžete už zpátky, leda byste si rozmysleli let. Proto se nezapomeňte pořádně rozloučit se svými blízkými, dále už s vámi nesmí.

U nás vám to asi nehrozí, ale na velkých letištích nikdy bezpečnostní kontrolu neoddalujte, protože tam mohou být i stovky cestujících, kteří na ní čekají.

Bezpečnostní kontrola probíhá tak, že do připravených přepravek vyskládáte svá příruční zavazadla. Do každé přepravky patří jedno zavazadlo. Zvlášť přijde i notebook a další elektronika. Odděleně se dávají i tekutiny, které navíc musí být uzavřeny v plastikovém a uzavíratelném sáčku.

Zavazadla kontroluje rentgen a pracovníci kontroly zabaví vše, co tam nesmíte mít. Kontrola se netýká jen zavazadel. Jakmile vyskládáte své kufry na pojízdné pásy, musíte se nechat zkontrolovat i vy. Projdete bezpečnostním pásem a je-li vše v pořádku – nepípáte, jdete dál. Pokud pípáte, čeká vás detailnější kontrola (mohou vám vzít stěry prstů či vás požádat, ať si sundáte boty apod.).

Gate – odlétáme

Poslední krok před odletem. Gate je v podstatě taková vstupní brána k letadlu. Někteří cestující čekají před gatem i hodinu před odletem. Nevíte proč? Je to proto, že do letadla se vleze jen určitý počet příručních zavazadel a zbytek se zdarma odbavuje. Jestliže však nepotřebujete mít své příruční zavazadlo celou dobu u sebe, postavte se před gate klidně až 20 minut před odletem. I zde opět letecký personál kontroluje doklady a letenku. Někdy se ještě namátkově ověřuje hmotnost a rozměry příručního zavazadla. Jestliže nebudete mít štěstí, zavazadlo vám zdarma odbaví. Nebojte se. Osobní zavazadla – kabelky, tašky s notebookem, malé batůžky apod. vám neodbaví a vždy si je s sebou můžete vzít na palubu.

Až gatem projdete, ještě chvilku si počkáte, než otevřou vchod ke vstupu do letadla. K tomu dojdete pěšky nebo vás k němu převeze letištní autobus (na větších letištích).

Pak už vám jen zbývá nasednou do letadla, užít si let a těšit se na dovolenou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Letiště Václava Havla – vše, co potřebujete vědět o odletu