Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

TOP 20 nejbezpečnějších leteckých společností 2018. S kým se nemusíte bát nasednout do letadla?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 6. 2018

Se kterými aerolinkami se můžete cítit naprosto v bezpečí? Na stránkách AirlineRatings.com, která se jako jediná na světě zabývá hodnocením bezpečnosti leteckých společností, se objevil seznam s dvaceti nejbezpečnějšími společnostmi v letošním roce. Monitorováno bylo celkem 409 společností.

Které letecké společnosti jsou nejvíce bezpečné?

Šéfredaktor společnosti AirlineRatings.com, Geoffrey Thomas je toho názoru, že tyto letecké společnosti jsou výjimečné svou bezpečností, inovacemi a konstrukcí nových letadel např. Airbus A350 nebo Boeing 787

Seznam společností je sestaven v abecedním pořadí:

 1. Air New Zealand,
 2. Alaska Airlines,
 3. All Nippon Airways,
 4. British Airways,
 5. Cathay Pacific Airways,
 6. Emirates,
 7. Etihad Airways,
 8. EVA Air,
 9. Finnair,
 10. Hawaiian Airlines,
 11. Japan Airlines,
 12. KLM,
 13. Lufthansa,
 14. Qantas,
 15. Royal Jordanian Airlines,
 16. Scandinavian Airlines System,
 17. Singapore Airlines,
 18. Swiss,
 19. Virgin Atlantic,
 20. Virgin Australia.

Při hodnocení společností se hledí hned na několik důležitých ukazatelů (audity řídících orgánů letecké dopravy, vládní audity, incidenty, stáří letadel, havárie apod.).

Například australská společnost Quantas, která se umístila na čtrnáctém místě, patřila v posledních šedesáti letech k vedoucím leteckým podnikům ve všech významných provozních bezpečnostních postupech. Za dobu její éry také nedošlo k žádné smrtelné havárii. Tato společnost ale není jediná. I jiné stabilní a dlouho fungující společnosti jako Hawaiian Airlines nebo Finnair mají skvělé výsledky.

Jak si vybírat letecké společnosti. Co víme o jejich komfortu a bezpečnosti?

Nejbezpečnější letecké společnosti s nízkými cenami

Veřejnost projevila ohromný zájem o seznamy bezpečných leteckých společností a zajímala se i to, jak dopadly společnosti nízkonákladové. Vydavatelé AirlineRating.com vytvořili ještě další přehled, který se zaměřil na nízkorozpočtové letecké společnosti a jejich bezpečnost.

 1. Aer Lingus,
 2. Flybe,
 3. Frontier,
 4. HK Express,
 5. Jetblue,
 6. Jetstar Austrálie/Jetstar Asie,
 7. Thomas Cook
 8. Virgin America
 9. Vueling

Oproti mnoha nízkorozpočtových dopravců, všechny tyto letecké společnosti prošly přísnými kontrolami provozní bezpečnosti Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IOSA) a mají vynikající záznamy o bezpečnosti.

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?

Bezpečnost letadel

Mezi nejbezpečnější letadla na světě se bezesporu řadí Airbus A350, který provozuje mnoho společností. Další velmi bezpečná letadla jsou také: Boeing 747-8, Boeing 717, Airbus A320 NEO, Boeing 737NG, Boeing 777, Airbus A320, Boeing 767 a další.

Jen vážné incidenty

Společnost AirlineRatings vznikla v červnu 2013. Vyhodnocuje bezpečnost u 409 leteckých společností. K tomu využívá svůj unikátní sedmihvězdičkový hodnotící systém. Ten už používají miliony cestujících s celkem 232 zemí a stal se standardem pro bezpečnost a hodnocení výrobků. Tým redaktorů ze společnosti patří k nejzkušenějším na světě a může se pochlubit takřka 50 mezinárodními a národními oceněními.

Zabývají se pouze vážnými incidenty při rozhodování a udělování hvězdiček. Podle slov jejich šéfredaktora, takřka každý den se objeví nějaký incident. Ten se ale často týká jen výroby letadel, ale ne provozních problémů leteckých společností.

Létání a náhrada škody při potížích. Jaké máte možnosti při zpoždění nebo zrušení letu?

Která společnost v hodnocení propadla?

Společnost AirlineRatings.com také zveřejnila seznam leteckých společností, které v testu propadly a získaly jen jednu hvězdičku.

 1. Air Koryo,
 2. Bluewing Airlines,
 3. Buddha Air,
 4. Nepál Airlines,
 5. Tara Air,
 6. Trigana Air Service
 7. Yeti Airlines.

Společnosti pocházející z Nepálu, Afganistanu, Indonésie a Surinamu neměly dobré hodnocení ani loni.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

TOP 20 nejbezpečnějších leteckých společností 2018. S kým se nemusíte bát nasednout do letadla?