Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Na Maledivách se otevřelo první podmořské muzeum

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 8. 2018

Maledivy jsou známé jako ráj potápěčů i turistů jezdících za odpočinkem. Také si je lidé často spojují s mnoha ambiciózními podniky pod vodou. A nyní se zde otevřela další atrakce. U rezortu Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi vyrostla nová umělecká galerie s názvem Coralarium. Zajímavá je nejen tím, co ukrývá, ale také proto, že je částečně ponořená pod vodou.

Celý rezort se nachází v atolu Shaviyani. Podmořský sochařský park vznikl ve spolupráci s rezortem a britským umělcem a ekologickým aktivistou Jasonem DeCairesem Tavlorem.

„Coralárium je místo zachování historie a vzdělávání. Doufáme, že společně se střediskem budeme moci návštěvníky informovat o ochraně maledivských korálových útesů,“ prohlásil Taylor ve svém prohlášení. „Chci vidět lepší budoucnost pro oceán. Aby lidé viděli, jak úžasné a nádherné místo to je a že si zaslouží naši ochranu.“

Luxus a spánek pod mořskou hladinou. Na Maledivách se otevře ohromující podvodní vila

Podmořský svět

Podmořský svět se nachází asi 50 metrů od pláže resortu uvnitř laguny. Jedná se o asi 30 soch a všechny jsou odlitky skutečných lidí. Po vstupu se objeví nejdříve koridor soch velkých stromů a schodiště z nerezové oceli, které vede návštěvníky do obrovské umělecké galerie. Sochy jsou rozmístěny ve třech úrovních.

Unikátnost galerie na Maledivách spočívá v tom, že je potopená pouze částečně. Na některých sochách tak můžete názorně pozorovat pohyb oceánu. Pod hladinu se schovávají v závislosti na výšce odlivu a přílivu. Tak mohou stavbu obdivovat potápěči i lidé jdoucí jen okolo po pláži. Obdivovat můžete ale i úplně potopené sochy. Kouzelně vypadá galerie večer, díky přítomnému osvětlení, které vytváří zajímavou podívanou.

9 nejkrásnějších ostrovů v Karibiku, které stojí za to navštívit

Celá stavba má představovat jakýsi pomyslný most mezi suchozemským a podmořským světem. Nejnižší část se nachází tři metry pod hladinou. Materiály, které byly na stavbu použity, mají co nejvíce připomínat korálový útes. Její tvůrce chce, aby se na galerii do budoucna umístila i nějaká mořská fauna.

Taylor dlouhodobě spolupracuje s některými mořskými biology. Proto budou v Coralariu několikrát denně probíhat prohlídky s výkladem vědců.

5 důvodů, proč jet na luxusní dovolenou na Maledivy a tipy na nejlepší hotely

Mořská svatyně

Taylor má na svém kontě už víc staveb než jen tuto. Stojí i za prvním podmořským parkem na světě – Molinere Underwater Sculpture Park, který se otevřel v roce 2006 u pobřeží Grenady v Karibiku a vytvořil plastiky různých mořských tvorů.

Aby zajistil, že jeho práce poskytne domov i pro mořský život, vytvořil Taylor strukturu z nerezové oceli o mnoha různých barevných tónech, která je neutrální z hlediska pH. Sochy jsou vyrobeny z námořního cementu. Do budoucna by měly řasy pokrývat velkou část stavby a přijmout galerii jako součást podmořské říše.

Kolem galerie se pustilo středisko také do projektu obnovy korálů.

„Během let jsem si uvědomil se vší pokorou, že jakmile ponoříme sochy do vody, nebudou už naše. Jakmile je potopíme, patří moři a příroda si je převezme,“ prohlásil Taylor.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na Maledivách se otevřelo první podmořské muzeum