Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Kde cestovní ruch škodí? V těchto místech už zavádějí opatření proti přílivům turistů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 1. 2018

Na některých místech světa to mají místní obyvatelé velmi těžké. A mohou za to turisté, kteří jim jejich každodenní život v mnohém komplikují. Některá místa už cestovní ruch dokázal hodně negativně poznamenat a je na nejlepší cestě, je úplně zničit. Přinášíme vám přehled několika z nich.

Samozřejmě nejsou všichni turisté vandalové, kteří přijeli do jiné země něco ničit a obtěžovat ostatní. Bohužel někdy je jejich koncentrace tak ohromná, že se tomu takřka nedá ubránit. Ničí starověké památky (jako jeden cestovatel, který vytesal své jméno na Koloseum v Římě v Itálii), chovají se často hrubě, dělají nepořádek a během vrcholné sezóny jich do některých velmi frekventovaných míst přijíždí někdy mnohem víc, něž kolik je stálých obyvatel.

Některá města tak musela přikročit k razantnímu kroku a zavedla limity na to, kolik lidí může navštívit lokalitu za jeden den. V některých městech už došlo dokonce i k protestům obyvatel proti nekonečnému proudu návštěvníků. Následující nádherná místa každoročně bojují s přívaly turistů i s negativními důsledky tohoto trendu. Podívejte se, která to jsou.

Benátky, Itálie

Benátky jsou cílem milionů turistů ročně. Romantická atmosféra vodního města láká k návštěvě davy. Bohužel je také známo, že se hladina vody každoročně zvyšuje a toto nádherné místo ohrožuje čím dál víc. Davy turistů určitě celé situaci příliš nepomáhají.

Místní obyvatelé si také dlouhou dobu stěžovali, že velký cestovní ruch, včetně výletních lodí, je zodpovědný za zvýšené znečištění ve městě. Sám Výbor pro světové dědictví UNESCO je znepokojen dopadem cestovního ruchu na mnoho historických míst v Benátkách. Proto byla zavedena nová pravidla. Psaní po stromech, budovách a jiných veřejných prostranstvích, stejně jako jejich poškozování je přestupkem a trestáno. Je zakázáno chodit po městě jen v plavkách, pořádat pikniky na místech, která k tomu nejsou určena nebo zanechávání „zamilovaných zámků“ na mostech. Je zakázána výstavba nových ubytovacích zařízení a omezuje se i počet stávajících.  V ulicích se potuluje více policejních hlídek, které mají za úkol dohlížet na vhodné chování osob.

Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník zaznamenal v posledních letech výrazný nárůst cestovního ruchu. Pobřežní město začali navštěvovat davy lidí zejména po spuštění seriálu Hra o trůny. Město však tento nenadálý příliv nedokázalo zvládnout, a tak v srpnu roku 2017 oznámil starosta Dubrovníku plány na snížení maximálního počtu turistů povolených ve městě denně v rozmezí 4000 až 8000 v příštích dvou letech.

Reykjavík, Island

Reykjavík na Islandu je oblíbenou prázdninovou destinací. Celá země je však v posledních letech zahlcena turisty. V roce 2015 navštívilo Island 1,26 milionů lidí. V roce 2016 byl počet návštěvníků vyšší, než je počet místních obyvatel. Politikům se už situace přestává líbit a porovnávají svou zemi s Disneylandem. I když je cestovní ruch důležitý z hlediska ekonomiky, pro místní infrastrukturu (všude tam, kde je stavba) a obyvatele to tak dobré není. Ceny nemovitostí tlačí zájem návštěvníků na vysokou úroveň.

12 nejkrásnějších míst na Islandu, které vám přinesou nezapomenutelný zážitek

Cozumel, Mexiko

Cozumel v Mexiku je nádherný ostrov obklopený Karibským mořem a zároveň i druhá nejoblíbenější destinace pro výletní lodi na světě. Ostrov obklopují nádherné korálové útesy, ale bohužel jsou postupně ničeny právě množstvím lodí a potápěči. Ty zbývající pomalu likviduje znečištění z těžké lodní dopravy.

Barcelona, Španělsko

Obyvatelé Barcelony se nijak netají svou nechutí k přívalu turistů. V loňském roce dokonce protestovali proti turistice a napadli autobus plný návštěvníků a hotel. Populární atrakce kvůli velké turistické aktivitě změnily své předpisy. La Boqueria, velký veřejný trh, zakázal přístup skupinám, které mají více než 15 osob v době od 8:00 do 15:00 v pátek a sobotu. Před zákazem velké davy lidí blokovaly často celý provoz kvůli fotografování. Tím působili značné potíže prodejcům i stálým zákazníkům. Rada města také omezila výstavbu hotelů v centru města a omezila soukromé pronájmy v domácnostech.

Staré i moderní v jednom? Proč vyrazit do Barcelony!

Machu Picchu, Cusco, Peru

Starobylou vesnici Machu Picchu navštíví tisíce návštěvníků denně. Rozhodně mnohem více než je limit (2500) stanovený Peru a UNESCO v roce 2011. Tento masivní příliv ohrožuje celou lokalitu a způsobuje nenapravitelné škody.

Země připravuje nová omezení, která by měla památná místa ochránit. Nová pravidla by měla být zavedena do roku 2019.

Santorini, Řecko

Santorini je nádherný ostrov u pobřeží Řecka. V létě je často nabitý turisty. Kvůli nikdy nekončicímu přílivu návštěvníků ostrov vydal nařízení, podle kterého může navštívit Santorini jen 8000 lidí z výletních lodí denně. Jen v roce 2015 přitom z 636 výletních lodí navštívilo ostrov 790 000 turistů. Samotné místo má jen něco málo přes 15 000 obyvatel.

Řím, Itálie

Nádherné italské hlavní město je plné starobylých ruin, ale bohužel příliš mnoho turistů si těchto dochovaných památek neváží a nerespektuje jejich historii. Poslední případ návštěvníků, kteří zničili římskou památku, se objevil v srpnu 2017, kdy jeden člověk vytesal jméno své rodiny do Kolosea. By potrestán vysokou pokutou za ničení 2000 let starého římského amfiteátrů. Žádná pokuta ale neodkáže odčinit takové hanobení.

Praha, Česká republika

Mezi ohrožená města turismem patří i Praha v České republice. Lidé sem jezdí kvůli památkám, živé barové scéně i levnému pivu. Ovšem ne všichni se také umí chovat a navíc se počet zahraničních návštěvníků rok od roku zvyšuje. I v Praze už se přistoupilo k některým omezením, například zavedením oficiálního „nočního klidu“ v době od 22:00 do 6:00 hodin.

10 nejlepších měst pro zimní dovolenou. Žebříčku vévodí Praha

Ostrov Big Major Cay, Bahamy

Tento ostrov je znám především rozkošnými plavajícími prasaty. V loňském roce ale začala z ničeho nic houfně umírat. Turisté je totiž rádi krmí a bohužel na pláži. Tak do sebe dostanou i mnoho písku, který jim škodí. Nepomáhá ani to, že je lidé často napájejí pivem a rumem a někteří se na nich dokonce snaží jezdit.

Majitelé prasat chtějí zavést omezení, která by prasata ochránila. Navrhli stanovit hraniční čáry, kde budou turisté moci vidět a fotografovat prasata, která plavou ve vodě, ale nebudou mít možnost je krmit.

Kuba

V loňském roce navštívil Kubu rekordní počet turistů (3,5 milionu). To vedlo k nedostatku jídla pro místní obyvatele, kteří nejsou schopni zaplatit spoustu základní a životně důležitých věcí, protože vlivem narůstajícího cestovního ruchu vyskočily ceny nemovitostí nebo potravin. Kubánská vláda zavedla cenové limity na základní potřeby, aby udržela cenovou hladinu dostupnou pro místní obyvatele.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Kde cestovní ruch škodí? V těchto místech už zavádějí opatření proti přílivům turistů