Menu
JenProCestovatele
Island

12 nejkrásnějších míst na Islandu, které vám přinesou nezapomenutelný zážitek

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 8. 2018

Island právem patří mezi nejkrásnější místa na zemi. Nachází se v půli cesty mezi Evropou a Grónskem a každý opravdový cestovatel nebo vášnivý fotograf by si ho měl přidat na svůj seznam zemí, které musí navštívit. Podívejte se na 12 nejkrásnějších míst na Islandu, kvůli kterým stojí za to sem vyrazit.

Na Island se díky nízkonákladovým leteckým společnostem dostanete mnohem levnějši než dříve. I přesto, že se stal turisticky mnohem více vyhledávanou destinací, stále je tu mnoho míst, kde člověka pomalu nepotkáte. Vydejte se na místo, kde vulkanická aktivita přetvořila krajinu plnou sopek, lávových polí, bublajících bahýnek a mohutných gejzírů, do dnešní podoby. Jaká místa na Islandu patří k nejkrásnějším?

1. Ledovcová laguna Jökulsárlón

Ledovcová laguna Jökulsárlón

Jedno z nejkrásnějších míst na světě. Musíte vidět odlamující se kry z ledovce, které pak volně plují po laguně. Tak křišťálově čistou vodu jste ještě neviděli. S trochou štěstí můžete potkat i zvědavé lachtany a dokonce zahlédnout i pověstnou polární záři. Od laguny můžete přejít na druhou stranu k moři, kde se na pláži povalují velké kusy ker. Ty moře vyvrhlo na pevninu poté, co do něj připluly z laguny.

2. Vodopád Seljalandsfoss

Vodopád Seljalandsfoss

Voda z řeky Seljalandsá dopadá z výšky 60 metrů. Je to skutečně uchvacující podívaná. Za vodopádem se můžete klidně procházet a pořídit si pár nádherných fotek. Jen si nezapomeňte pláštěnku.

Koupání v přírodních bazénech. Objevte nejkrásnější místa v Evropě

3. Vodopád Skógafoss

Vodopád Skógafoss

Focení vody v pohybu má své nadšence. Další z vodopádů Skógafoss za fotografii rozhodně stojí. V překladu znamená jeho název Lesní vodopád. Je ohromný, nádherný a majestátní. Můžete jej vyfotit zprava i zleva. Fotografie budou vždy stát za to.

4. Vesnice Vík

Vesnice Vík a černá písečná pláž

Tato vesnice je nejjižnějším lidským osídlením na Islandu. Nachází se asi 180 kilometrů od Reykjavíku a i přes poměrně málo obyvatel se jedná o nejvíce osídlenou oblast v okruhu 70 kilometrů. Vesnice je vyhledávaná především pro svou černou písčitou pláž Reynisfjara. Protože je zde moře velmi mělké, není tu žádný přístav, což je na Islandu opravdu ojedinělé.

Finsko je nejšťastnější zemí světa v roce 2018. Stojí za návštěvu?

5. Duhové hory Landmannalaugar

Duhové hory Landmannalaugar

V této oblasti probíhala velká geotermální aktivita, a proto získala své duhové zabarvení. Duhové hory vypadají jako kaleidoskop, kde se střídají odstíny zelené, oranžové, červené, černé a hnědé.

6. Vodopád Dettifoss

Vodopád Dettifoss

Vodopád Dettifoss

Nejmohutnější vodopád v Evropě se nachází na Islandu. Burácení hektolitrů vody uslišíte mnohem dříve, než jeho velkolepou nádheru spatříte na vlastní oči. Vodopád se nachází v oblasti Mývatn, na severu Islandu. Průtok vody je zde mezi 200 až 500 m3 za sekundu. Větší je hlavně v létě kvůli tajícímu ledovci.

7. Hora Kirkjuffel

Hora Kirkjuffel

Kirkjuffel je nejoblíbenější hora na Islandu, zejména pro fotografy. Leží na okraji moře a kolem ní vede krásná pěší trasa. Bez obtíží se dá vylézt až na její vrchol a pozorovat zkameněliny ptáku či ryb.

Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?

8. Námafjall Hverir

Námafjall Hverir

Velmi aktivní geotermální oblast nedaleko sopky Krafla. V této oblasti začnete přemýšlet, do jakého zázračného místa jste se dostali. Vše syčí a zprvu vám může být nepříjemný zápach sirovodíku. Na ten si ale brzy zvyknete a začnete se kochat nádhernými přírodními scenériemi. Fascinující jsou kouřící fumaroly, které mají i funkci praktického vařiče. Když si na ně na deset minut položíte vajíčka, můžete si pak dát chutnou svačinu.

9. Kostel Hofskirkja

Kostel Hofskirkja

Pohádkový kostel Hofskirkja je jediný dochovaný kostel, který se může chlubit travnatou střechou.

10. Vulkán Maelifell

Vulkán Maelifell

Tento mechem porostlý vulkán se nachází na okraji ledovce Mýrdalsjökull. Mech, kterým je pokrytý, se nazývá grimmia a mění barvu v závislosti na vlhkosti půdy. Nejkrásnější je v letním období.

11. Ledovec Vatnajökull

Ledovec Vatnajökull

Největší ledovec na Islandu Vatnajökull je nádherný a velkolepý. Pokud se vydáte na Island, tento zážitek si nenechte ujít. Najdete v něm spoustu ledových jeskyní, které můžete zkoumat dlouhé hodiny. Nedávno ho prozkoumal také český cestovatel Martin Loew.

12. Kráter Víti

Kráter Viti

Tento kráter se nachází nedaleko sopky Krafla. V roce 1724 začaly na její západní straně silné erupce a tehdy začalo období zvané „Mývatnské ohně“. V této době vznikl kráter, který byl nazván Víti, což v překladu znamená Peklo a je to název vskutku příznačný. Kráter je dnes hluboký a zaplavený akvamarínovou vodou. Nedaleko jsou také bahenní gejzíry, bublající jezírka i sopečná krajina.

18 nejúžasnější silnic světa, které milovníci dlouhých cest musí vidět

Jak se připravit na Island?

Jestliže jste se rozhodli, že na Island skutečně vyrazíte, připravte se na podnebí, které umí být opravdu drsné a bez pořádné výbavy to nebude vůbec jednoduché. Vezměte si dostatek funkčního oblečení. Vždy je lepší mít víc vrstev.

Dostanete se tam autem i z Čech, i když se to bude zdát neuvěřitelné. Pohodlnější a rychlejší je cesta letadlem, kdy se dají sehnat zpáteční letenky i za 5000 Kč. Stačí jen hlídat ceny a zkusit letiště v Praze, Wroclawi, Katowicích či v Berlíně.

Šťastnou cestu a mnoho nezapomenutelných zážitků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

12 nejkrásnějších míst na Islandu, které vám přinesou nezapomenutelný zážitek