Menu
JenProCestovatele

Nebezpečné aktivity pro turisty: jsou zážitky, které by vás mohly skutečně stát život

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 2. 2018

Lidé adrenalin a nebezpečí milují a vyhledávají. Nezřídka kdy dokonce hazardují se životem. Ono to často vypadá jako obrovská zábava. Někdy ale taková zábava může skončit neštěstím, pokud nejsou lidé připraveni, podcení své schopnosti i dovednosti a nemají sebou někoho, kdo to, co jim chybí, má. Podívejte se na šest aktivit, které jsou opravdu nebezpečné a stály život už nejednoho „odvážlivce“.

Je spousta zážitků z turistiky, které se zdají nebezpečné, ale doopravdy nejsou Děsivé, to ano. Ale nejsou statisticky nebezpečné. Na druhou stranu ale existují zkušenosti, které jsou opravdu riskantní.

Výstup na Mount Everest

Podle statistik klesá pravděpodobnost, že se vám něco stane, pokud se dostanete do základního tábora v Everestu s nějakou specializovanou společností a průvodci a zároveň budete dodržovat i všechna bezpečnostní opatření. Nicméně, tragédie se stávají a zjistil to již nejeden turista. Vážným rizikem je akutní horská nemoc, která se může projevovat, jakmile se dostanete přes 5000 metrů výšky, ale u některých lidí i dříve. Lidé musí mít dostatek času na aklimatizaci, jinak hrozí velmi vážné riziko zranění či smrti. A netrénovaným lidem nemusí pomoci ani čas, aby to zvládli. Představte si, že vás tento problém postihne uprostřed hor a kolem vás nikdo, kdo by vám pomohl.

Chystáte se v roce 2018 na cesty? Těmto destinacím se raději vyhněte

Jízda smrti

V Bolívii existuje silnice North Yungas Road, také známá jako Groveova silnice nebo Silnice smrti. Vede z La Pas do Coroico a má 56 kilometrů. V roce 1995 byla označena jako „nejnebezpečnější cesta na světě“. Každoročně má na svědomí mnoho lidských životů a obsahuje po své trase kříže, kde vozidla spadla. Po výjezdu z La Pazu cesta nejdříve vystoupá na 4650 metrů a poté sestupuje na 1200 metrů. Rychle přechází do deštného pralesa, strmé svahy a vrcholky útesů. Během období dešťů od listopadu do března snižuje mlha a déšť viditelnost a vodní tok ji může proměnit v blátivou trať. V létě snižuje viditelnost zase prašnost. Silnice zůstává stále nebezpečná i po své úpravě, která zahrnovala rozšíření vozovky, výstavbu asfaltové dlažby a vybudování nového úseku, který se vyhýbá nejnebezpečnější části staré cesty smrti. Přesto se najdou tací, kteří se na starý úsek vydávají a riskují tak své životy.

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Běhání s býky

Nebezpečné turistické aktivity

Ve městě Pamplona (Navarra ve Španělsku) se každoročně odehrává festival San Fermin, kterého se účastní na milion návštěvníků. Nejslavnější atrakcí je encierro neboli běh býků. Ten zahrnuje davy lidí běžících před šesti býky po trase dlouhé 825 metrů. Jedná se o úsek v úzkých uličkách ve staré Pamploně. Běh končí v Pamplonově aréně. Býci jsou pak zadrženi až do odpoledních zápasů a usmrceni.

I když tato zábava obvykle nekončí smrtí turistů (za posledních sto let bylo zaznamenáno asi 13 úmrtí), stále dochází k velmi vážným zraněním. Turisté mohou být pošlapáni býky nebo i kolegy. Úzké uličky nejsou určené pro tolik lidí a ani býků. Je to opravdu nebezpečný způsob, jak trávit dovolenou. A stejně tak by se dalo pochybovat i o jeho humánnosti.

Kam cestovat v roce 2018? Podle Lonely Planet je špičkou těchto 10 měst

Létání helikoptérou na Havaji

Na okruhu ve vrtulníku uvidíte některé z nejpozoruhodnějších světových scenérií na havajských vulkanických ostrovech. A pozor, krátery jsou stále aktivní. Například kráter Kilauea je nejaktivnější vulkán světa. Takže počítejte s pořádně adrenalinovým i nebezpečným zážitkem. Na severu Havaje došlo k několika haváriím helikoptéry. Tragická nehoda se stala v roce 2011, kdy na ostrově Molokai havarovalo pět lidí poté, co jejich vrtulník narazil do svahu v horách a nikdo z cestujících bohužel nepřežil.

BASE jumping

I když mnozí tento sport považují jen za okrajový, který praktikují pouze blázni, BASE jumping je zcela legitimní aktivitou v mnoha částech evropských Alp a v Norsku, takže se jedná o častou a oblíbenou aktivitu. Je ale zároveň i velmi nebezpečná. Úmrtnost nadšenců do tohoto sportu je 43krát větší než u parašutistů a je obecně považována za jednu z nejnebezpečnější rekreačních aktivit na planetě. Přesto láká stále více lidí.

Podstata tohoto sportu tví v tom, že skáčete z pevných objektů (B. A.S.E je zkratka z anglických slov building (B) – budova, antenna (A) – anténa, span (S) – most a earth (E) – země). Je to kombinace horolezectví a skydivingu. Nadšenci do tohoto sportu musí být dobrými parašutisty s dokonalým odhadem výšky, kdy mají otevřít padák a dokázat perfektně ovládat let.

Jakýkoliv lyžařský výlet

Na lyže či snowboard si obvykle musíte sjednat o něco dražší cestovní pojištění než někam jinam. Je to logické, protože je to prostě mnohem rizikovější sport. Objevují se smrtelné úrazy (i když naštěstí ne v takové míře), ale také různá zranění (zlomeniny, deformace, pády apod.). Vyskytují se v poměrně hojné míře v lyžařských střediscích po celém světě. To neznamená, že byste na lyže neměli jezdit. Stačí si jen uvědomovat riziko a dodržovat bezpečnostní opatření.

Co považujete za nejrizikovější aktivitu při cestování vy? Už jste se něčeho takové zúčastnili?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nebezpečné aktivity pro turisty: jsou zážitky, které by vás mohly skutečně stát život