Menu
JenProCestovatele
Irsko

Proč navštívit Irsko? 10 věcí, které vás na této zemi uchvátí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 7. 2018

Irsko, to je pro mnoho lidí láska na celý život. Země klidné i drsné přírody, skvělé hudby a pivařů si vás určitě získá. Tato země má vysokou životní úroveň, lidé jsou přátelští a velmi otevření. Proč byste si ho měli připsat na svůj seznam míst, která chcete navštívit?

Existuje mnoho důvodů, proč byste Irsko měli navštívit. Vybrali jsme jen několik z nich. Třeba vás přesvědčí a vy „Smaragdový ostrov“ navštívíte a objevíte mnohem víc krás, než kolik se jich do našeho článku vejde.

1. Smaragdový ostrov

Irsku se přezdívá Smaragdový ostrov a je to název právem zasloužený. Všude vidíte nádhernou zelenou přírodu a pasoucí se ovce. Jejich vlna se využívá na výrobu svetrů, čepic a teplých kabátů.

Nádherné jsou i přírodní úkazy. Obdivovat můžete sloupce přírodního čediče v Giant’s Causeway. Nesmíme zapomenout ani na národní parky Glenveagh nebo Killarney s průzračnými jezery. Za zmínku stojí i Wicklow Mountains nedaleko Dublinu, který vás potěší nefalšovanou irskou krásou.

2. Hrady

V Irsku se nachází strašidelné, gotické, velkolepé a romantické hrady. Je jich v zemi více než 340, takže při první návštěvě je nejspíš všechny nenavštívíte. Určitě ale nevynechte Kilkenny Castle, Dunluce Castle, Dublin Castle nebo Birr Castle. Nejnavštěvovanější hrad je Blarney Castle. Poznáte v nich skutečné keltské dědictví a irskou kulturu, která byla nedotčená po celá staletí.

3. Irské hospůdky, whisky a Guinness

Spolu s Čechy patří Irové k největším konzumentům piv na světě. I když od roku 1904, kdy bylo v Irsku více než 13000 hospůdek, jejich počet výrazně klesl (dnes 7000), nezabránilo to lidem, aby si po práci nedošli na své pivečko. Jedním z nejoblíbenějších nápojů je Guinness. Denně se ho prodá po celém světě přes 10 milionů sklenic. Jedná se o úžasné černé pivo, které tady pijí snad všichni a vy si ho určitě musíte také dát, nejlépe v jednom z tradičních pubů, jejichž historie se datuje až do 9. století. Ovšem nejen pivo Irsko proslavilo. Určitě znáte kvalitní a třikrát destilovanou irskou whisky Jameson.

Milník pro Irsko. Bude mít svou první veřejnou nudistickou pláž

4. Kouzelné hlavní město

V hlavním městě Dublinu se v kostele na ulici Aungier Street ukrývají ostatky svatého Valentýna, patrona zamilovaný. Nejen to ale děla z tohoto města tak výjimečné místo. Je to velmi kosmopolitní město, kde lidé milují zábavu. Přímo v jeho srdci se ukrývá Dublinský hrad, který dnes využívá vláda k mnoha reprezentačním akcím. Ve městě naleznete ty nejvyhlášenější hospůdky a bary.

Kdo se chce bát, rozhodně si nesmí nechat ujít strašidelnou expozici v hradu slavného Drákuly. Jeho autor, Bram Stoker, se narodil na předměstí Dublinu.

5. Saint Patrick’s Day – Den svatého Patrika

Den svatého Patrika je asi nejvíce očekávaný a oblíbený den v roce. Svátek připadá na 17. března a lidé ho slaví v ulicích hudbou, tancem, popíjením tmavého i zeleného piva. Oblékají se do zeleného a jedí zelená jídla. Největší oslavy jsou v Dublinu a trvají několik dní. Menší oslavy se pak konají takřka v každém městě v Irsku. Jsou ideální volbou pro ty, kdo příliš neholdují davům a velkému množství lidí.

Kam se mohou vydat ženy samy? 10 skvělých míst, kde si sólové cestování vychutnáte

6. Ostrov, který inspiroval slavné

Irsko je velmi inspirativní zemí. Což si už ověřilo mnoho známých lidí, kteří si jej vybrali pro svou tvorbu nebo se zde narodili. Neodmyslitelně spjatí s Irskem jsou i James Joyce, Oscar Wilde, Samuel Beckett, George Bernard Shaw nebo Bram Stoker.

7. Hurling

Ještě jste nikdy neslyšeli pojem hurling? To je ale velká škoda a jestliže se do Irska vydáte, určitě byste tento nedostatek měli napravit. Hurling je tradiční irská venkovní týmová hra. Hraje se už přes 3000 let a považuje se za nejstarší a nejrychlejší outdoorový sport na světě. Míč dosahuje rychlosti až 160 km/h. Pro někoho je to úžasná zábava a někdo hurling označuje za nebezpečný a násilnický sport. Podle videa si můžete udělat obrázek sami.

8. Památky

V Irsku naleznete mimo hradů mnoho dalších úchvatných památek. Mnohé z nich jsou zapsané i v UNESCO. Patří mezi ně i starobylá hrobka Newgrange v oblasti Brú na Bóinne se svými megalitickými stavbami. Další je Skellig Michael, ostrov s klášterním komplexem. Pochází ze 7. století a žili zde první irští křesťané. Nádherné jsou také rozvaliny kláštera ze 6. století Glendalough. Na místě zůstali už jen kamenné domy, kamenná věž a hřbitov.

9. Když objevování prochází žaludkem

Na cestách určitě nechcete jen chodit po památkách a slézat hory. I kuchyně v různých zemích stojí za poznání a ta Irská má spoustu skvělých národních specialit. Určitě ochutnejte Irish stew, jídlo na způsob guláše, které se připravuje obvykle z jehněčího masa a zeleniny. Další lahůdkou je colcannon – vařené brambory s kapustou a česnekem. Z brambor v Irsku připravují ještě tradiční placky – boxty a kaši – champ.

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

10. Celoročně téměř stejná teplota

Irsko potěší poměrně stabilní teplotou po celý rok bez velkých výkyvů. Podnebí zde ovlivňuje teplý Golfský proud. Proto je v Irsku tepleji než v jiných zemích o stejných zeměpisných šířkách. Počasí se po celý rok různě mění. Jasná obloha se dokáže zamračit během pár minut a spustit déšť. Navštívit zemi ale můžete po celý rok.

Irsko je zemí s velmi dobrým vzdělávacím systémem, politickou svobodou, svobodou tisku a uznávanými lidskými právy. Zdejší lidé jsou velmi přátelští a milí. Uvidíte, že u sklenice černého piva získáte brzy spoustu irských přátel. Možná i na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Proč navštívit Irsko? 10 věcí, které vás na této zemi uchvátí